Mindössze nyolc hét elegendő ahhoz, hogy az egészséges növényi étrend fiatalító hatásai mérhetők legyenek a szervezetben. A biológiai életkort meghatározó markerek mérésével a kutatók megállapították, hogy az ikerpárok növényi étrendet követő tagjaiban lelassult az öregedés folyamata. Nem ez az első ikerkísérlet, amely a növényi étrend előnyeit bizonyította.
Mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – legalábbis sokan ezzel szokták nyugtatni magukat, miközben a biológiai életkoruk lehet, hogy jóval a kronológiai előtt jár. A kettő között a különbség egyszerűen elmagyarázható.
A kronológiai (időbeli) életkorunk a születésünk óta eltelt időt veszi alapul. Ez az érték kőbe vésett: a kronológiai korunk minden év elteltével eggyel nőni fog. Ezzel szemben a biológiai kor arra utal, mennyire használódott el a szervezetünk az évek alatt.
A genetikai tényezők ugyanis csak részben befolyásolják az öregedési folyamatokat. A kutatások szerint azonban nagymértékben befolyásoló tényezők a táplálkozás, a testmozgás, a mentális egészség, a stressz és a pihenés is. Vagyis egy nyugodt életet folytató, egészségesen étkező, rendszeresen sportoló 60 éves biológiai életkora lehet, hogy csak 45 év. Míg egy túlhajszolt, dohányzó, keveset alvó és gyorsételeken élő 45 éves a biológiai életkora alapján már nyugdíjas lehetne.
Egy friss ikerkísérlet szerint a növényi táplálkozás mindössze nyolc hét leforgása alatt javíthat az öregedést jelző markereken – írta meg a Healthline.
Egy korábbi randomizált klinikai vizsgálat jelenlegi epigenetikai analízise alapján jelentős különbségeket figyelhettünk meg az epigenetikai életkormarkerek között az egészséges ikerpároknál. Ez arra enged következtetni, hogy a kalóriakorlátozott vegán étrend rendelkezik bizonyos rövid távú előnyökkel az öregedési folyamatot illetően a mindenevő étrendhez képest
– olvasható a tanulmány következtetésében.
Az ikerkísérlet pontosabb képet mutat az eredményekről
A kutatásban 22 ikerpár vett részt, akiknek egyik véletlenszerűen kiválasztott tagja egészséges növényi étrenden, míg a másik egészséges mindenevő étrenden étkezett nyolc héten keresztül. A vegán étrendet követők a nagyobb súlycsökkenés és alacsonyabb koleszterin mellett jobb epigenetikai markerekkel rendelkeztek a biológiai korukat illetően. Azért jelentős, hogy a tanulmányban ikerpárok vettek részt, mert így az egyik legnehezebben ellenőrizhető tényező, az alanyok genetikai jellemzői nem befolyásolhatták az eredményt.
Az alanyoktól az első és az utolsó héten vért vettek, az epigenetikai öregedési markereket pedig a DNS-metiláció alapján mérték. Ez alapján a kutatók meg tudták állapítani, hogy az alany biológiai életkora mennyiben tér el a kronológiai életkorától, illetve azt is, hogy egészséges módon történik-e az öregedés. A vegán étrendet követő ikrek markerei számos tekintetben jobbak voltak a mindenevő testvéreiknél, ami arra enged következtetni, hogy a növényi étrend mindössze nyolc hét alatt pozitívan befolyásolta az öregedési folyamatokat.
A kutatók megjegyzik, hogy az ikerkísérlet egy viszonylag rövid, csupán nyolchetes intervallumot vizsgált. A pontosabb kép meghatározásához hosszabb, kontrollált kutatásokra is szükség van.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.