Most olvasott cikk
Érdekes tények a haszonállatokról, amiket csak kevesen tudnak

Érdekes tények a haszonállatokról, amiket csak kevesen tudnak

Zöld réten két tehén egymáshoz nyomja fejét, kötődést mutatva egymással

A tehenek az emberekhez hasonlóan beszélgetnek egymással. A sertés a világ egyik legintelligensebb állatfaja. A tyúkok pedig képesek tanulni egymás tapasztalataiból. Olyan érdekes tényeket mutatunk, amelyek újdonságként hathatnak sokak számára, és segítenek más fényben látni a szinte kizárólag eszközként kezelt haszonállatokat.

Amikor izgalmas állati tényekre gondolunk, könnyen eshetünk abba a hibába, hogy a háziállatokat figyelmen kívül hagyjuk. Azt sokan tudják, hogy az elefántok gyászolnak, hogy a gepárd a leggyorsabb szárazföldi állat, és a varjúfélék, delfinek és emberszabású majmok intelligenciája is elég közismert.

De hányan tudnának érdekes tényeket felsorolni a háztáji állatainkról? Azokról, akiket sokkal többször látunk az áruházak húspultjaiban, kifilézve, kicsontozva, feldarabolva. Esetleg a tejtermékek és tojástartók csomagolásán idilli környezetben ábrázolva, ami a legtöbb esetben köszönőviszonyban sincs a valósággal. Pedig nem kevés érdekes tény köthető ezekhez a legtöbbször eszközként, ételként vagy ruházati alapanyagként használt élőlényekhez is. Ebből gyűjtöttünk össze egy csokorra valót.

Tehenek: legjobb barátaik vannak és felismerik az embereket

A bociszemek mögött – ha nem is bújik meg olyan kognitív képesség, mint a sertések esetében – hatalmas érzelmi intelligencia lapul. Egy 2011-es tanulmány, amelyet a Northampton Egyetem kutatói végeztek, azt az eredményt hozta, hogy a tehenek nyugodtabbak, ha a választott barátaikkal vannak. Vagyis csökken a kortizolszintjük és a szívverésük. Ezzel együtt, ha elszakítjuk őket a kedvenc társaiktól, stresszesebbek lesznek. Legelészni és pihenni is általában kedvelt barátaik társaságában szoktak.

A tehénbőgés sem holmi véletlenszerű hangadás. Komoly érzelmi tartalmat hordoz. A tehenek bőgése az emberi beszédhez hasonlóan képes az érzelmek és kedélyállapot kifejezésére. Mindegyiküknek teljesen egyedi, a személyiségére jellemző hangja van, amit egy kis odafigyeléssel könnyen meg is lehet jegyezni. Egy korábbi kutatás pedig azt is megállapította, hogy képesek felismerni az embereket, a memóriájuk pedig a kutyákénál is jobb.

Tyúkok: színesebben látják a világot, mint mi, és álmodnak is róla

A tyúkokról elsősorban azt kell tudni, hogy nem tyúkeszűek. Az intelligenciájuk nyugodtan hasonlítható a kutyákéhoz és a macskákéhoz. A tehenekhez hasonlóan számos különböző hang kiadására képesek, amivel változatos és információban gazdag kommunikációra képesek fajtársaikkal.

Sokkal színesebben látják a világot, mint az emberek. Nemcsak az általunk érzékelt fényt, de az ultraibolya-sugárzást is képesek érzékelni. Ami nagyszerű detektívekké tenné őket, ha képesek lennének elmondani nekünk, milyen bűnjeleket látnak egy bűntény helyszínén UV-lámpa nélkül. De nem csak színesebben látják a világot, valószínűleg álmodnak is róla. Egyes kutatások szerint a tyúkok is tapasztalják a REM alvási fázist, vagyis a gyors szemmozgással járó alvásciklust, amit az álmodással szoktak összefüggésbe hozni.

Malacok: rendkívül intelligensek és tiszták

Amíg a tehenek és a tyúkok komplex kognitív képességeit nyugodtan lehet a háziállatokéhoz hasonlítani, a malacok még rajtuk is túltesznek. A világ negyedik vagy ötödik legintelligensebb állatfajaként ők már a profi ligában játszanak, ami az észjárást illeti. Okosabbak egyes főemlősöknél is, értelmi képességeik egy pár éves kisgyermekéhez hasonlók. Vagyis a húspultokban kapható lapockák és szalonnák olyan állatoktól származnak, amelyek értelmi képességei nemcsak megközelítik, de bőven túlszárnyalják akármelyik családtagként szeretett kutyáét.

De ez csak az egyik érdekesség, ami ezekhez a lenyűgöző állatokhoz köthető. A közhiedelemmel ellentétben nagyon tiszta állatok. A lakókörnyezetüktől és étkezési helyeiktől messze piszkítanak, amennyiben van erre módjuk. Sőt, akár virágokkal is dekorálhatják élethelyüket. A tartásuk körülményei miatt terjedt el csupán róluk, hogy igénytelenek. A sárban való dagonyázást viszont tényleg nagyon élvezik. Ennek oka, hogy nem képesek izzadni, ezért kénytelenek dagonyázva hűteni magukat, ami az élősködőktől is segít megszabadulni nekik, és óvja őket a leégéstől. A kismalacok pedig már pár hetesen hallgatnak a nevükre, ami nem csoda, hiszen a malacok memóriája kiváló. Talán ez is hozzájárul ahhoz, hogy remekül tájékozódnak.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének