Most olvasott cikk
Extrém hajhullással küzdesz, mióta növényi étrendre váltottál? Ez okozhatja

Extrém hajhullással küzdesz, mióta növényi étrendre váltottál? Ez okozhatja

Egy barna, hosszú hajú nő áll a tükör előtt, aggódó arckifejezéssel, kezében egy hajkefe, amin hajcsomó van

Természetesen nemcsak a növényi étrend miatt alakulhat ki hajhullás, de bizonyos tápanyagok bevitelére érdemes odafigyelni az egészséges hajnövekedés érdekében. Ha tehát vegán életmódra váltva azt tapasztalod, a szokásosnál nagyobb mértékben hullik a hajad, ne ess pánikba! Inkább bizonyosodj meg róla, hogy elegendőt viszel be a szervezetedbe az egészséges haj fenntartásához szükséges tápanyagokból!

Ha a közelmúltban változtattál az életmódodon, és nem sokkal később erős hajhullással szembesültél, joggal gyanakodhatsz az új életformára vagy étrendre. A problémára azonban nem feltétlen az a legjobb megoldás, ha azon nyomban vissza is térsz a régi szokásokhoz.

Könnyen lehet, hogy a gond kiküszöbölhető egy kis csavarral, minimális módosítással. Ez a helyzet akkor is, ha úgy látod, jó eséllyel a növényi alapú étrend miatt kezdett hullani a hajad. Még az is megeshet, hogy egyszerűen csak túl gyors tempót diktáltál a szervezetednek.

Ha valaki étrendet vált, érdemes törekedni a fokozatosságra. Előfordulhat, hogy egyes esetekben, ha hirtelen történik a változás vagy nem megfelelő és kielégítő az étrend, akkor különböző tünetek jelenhetnek meg. Az egyik ilyen lehet a hajhullás

– nyilatkozta a Prove-nak Enyingi Vivien dietetikus.

Mire vezethető vissza a hajhullás?

Sok esetben az életmódhoz és az étrendhez nem köthető okokból kezd hullani a haj. Ez egyrészt genetika kérdése is, másrészt természetes velejárója lehet a korosodásnak. Ezek viszont természetesen nem egyik napról a másikra kezdik látványosan tizedelni a hajszálakat. Ha hirtelen tapasztalsz extrém mértékű hajhullást, az valószínűleg nem genetikai tényezőre vezethető vissza.

Még mielőtt azonban „friss vegánként” általánosságban a növényi étrendet tennéd felelőssé ezért a problémáért, érdemes tisztában lenned pár érdekes információval. Például azzal, hogy kutatók már évekkel ezelőtt észrevették, hogy a kopaszodás alapvetően kevésbé gyakori az ázsiaiak körében, mint a nyugatiaknál. Ahogy azonban az ázsiaiak étrendje egyre több nyugati elemmel gazdagodott, a kopaszodás problémája is egyre elterjedtebb lett ezekben az országokban is. A kutatók szerint ebben a több állati eredetű és feldolgozott élelmiszer is ludas lehet.

De több tanulmány kimondja azt is, hogy az inzulinrezisztencia is okozhat erős hajhullást mind férfiak, mind nők esetében. Érdekesség, hogy a növényi alapú étrend segítségével megelőzhetővé vagy akár visszafordíthatóvá válhat a 2-es típusú cukorbetegség. És egyre több a tudományos bizonyíték arra is, hogy a megfelelően összeállított, alacsony zsírtartalmú növényi étrenddel az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdők inzulinszükséglete is csökkenthető.

Sok esetben persze nem betegségre, hanem tápanyaghiányra vezethető vissza a hajhullás.

Ezekkel a tápanyagokkal tehetsz az egészséges hajkoronáért

Enyingi Vivien szerint a megfelelő, egészséges hajnövekedéshez a következő tápanyagok elengedhetetlenek:

  • biotin,
  • cink,
  • B12-vitamin,
  • vas,
  • niacin,
  • réz,
  • D-vitamin,
  • fehérjék.

„Ennek függvényében érdemes lehet hajhullás esetén megkérdőjelezni ezen tápanyagok kielégítő étrendi bevitelét” – mondta.

A VegNews cikke pedig azt hangsúlyozta, a B12- és a D-vitamin pótlása mellett a növényi étrend tökéletes alap lehet az egészséges hajzuhatag biztosításához, amennyiben öt pontot szem előtt tartva táplálkozol. Ezek a következők:

  1. Sok zöld leveles zöldséget fogyasztasz.
  2. Dióféléket és magvakat nassolsz.
  3. Sok hüvelyest eszel.
  4. Nem ódzkodsz feleslegesen a szójától.
  5. Sok magas víztartalmú gyümölcsöt és zöldséget – például görögdinnyét, uborkát, szárzellert – eszel.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

//Hide "HIRDETÉS" label if Google ad is empty

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének