Most olvasott cikk
Kiáll az orosz alkotmánybíróság a kóbor állatokért: életek millióit menthetik meg

Kiáll az orosz alkotmánybíróság a kóbor állatokért: életek millióit menthetik meg

Három kóbor macska az utcán, két foltos baloldalt a földről eszik, jobboldalt egy fehér, aki a kamerába néz

A kóbor állatok elaltatása tavaly óta legális módszer volt az orosz régióvezetők kezében az utcát elözönlő kutyák és macskák jelentette probléma kezelésére. Az alkotmánybíróság azonban ezzel nem ért egyet. Határozatukban leszögezték, ez a megoldás csak abban az esetben lehet indokolt, ha az érintett állat közvetlen veszélyt jelent az emberre.

A kutyatámadások és a közúti balesetek miatt javasolta a közelmúltban a török kormány, hogy végső esetben eutanáziával csökkentsék a kóbor kutyák számát. Hasonló – bár a töröknél kevésbé határozott és nyílt – döntésre jutott tavaly az orosz országvezetés is.

Az orosz újítás értelmében a régiók saját hatáskörükben dönthetnek arról, milyen stratégiát alkalmaznak a kóbor állatok számának kordában tartására. Lehetővé vált számukra, hogy akár az altatás eszközét is bevessék a siker érdekében.

Most azonban közbelépett az orosz alkotmánybíróság. Megtiltotta a kóbor állatok elaltatását, hangsúlyozva, hogy ez csak abban az esetben történhet meg, ha azok közvetlen veszélyt jelentenek az emberre – írta meg a The Moscow Times.

A gazdátlan állatok megölése rendkívüli intézkedés. Csak akkor lehet indokolt, ha másképp nem biztosítható az ember jogainak és szabadságának megfelelő szintű védelme, valamint a közbiztonság

– áll az orosz alkotmánybíróság határozatában.

A bíróság leszögezte, a túlzsúfolt menhelyek és a költségcsökkentő intézkedések nem szolgálhatnak indokul az állatok elaltatására.

A kóbor állatok elaltatása Burjátföldön szimpatikus módszernek tűnt

Oroszországban mintegy 4,1 millió kutyának és macskának nincsen gazdája egy 2021-es tanulmány szerint, amelyet a Mars Petcare nemzetközi állatorvosi egészségügyi szolgáltató készített.

Az adatok szerint

  • 3,2 millió kóbor macska és
  • 735 ezer kóbor kutya van az országban,
  • menhelyen pedig 144 ezer háziállat él.

Állatjogi aktivisták már tavaly is arra hívták fel a figyelmet, hogy szerintük az új törvény másra nem lesz jó, mint arra, hogy még nagyobb teret nyisson a kegyetlen módszereknek az országban.

Sok állat számára olyan ez, mint egy halálos ítélet. Pontosan tudjuk, mit jelent az eutanázia kifejezése bizonyos régiókban. Senki sem fog pénzt költeni humánus altatásra, ott a norma az, hogy üssük őket fejbe egy lapáttal

nyilatkozta Elena Rudenko. A moszkvai önkéntes az elmúlt évtizedben segített otthontalan kutyáknak ideiglenes menedéket és új gazdát találni.

Félelmei pedig szinte azonnal be is igazolódtak. Egy oroszországi régió, Burjátföld vezetője, Alekszej Cigyenov szinte azonnal lecsapott a kínálkozó lehetőségre.

Bejelentette, a régió kóbor kutyáit már csak a regionális parlament által meghatározott ideig fogják elhelyezni a központi finanszírozású menhelyeken. Ha nem fogadják örökbe őket vagy nem jelentkeznek értük az eredeti gazdáik ebben az idősávban, akkor pedig elaltatják őket.

Ezt azonban az állatvédők nem hagyták annyiban. A burjátföldi menhelyekről elkezdték átköltöztetni olyan régiók intézményeibe a kutyákat, ahol nem volt előírás a kóbor állatok elaltatása bizonyos menhelyen eltöltött idő után sem. Emellett az új szabályokat jogi szinten is megtámadták, Burjátföld alkotmánybírósága pedig központi alkotmánybírósági ítéletet kért.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.