Nagy ritkán a haszonállatokkal is megtörténhet a karácsonyi csoda. Ez legtöbbször abban merül ki, hogy nem kerülnek senki tányérjára, nem lesz belőlük ünnepi vacsora. Összeszedtünk néhány inspiráló történetet az elmúlt évekből, amikor a szeretet győzedelmeskedett a hagyomány felett.
Mint oly sok ünnepnek, a karácsonynak is szerves része az ünnepi vacsora. A fogások kulturális háttértől, földrajzi elhelyezkedéstől függően változhatnak, de egyvalami szinte mindenhol ugyanaz: a főétel állatból készül. Hazánkban hagyományosan a halételek dívnak, angolszász országokban pedig a pulykavacsora a jellemző. De bárány és malac is sok háztartásban kerül asztalra az ünnepek alkalmával. Nem mindegyik történet ér azonban szomorú véget.
A karácsonyi állatmentések – amelyeknek legtöbbször pulykák és malacok a szereplői – különösen jó érzéssel tölthetik el az embert, hiszen a szeretet ünnepén mindenki egy kicsit fogékonyabb a jótettekre. Ilyenkor még a furcsának tűnő kívánságok is értő fülekre találhatnak – mint amilyen Athena Bryson kérése volt 2015 karácsonyán.
Pulykából is lehet háziállat
Athena szeretett volna egy pulykát, de nem szeletelve, hanem háziállatnak. „Szerettem volna megmenteni egy életet” – nyilatkozta a lány a Belfast Telegraphnak.
Az akkor hatéves kislány ötévesen váltott vegetáriánus étrendre, mindezt teljesen önszántából. Az állatok iránti szeretete régóta nyilvánvaló volt a család számára. A birtokon bárányokról, csibékről is gondoskodik. Ha nagy lesz, állatorvos szeretne lenni, ami talán senki számára nem okoz különösebb meglepetést.
Hasonlóan szerencsés volt Tinsel, a látássérült pulyka, akit Fredericka Durham vásárolt gyermekének első karácsonyi ajándékként. A vegán édesanya azzal a céllal indult karácsony előtt pulykát vásárolni, hogy megmenthesse az életüket. Amikor meglátta Tinselt, akit a többi madár folyamatosan bántalmazott, egyből tudta, hogy rajta kell segítenie.
A madárnak (és társának, Mistletoe-nak) ráadásul nemcsak az életét, de a látását is sikerült megmenteni a Trinity Állatorvosi Központnak köszönhetően. A karácsonyi állatmentés viszont nem volt zökkenőmentes. Durham elmesélte, hogy korábban egy pulykatenyésztő azért nem adott el neki élő állatot, mert aggódott, hogy a nő nem tud neki megfelelő körülményeket biztosítani.
Eléggé ironikus ez a helyzet, hiszen a madár jólléte semennyire nem biztosított, ha lemészárolják. Teljesen váratlanul ért ez az indoklás, egyáltalán nem számítottam rá
– nyilatkozta Durham.
Karácsonyi állatmentés malacéknál
Menorah és kicsinyei – akik most már egyáltalán nem kicsik – tavaly ünnepelték megmentésük negyedik évfordulóját. A történetet a The Gentle Barn osztotta meg tavaly karácsonykor a TikTokon.
@thegentlebarn She was going to be someone’s Christmas dinner, but when she unexpectedly gave birth, the people raising her saw her as a mom and no longer a meal. It’s Menorah and her babies’ rescue anniversary! Four years ago, our founders drove from California to Washington over the holidays to bring this new mama pig and her tiny babies back home to The Gentle Barn. Menorah and her piglets are grown now, and they love resting in their sand pit and cuddling together in their hay beds. They enjoy cookie balls and popcorn parties and pumpkin smashes in the fall. They blow bubbles in their pool when it is hot and snuggle under blankets in the winter. They are quite talkative to each other and to us. They wag their tails when they’re happy and roll over for belly rubs. They’re social, intelligent, affectionate, and clearly love their life. It’s thanks to your support that we were able to rescue this incredible family of pigs and give them the best quality of life—something we wish for all animals. #animalrescue #pigrescue #pigsoftiktok ♬ Gentle and warm background piano(1262846) – Noru
Menorah élete karácsonyi vacsoraként zárult volna, ha levágása előtt nem ad életet nyolc kismalacnak. A család, akiknek az asztalán végezte volna, úgy döntött, inkább hagyják, hogy édesanya lehessen. Az állatmenhely ekkor lépett a képbe. Szó szerint keresztülautózták az államokat, hogy Menorah-t és nyolc kismalacát elhozhassák a menhelyre. Így a malaccsalád is együtt maradt, és senkiből nem lett – és nem is lesz soha már – vacsora.
Igaz ez Taylorra és Travisre is, két kismalacra, akik szintén tavaly részesültek a karácsonyi állatmentés csodájában, méghozzá kormányzati szinten. Az amerikai elnökök által gyakorolt hálaadási pulykapardon szokása talán sokaknak ismerős. Itt ugyanerről a gesztusról van szó, csak más a politikus, más az ünnep és mások az állatok.
A floridai Miami-Dade megye polgármestere, Daniella Levine Cava volt az, aki az ünnep alkalmával – immáron hatodik alkalommal – megkegyelmezett két kismalacnak. Azért éppen malacok részesültek ebben a kormányzati kegyben, mert a dél-floridai latinók körében a sült malac a legnépszerűbb karácsonyi étel. A két kismalacnak nem kell idén újra bíznia a szerencsében, a tavalyi kegyelem ugyanis egész életükre szól, amit a Bonanza Equestrian Centerben fognak leélni Miamiban.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.