Az Egyesült Királyságban néhány éven belül megduplázódhat a vegetáriánus gondozottak száma, a vegánoké pedig akár háromszorosára is nőhet egy friss felmérés szerint. Az idősgondozási szektor szolgáltatóinak fel kell készülniük arra, hogy a jövőben sokkal több húsmentesen étkező gondozott számára kell szakszerű ellátást biztosítaniuk.
Világszerte egyre többen hagyják maguk mögött az állati fehérjéket és váltanak növényi étkezésre morális, környezetvédelmi vagy egészségügyi szempontok miatt. A változást sokszor leginkább a fiatalabb generációknak tulajdonítják, de az idősek is egyre inkább hajlanak az életmódváltásra.
A globális trend nemcsak azt eredményezi, hogy tíz év alatt negyedével nőtt a húsmentes idősek száma az otthonokban, hanem azt is, hogy a közeljövőben a növekedés mértéke jelentősen felgyorsulhat – számolt be a legújabb felmérés eredményeiről a Plant Based News. A felmérést a Vegetarian for Life (VfL) – az idősek húsmentes étkezéshez való hozzáféréséért küzdő jótékonysági szervezet – megbízásából a Swansea Egyetem OMNIPlaNT kutatócsoportja végezte.
A szigetország idősotthonainak tavaly több mint az egyharmadában volt olyan gondozott, aki vegetáriánus módon étkezik. Vegán bentlakó pedig az intézmények 2,6 százalékában fordult elő. A felmérés eredményei szerint 2031-re az idősgondozásban részt vevő vegetáriánusok száma több mint a kétszeresére is növekedhet. Ezzel együtt a vegán gondozottak száma megháromszorozódhat, ami körülbelül 2400 vegán bentlakót jelent hat éven belül.
Az idősgondozásban fel kell készülni a húsmentes bentlakók fogadására
A VfL az eredmények kapcsán emlékeztette a szolgáltatókat, hogy törvényileg kötelezettek a megfelelő étkezési feltételeket biztosítani a gondozottaiknak. A húsmentes ellátáshoz való jogot a 2010-es Equality Act és a 2005-ös Mental Capacity Act is biztosítja a bent lakó idősek számára. A szervezet felhívja a szolgáltatók figyelmét arra is, hogy a személyzet megfelelő szakmai tudását is biztosítaniuk kell. Ehhez egyébként ők személyesen is tudnak segítséget nyújtani, mivel a VfL egyik fő profilja, hogy szakmai képzéseket tartanak idősotthonok személyzeteinek.
A 2025-ös Veganuary tökéletes alkalom, hogy az idősgondozói szolgáltatók átgondolják az étkeztetéshez való viszonyulásukat. Az idősek életmódbeli és étkezési döntéseit tiszteletben kell tartani, és az ezzel járó igényeket ki kell tudni elégíteni. A megfelelő tervezéssel biztosítani lehet, hogy a gondozottak olyan ételeket fogyaszthassanak, amelyek egyeznek a morális elveikkel és megfelelően táplálóak is
– nyilatkozta Amanda Woodvine, a szervezet vezetője.
A növényi étrend pozitív egészségügyi hatásai idősebb korban is kimutathatóak. Egy friss kutatás szerint azoknak az időseknek, akik növényi étrendet követnek, kevesebb gyógyszert kell szendiük. Ez azért különösen fontos, mert az idősebbeket fenyegető egészségügyi kockázatok közül az egyik legveszélyesebb a sok gyógyszer együttes szedésének következtében fellépő komplikációk. A növények emellett a mentális egészség megőrzéséhez is nagyban hozzájárulhatnak.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.