Ismét rivaldafénybe kerül Joaquin Phoenix, ugyanis érkezik a Joker folytatása. Az előző részben nyújtott alakításáért Oscar-díjat kapott, köszönőbeszédében pedig az állatok nagyipari kizsákmányolására hívta fel a figyelmet. Nem ez volt ez első állatjóléti akciója, és nem is az utolsó: a vegán színész gyakran lép fel az állatok védelmében.
Emlékezetes, hogy amikor Leonardo DiCaprio 2016-ban Oscar-díjat nyert, beszéde központi témájának a klímaváltozást választotta. Ez még annak fényében sem volt meglepő, hogy köszönőbeszédükben az Oscar-nyertesek rendszerint inkább kollégáikra, rendezőkre, színészi ambícióikra, az elismerésig vezető rögös útra és a családjukra szoktak fókuszálni. A vegán színész azonban már addig is számos fórumon hívta fel a figyelmet a klímaváltozás jelentette fenyegetésre.
A világ állatvédőinek és klímaaktivistáinak már ez a beszéd is rengeteget adott, cikkünk publikálásakor közel 56 millió megtekintésnél tart a Youtube-on. A vegánok számára azonban az Oscar-történelem tartogatott még egy katartikus felszólalást. Joaquin Phoenix kapta ugyanis 2020-ban a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat, mégpedig a Jokerben nyújtott alakításáért. A gyermekkora – egész pontosan hároméves kora – óta vegán színész beszédét szinte teljes egészében állatjóléti kérdéseknek szentelte.
Úgy érezzük, jogunk van mesterségesen megtermékenyíteni egy tehenet, majd ellopni tőle a gyermekét. Hiába félreérthetetlen, hogy a tehén kínjában sír. Aztán a tejet, amely a borját illetné, elvesszük tőle, hogy a kávénkra és a müzlinkre öntsük. Félünk a változtatástól, mert úgy gondoljuk, akkor áldozatot kell hoznunk, fel kell adnunk valamit. De az emberek hihetetlenül kreatívak és találékonyak tudnak lenni. Képesek vagyunk olyan rendszereket létrehozni, kifejleszteni és megvalósítani, amelyek minden érző lény, az egész természet számára előnyösek
– jelentette ki.
Bár négy, közel öt év is eltelt már azóta, a vegán színészt még idén nyáron is kérdezte erről a megnyilvánulásáról is a VegNews. Phoenix elárulta, nem tudta, milyen reakciókra számíthat majd az Oscar-beszéde vagy bármely más olyan felszólalása után, ahol az elesettek védelmére hívta fel a figyelmet. Az azonban világos volt számára, hogy nem hagyhatja ki a lehetőséget. „Mit kellett volna tennem? Álljak fel, és köszönjem meg az ügynökömnek a karrieremet?” – fogalmazott.
„Amikor fiatalabbak voltunk, és vegánok lettünk, az még nem az egészségről szólt. Az állattenyésztés működésének megértése, ennek a mentális következményei késztettek minket arra, hogy meghozzuk ezt a döntést. Ez igazából csak az együttérzésről szólt. Mostanra azonban kezdünk tudatában lenni annak is, hogy a fogyasztásunk milyen hatással van az egész bolygóra. Így viszont ez már nem pusztán személyes döntésnek tűnik.”
Joaquin Phoenix veganizmusa a halakkal indult
1977 októberében szállt fel a Phoenix család egy Venezuelából Miamiba tartó teherhajóra. Ez az utazás pedig több értelemben is megváltoztatta az életüket. Joaquin a testvéreivel, Riverrel és Rainnel a hajóból csodálta, hogyan ugrálnak fel a víz alól a halak. Nem sokkal később azonban Joaquin elszörnyedve nézte végig, hogy a velük utazó halászok milyen kegyetlenül bánnak a kifogott halakkal.
Ekkor vált világossá számára, hogy a hal, amivel a szüleik etették őket a venezuelai házukban, ugyanaz a megkínzott állat, mint amit a hajón látnak.
Azt hiszem, abban a pillanatban már tudtuk, hogy nem eszünk többé húst. Kérdeztük is a szüleinket: »Miért nem mondtátok el, hogy így bánnak az állatokkal?«
Néhány hónappal később, amikor a Phoenix család már vegetáriánus étrendet követett, Joaquin egyik testvére felvetette, hogy tejtermékeket sem kellene enniük, mert amiatt is szenvednek az állatok. Így végül az egész család vegán lett.
Az utcára is kimegy az állatok jogaiért küzdeni
Joaquin Phoenix számára tehát már nagyon régóta, 47 éve alaptézis, hogy az állatok kizsákmányolása bűn. Hírnevét kihasználva számos módon állt már ki az állatok jogai mellett. Régóta együttműködik például a PETA állatvédő szervezettel. Több kampányban is részt vett, már 11 évvel ezelőtt is felszólalt a PETA kisfilmjében az egzotikus bőrök használata ellen. Tavaly pedig a szervezet kacsafarmok kegyetlenségét leleplező videóját is narrálta.
Több olyan dokumentumfilm elkészítéséhez is köthető a neve, amelyek hatására sokan váltottak vegán életmódra. Phoenix narrátora volt a Földlakók (Earthlings) című 2005-ös dokumentumfilmnek. Ez azt mutatja be, miként bánnak az állatokkal a hús-, tej- és tojásiparban. De közreműködött az Uralom (Dominion) című 2018-as film készítésében is – narrátori és támogatói szerepkörben egyaránt.
Phoenix nem kizárólag a színészethez és filmkészítéshez köthető módokon áll ki az állatok mellett: gyakran vesz részt állatvédelmi tüntetéseken is. 2019-ben például párjával, A tetovált lányból is ismert Rooney Marával halott állatokkal a kezükben demonstráltak. 2020-ban pedig, mindössze két nappal azt követően, hogy az Oscar-gálán szenvedélyes beszédben adott hangot a kizsákmányolt állatoknak, akcióba lendült. Egy Los Angeles-i vágóhídon részt vett egy tehén és újszülött borja megmentésében. Az állatokat végül a Farm Sanctuary nevű menhelyre vitték.
A filmes világ figyelme a napokban ismét Joaquin Phoenix felé terelődhet, október 3-án mutatják be ugyanis a Joker folytatását, Joker: Kétszemélyes téboly címmel. Phoenix eddigi munkásságának ismeretében pedig valószínűsíthető, hogy a színész a rivaldafénybe igyekszik majd bevonni az állatok jogait is.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.