Úgy látszik, megfordul a 2017-es trend, amikor a négy évesnél fiatalabb kínai gyermekek száma volt duplája a háziállatokénak. A Goldman Sachs jelentése szerint a csökkenő gyermekvállalási kedv és a megfelelő korban lévő nők számának csökkenése vezethet a háziállatok arányának növekedéséhez.
Elképzelhető, hogy ha 2030 környékén sétálunk majd valamelyik kínai parkban, több fiatal párt látunk majd pórázzal a kézben, mint babakocsival. Amennyiben hinni lehet a Goldman Sachs jelentésének, majdnem kétszer annyit. A pénzintézet ugyanis azt jósolja, hogy néhány éven belül közel kétszer annyi háziállat lehet az ország városaiban, mint négyéves kor alatti gyermek – közölte a hírt a CNBC. 2017-ben ez az érték még fordított volt: akkor 90 millió négyéves kor alatti gyermekre jutott kevesebb mint 40 millió háziállat. Az elemzés szerint 2030-ra városi háziállatból több mint 70 millió, gyermekből viszont csak 40 millió lesz. A pénzintézet adatai a Kínai Nemzeti Statisztikai Hivataltól származnak.
A csökkenő születésszámok és a fiatalok körében egyre növekvő állattartási kedv miatt arra számítunk, hogy erősen növekedni fog a háziállatos háztartások aránya a közeljövőben
– mondja Valerie Zhou, a Goldman Sachs elemzője.
A pénzintézet úgy kalkulál, hogy 2030-ig évente 4,2 százalékkal fog csökkenni a születések száma. Ennek okaként a 20-35 éves kor közötti női lakosság számának, valamint a fiatal párok gyermekvállalási kedvének általános csökkenését jelölik meg. Azt, hogy a fiatalok a kétlábú családtagok helyett inkább a négylábúak felé hajlanak, megerősíti az a 2023-as adat, miszerint a kínai háziállattartók majdnem fele 23-33 éves.
Tekintettel arra, hogy a macskák sokkal kisebb helyet és kevesebb aktív törődést igényelnek, mint a kutyák, valószínűsíthető, hogy az ő számuk felülmúlja majd a kutyákét. A cikk még megjegyzi, hogy Kína lakossága egyhuzamban már a második évben csökkent 2023-ban, egészen pontosan 1,41 milliárd emberre.
A háziállatok számának növekedése az állateledel-ipart is fel fogja futtatni
A több millió négylábú kedvencet nem elég simogatni és sétáltatni – időről időre muszáj valamit az etetőtáljukba is tenni. Ez pedig igen komolyan fel fogja virágoztatni a kínai állateledel-ipart a Goldman Sachs szerint. A bank előrejelzése szerint a szektor 2030-ra 12 milliárd dolláros üzletággá növekedhet.
Miközben a kínai fiatalok egyre inkább a bundás házi kedvencek irányába kacsingatnak, a haszonállatok sorsa továbbra is az egyik legrosszabb az országban. A World Animal Protection (WAP) állatjóléti jelentése Kínát számos kategóriában G osztályzattal minősíti – ez a legrosszabb osztályzat, ami adható. Az ázsiai ország így olyan más országokkal szerepel egy szinten, mint Irán és Azerbajdzsán. A WAP adatai azért térhetnek el a Goldman Sachs jelentésében szereplő számoktól, mert utóbbi kizárólag a városokban élő háziállatokkal (urban pet population) számolt.
A kínai helyzet nem egyedülálló. Japánban 2022-ben majdnem négyszer annyi (20 millió) háziállat volt, mint négy év alatti gyermek, a japán Pet Food Association és az Euromonitor adatai szerint.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.