Egy új kezdeményezés kötelezően megismertetné az iskoláskorú gyerekekkel, honnan származik a tányérjukon lévő hús. Ehhez a népszerű rajzfilm szereplő, Peppa malac adta az inspirációt.
Az Egyesült Királyság állampolgárai számára adott a lehetőség, hogy aláírásukkal támogassanak egy petíciót, amely kötelezővé tenné az iskolák számára, hogy felvilágosítást adjanak a diákoknak arról, honnan származik a hús, amit fogyasztanak.
A Peppa is bacon névre keresztelt kampány már a címében jelzi, hogy azzal az álságos és hazug üzenettel szeretne leszámolni, amit az állattartó mezőgazdálkodás rendre megpróbál eladni a fogyasztóknak, és amiben sokszor a szülők is partnernek bizonyulnak, hiszen sokkal egyszerűbb hazudni a gyereknek, mint elmagyarázni neki, hogy az imént elfogyasztott hot dogba bizony Peppa malac egy távoli rokona került.
A népszerű mese stílusában készült weboldal és a hozzá tartozó megrázó rajzfilm jól érzékelteti a narratív különbséget az aranyos mesefigura és az emberi fogyasztásra tenyésztett, emiatt pedig kötelezően szenvedésre ítélt sertés között.
A valóság tudatos elkendőzése azért is különösen erkölcstelen dolog, mert a gyermekek alapból sokkal empatikusabban közelednek az állatok felé, és szerintük a malacok is az emberhez és a háziállatokhoz hasonló bánásmódot érdemelnek.
A kampányt Robbie Lockie, a Plant Based News portál társalapítója indította néhány hete, és már átlépte az 1.000-es határt az aláírások száma. Szeptember 15-ig lehet szavazni a kezdeményezésre. Tízezer aláírást követően a kormányzat reagálni fog rá, százezer aláírás után pedig a parlament is tárgyalhatja az indítványt.
Peppa malac is a tányéron végzi?
„Követeljük, hogy az általános iskolák ismertessék meg a diákokkal az állatok levágásának folyamatát. Meg kell ismerniük a húsipar valóságát, amely következtében tájékozott étkezési döntéseket hozhatnak, és reményeink szerint csökkenthetik a húsfogyasztásukat a klíma és az állatok jólétének érdekében” – olvasható a petíció leírásában.
A weboldalon a gyakran ismételt kérdések rovatban válaszokat kapunk pár alapvető kérdésre az állattartó mezőgazdálkodással és annak alternatíváival kapcsolatban. De azt is felsorolják az oldalon, miért fontos, hogy a szülők a valóság tudatos elferdítése vagy elhallgatása helyett őszintén beszéljenek gyermekeikkel a húsiparról.
Az okok közt szerepel, hogy a gyermek így sokkal jobban megértheti az élelmiszerekhez kapcsolódó erkölcsi vonatkozásokat, hogy felfedezheti a kapcsolatot az étkezési döntései és a klímaváltozás között, és hogy megtanulhatja, milyen egészséges a növényi alapú táplálkozás.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.