Most olvasott cikk
Kínában 2030-ra kétszer annyi lehet a háziállatok száma, mint a gyermekeké

Kínában 2030-ra kétszer annyi lehet a háziállatok száma, mint a gyermekeké

Egy törpespicc kutya ül egy babakocsiban, oldalra néz

Úgy látszik, megfordul a 2017-es trend, amikor a négy évesnél fiatalabb kínai gyermekek száma volt duplája a háziállatokénak. A Goldman Sachs jelentése szerint a csökkenő gyermekvállalási kedv és a megfelelő korban lévő nők számának csökkenése vezethet a háziállatok arányának növekedéséhez.

Elképzelhető, hogy ha 2030 környékén sétálunk majd valamelyik kínai parkban, több fiatal párt látunk majd pórázzal a kézben, mint babakocsival. Amennyiben hinni lehet a Goldman Sachs jelentésének, majdnem kétszer annyit. A pénzintézet ugyanis azt jósolja, hogy néhány éven belül közel kétszer annyi háziállat lehet az ország városaiban, mint négyéves kor alatti gyermek – közölte a hírt a CNBC. 2017-ben ez az érték még fordított volt: akkor 90 millió négyéves kor alatti gyermekre jutott kevesebb mint 40 millió háziállat. Az elemzés szerint 2030-ra városi háziállatból több mint 70 millió, gyermekből viszont csak 40 millió lesz. A pénzintézet adatai a Kínai Nemzeti Statisztikai Hivataltól származnak.

A csökkenő születésszámok és a fiatalok körében egyre növekvő állattartási kedv miatt arra számítunk, hogy erősen növekedni fog a háziállatos háztartások aránya a közeljövőben

– mondja Valerie Zhou, a Goldman Sachs elemzője.

A pénzintézet úgy kalkulál, hogy 2030-ig évente 4,2 százalékkal fog csökkenni a születések száma. Ennek okaként a 20-35 éves kor közötti női lakosság számának, valamint a fiatal párok gyermekvállalási kedvének általános csökkenését jelölik meg. Azt, hogy a fiatalok a kétlábú családtagok helyett inkább a négylábúak felé hajlanak, megerősíti az a 2023-as adat, miszerint a kínai háziállattartók majdnem fele 23-33 éves.

Tekintettel arra, hogy a macskák sokkal kisebb helyet és kevesebb aktív törődést igényelnek, mint a kutyák, valószínűsíthető, hogy az ő számuk felülmúlja majd a kutyákét. A cikk még megjegyzi, hogy Kína lakossága egyhuzamban már a második évben csökkent 2023-ban, egészen pontosan 1,41 milliárd emberre.

A háziállatok számának növekedése az állateledel-ipart is fel fogja futtatni

A több millió négylábú kedvencet nem elég simogatni és sétáltatni – időről időre muszáj valamit az etetőtáljukba is tenni. Ez pedig igen komolyan fel fogja virágoztatni a kínai állateledel-ipart a Goldman Sachs szerint. A bank előrejelzése szerint a szektor 2030-ra 12 milliárd dolláros üzletággá növekedhet.

Miközben a kínai fiatalok egyre inkább a bundás házi kedvencek irányába kacsingatnak, a haszonállatok sorsa továbbra is az egyik legrosszabb az országban. A World Animal Protection (WAP) állatjóléti jelentése Kínát számos kategóriában G osztályzattal minősíti – ez a legrosszabb osztályzat, ami adható. Az ázsiai ország így olyan más országokkal szerepel egy szinten, mint Irán és Azerbajdzsán. A WAP adatai azért térhetnek el a Goldman Sachs jelentésében szereplő számoktól, mert utóbbi kizárólag a városokban élő háziállatokkal (urban pet population) számolt.

A kínai helyzet nem egyedülálló. Japánban 2022-ben majdnem négyszer annyi (20 millió) háziállat volt, mint négy év alatti gyermek, a japán Pet Food Association és az Euromonitor adatai szerint.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.