Károly király, az Egyesült Királyság új uralkodója hivatalosan betiltotta a foie gras felhasználását a Buckingham-palotában és minden királyi birtokon.
Anglia új uralkodójának hízott libamájjal szembeni ellenérzése nem új keletű dolog. Károly régóta lobbizik a jobb állattartási körülményekért, környezeti terhelésének csökkentése érdekében pedig úgy döntött, hogy hetente két alkalommal teljesen húsmentesen fog étkezni.
Wales hercegeként saját birtokain már egy évtizede betiltotta ezt a sok helyen még most is ínyencségnek számító ételt, királyként pedig megerősítette a hízott libamájra vonatkozó tiltást.
A PETA állatvédő szervezetnek küldött levelében a királyi háztartás vezetője, Sir Tony Johnstone-Burt megerősítette, hogy a királyi birtokok egyike sem vásárol hízott libamájat, és nincs is tervben, hogy ezt a tiltást feloldják.
Ha Károly király ki tudja tiltani megkínzott madarak beteg máját a Buckhingham-palotából, akkor nagyon reméljük, hogy Biden elnök is követi a példáját és kitiltja a foie gras-t a Fehér Házból
– adott hangot reményének Ingrid Newkirk, a PETA munkatársa a hírrel kapcsolatban.
Az állatvédő egyesület nagyon örült a tiltás kiterjesztésének és hálából foie gras helyett faux gras-t, vagy hamis libamájat küldtek az uralkodónak, amit a Michelin-csillagos vegán séf, Alexis Gauthier készített, és amit a szakács rendszeresen használ vegán luxuséttermében, a Londonban található Gauthier Soho-ban.
Károly intézkedése a következő királyi birtokokon tiltja a hízott libamáj használatát: Balmoral, Sandringham, Windsor-kastély, Hillsborough-kastély, Buckingham-palota.
Továbbra sem tiltott az import
Az Egyesült Királyság területén jelenleg tilos hízott libamájat előállítani, de a felhasználásra vagy behozatalra vonatkozóan nincsenek korlátozások. Volt olyan időszak, amikor tervben volt a teljes tilalom, de ezeknek a szabályozásoknak a jövője egyelőre nem ismert.
A gasztronómiai érdeklődésűek közkedvelt ínyencsége, a hízott libamáj úgy készül, hogy az állatokkal a nekik szükséges táplálék sokszorosát etetik meg, aminek következtében a májuk megbetegszik, elzsírosodik.
Az etetések az állat számára kifejezetten fájdalmas módon, erőszakkal történnek. Egy 30-50 cm-es csövet dugnak le a madarak torkán, amin keresztül néhány másodperc alatt átpumpálják az ételt. Ezt a folyamatot a hizlalás időszakában rendszeresen megismétlik.
A sok országban állatkínzásnak minősített gyakorlat Magyarországon nem csak legális, egyenesen hungarikumnak számít. Hazánk a világ második legnagyobb libamáj előállítója és első számú exportőre.
Akik részletesebben olvasnának ennek a végtelenül kegyetlen és sok szenvedést okozó, kulináris különlegesség előállításának módszereiről, azok számára ezt a cikket ajánljuk, amelyben részletesen kifejtettük a hízott libamáj előállításával kapcsolatos erkölcsi és egészségügyi problémákat.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.