A Jeges-tenger átszelésére vállalkozott egy bolgár bankár, Stefan Ivanov és a fia, Maxim. Útjukkal arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy újabb védett területek kijelölésére lenne szükség a Déli-óceánon.
Az apa-fia programok rendszerint egyet jelentenek a közös bográcsozással, túrázással, kevésbé kellemes esetben pedig felújítási munkálatokkal. Egy bolgár bankár, Stefan Ivanov és egyetemista fia, Maxim azonban egészen másképpen szeret kettesben kikapcsolódni: ők eveznek.
Öt évvel ezelőtt, 2019-ben azzal a céllal kezdték el építeni a saját csónakjukat, hogy egyszer átszeljék vele a Jeges-tengert – adta hírül a Reuters. Idén nyáron pedig bele is vágtak az expedícióba, amelyet úgy időzítettek, hogy a születésnapjukat is a Neverest névre keresztelt vízi járgányukon töltsék. Stefanét augusztus 24-én, Maxét pedig egy nappal később, 25-én ünnepelték.
„A legnagyobb ajándék számunkra az, hogy 100 százalékban együtt vagyunk ezekben a napokban. Rengeteg időnk lesz arra, hogy sok mindenről beszélgessünk. A szárazföldi mindennapjaink rohanásában soha nem adatik meg ez a luxus” – írták Instagram-oldalukon.
A biodiverzitás védelmét tűzték a Neverest zászlójára
Stefan elárulta, bár számukra az evezés csak egy hobbi – még ha egy rendkívül magas szinten űzött is –, mégis szerették volna, hogy az útjuk ne legyen öncélú. Éppen ezért úgy határoztak, hogy egy petíció népszerűsítését tűzik ki az expedíció céljául.
Ez a bizonyos petíció azt a kérést fogalmazza meg, hogy a Déli-óceánon jelöljenek ki új védett tengeri területeket a biodiverzitás megőrzése és védelme érdekében. „Az ilyen utak arra emlékeztetnek, hogy még a kis győzelmek is győzelmek, és hogy amikor nehéz idők jönnek, minden egyes lépés előrelépés, bármilyen kicsi is legyen” – fogalmazott Maxim.
Apa és fia evezés közben sem feledkeztek meg az állatokról, igyekeztek minél többet megfigyelni – vagy legalább észrevenni.
Max folyamatosan pásztázza a tengert, nagy tengeri élőlények után kutatva – eddig egy kardszárnyú delfint és egy cápát látott, én pedig két bálnát, de mire megpróbáljuk lefényképezni vagy megmutatni őket egymásnak, eltűnnek. Mindketten azt hisszük, hogy a másik hallucinál
– fogalmazott egy posztban Stefan.
A Neverest-petíció egyébként Stefan lánya, Lara Ivanova neve alatt fut. Rá a bankár úgy hivatkozott egy tavaszi LinkedIn-posztjában, mint egyik fő inspirációforrására és példaképére, aki számos alkalommal megmutatta már, milyen sokféleképpen figyelhetne oda mindenki a természetre.
A Jeges-tenger rekorderei lettek
A biodiverzitással kapcsolatos nagyobb volumenű cél mellett azért elfért egy másik is, amely elsősorban róluk, és nem az élővilág védelméről szólt. „Mi akartunk lenni az első evezős expedíció, amely átkel az egész Jeges-tengeren” – mondta Stefan.
A Neverest a norvég Haugesundból indult, az apa-fia párosból azonban ekkor még csak Stefannal a fedélzetén. Ahogy az a hivatalos hajónaplóból is kiderül, a csapat valójában négyfős volt: ketten helyettesítették Maximot, amíg a Stanford Egyetem hallgatójaként be nem fejezte New York-i szakmai gyakorlatát. Ő Ørnesben csatlakozott az apjához, hogy együtt tudják le az út oroszlánrészét.
„Hatalmas küzdelmet vívtunk a Jeges-tengerrel. Nem volt túl együttműködő, oldalszéllel, szembeszéllel az áramlatok hol az egyik, hol a másik irányba dobáltak minket” – mesélte Stefan. Hozzátette,
szinte olyan érzés ez, mintha hetekig egy mosógépben lennénk.
Végül sikerrel jártak, szeptember 8-án kikötöttek a Spitzbergákon (norvégül: Svalbard). Ez a Jeges-tengeren található szigetcsoport, nagyjából félúton Norvégia és az Északi-sark között.
Maxim számára nem ez az első alkalom, amikor rekorderré válhatott. 2020-ban ugyanis az apjával együtt átkeltek az Atlanti-óceánon. Maxim ekkor 16 éves volt, és nála fiatalabb evezős eddig nem büszkélkedhet el ezzel a teljesítménnyel. Apa és fia akkor a portugáliai Portimaóból indultak, majd útjukat a barbadosi Hastingsben fejezték be.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.