Most olvasott cikk
Hátizsákos kutyák segítenek egy természetvédelmi terület visszavadításában

Hátizsákos kutyák segítenek egy természetvédelmi terület visszavadításában

Egy krémszínű, közepes termetű kutya Lewes városában, hátán az újravadonosítás célját szolgáló, magvakkal teli hátizsák van

Vadvirágok magvaival megrakott kutyahátizsákokat igényelhetnek a kedvenceiket sétáltatók az angliai Lewes városában, hogy így segítsék a visszavadítási célokat. A kutyák által szétszórt magvak arra a folyamatra emlékeztetnek, ahogy azt sok évvel ezelőtt a farkasok is végezték.

A növények az idők során számos trükköt kifejlesztettek arra, hogy magvaikat minél nagyobb területen elhintsék. Vannak magvak, amelyek a széllel szállnak nagy távolságokra, mások állatok gyomrában utaznak új élőhelyük felé. Az állatoknak viszont nemcsak a gyomra, de a bundája is nagyszerű eszköz, ha a vadvirágok magvainak szétszórása a cél.

Amíg éltek az Egyesült Királyságban farkasok (körülbelül 1760-ig), addig ők is tevékenyen részt vettek a terület vadvirágosításában. A növények magvai megtapadtak bundájukon, majd valamivel odébb leestek, így hódítva meg újabb élettereket. Ezt a folyamatot idézi egy angliai város visszavadítási kezdeményezése – írta meg a The Guardian.

Nagyon érdeklődünk a különböző visszavadítási folyamatok iránt. De ezek sokszor nagy testű növényevők betelepítését jelentik, mint a bölények vagy a vadlovak. Egy kisebb, városon belüli természetvédelmi területen nagyon nehéz kivitelezni ezeket. Szóval úgy döntöttünk, inkább reprodukáljuk ezeknek az állatoknak a hatását annak a megannyi kutyasétáltatónak a segítségével, akik naponta megfordulnak a természetvédelmi területen

– nyilatkozta Dylan Walker ötletgazda.

A hátizsákos négylábúakat Kelet-Sussex székhelyén, Lewes városában alkalmazzák egy kisebb méretű természetvédelmi terület visszavadításában. A projektet a Railway Land Wildlife Trust szervezi, anyagilag pedig az Ouse Valley Climate Action támogatja.

A kezdeményezés lényege, hogy a parkba érkező kutyasétáltatók magvakkal teli kutyahátizsákot igényelhetnek az ott dolgozó személyzettől. A hátizsákok magkeverékkel és homokkal vannak töltve, a rajtuk lévő lyukakon keresztül pedig egyenletesen oszlik el a tartalmuk.

A kutyák az embereknél nagyobb területet járnak be a sétáltatás során, ráadásul könnyedén eljutnak olyan helyekre is, ahova egy ember már nem lenne képes. Ezért nem a kutyasétáltatókat, hanem magukat a kutyákat hívták segítségül a szervezők.

A kutyákat használó visszavadítás nem új keletű ötlet

Dylan Walker ötlete igazából nem is a sajátja. A kezdeményezést egy 2019-es chilei projekt ihlette, amelynek során a tűzvészek által sújtott területek visszavadításához két nő három kutyájának segítségét vette igénybe. Innen jött az ihlet Walkernek, hogy hasonló módon kísérelje meg a természetvédelmi terület revitalizálását.

Már láttunk szárba szökkeni néhány növényt, de a legtöbb szétszórt mag évelőktől származik. Azoknak kell néhány esztendő, amíg megtelepszenek és virágot hoznak. Jövőre remélhetőleg tisztább eredményeket fogunk látni

– osztotta meg reményeit Walker.

A magvak homokkal való keverése egyébként bevett szokás a virágvetésnél. A homok nemcsak homogénebbé teszi a felmarkolt mennyiséget, de egyfajta indikátorként is szolgál. Míg az apró, legtöbbször sötét színű magvak teljesen elvesznek a talajban, nehézzé téve így a bevetett terület méretének meghatározását, a homok jól jelzi, merre szórtunk már magvakat, és mely területek maradtak ki.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.