A H&M divatóriás bejelentette, hogy kivezetik az új kopasztásból származó tollak és pelyhek használatát a termékeikben. A jövőben kizárólag szintetikus vagy újrahasznosított forrásból származó tollak kerülnek a termékeibe. A folyamatot 2025 végére időzíti a cég.
A PETA állatvédő szervezet hosszú ideje igyekszik meggyőzni a H&M-et, a világ második legnagyobb ruházati cégét, hogy hagyjon fel a toll és pehely használatával. A kampányban számos híresség is az állatvédők oldalára állt. Köztük volt az Oscar-díjas Joaquin Phoenix is, aki „elmondhatatlanul kegyetlen” eljárásnak tartja a tollak alkalmazását. A kampányban több mint 150 ezer PETA támogató írt a divatcégnek, ráerősítve az állatvédők követelésére és a közvélemény akaratára.
A H&M úgy időzít, hogy 2025 év végéig sikerül átállniuk a kizárólag szintetikus vagy újrahasznosított forrásból származó tollra és pehelyre. A gyors átállást segíti, hogy a cég elmondása szerint a tollat tartalmazó ruháiknak már most 90 százaléka újrahasznosított forrásból származik.
A H&M döntése számos állat életére lesz pozitív hatással
A divatipar káros hatásait taglaló cikksorozatunkban részletesebben is írtunk arról, milyen szenvedést kell kiállnia az állatoknak a tollkabátokért, takarókért és párnákért. A szárnyasok egyébként is a legkevésbé védett haszonállatok, sok állatjóléti törvény rájuk egyszerűen nem vonatkozik. A világ tolltermelésének 80 százaléka pedig Kínában történik, ahol az állatjóléti törvények az európaihoz képest még gyengébbek.
Előfordul, hogy az állatokat úgy fosztják meg a tolluktól – mindenféle érzéstelenítés nélkül –, hogy azok élnek, és teljesen maguknál vannak a folyamat alatt. Az élve kopasztás alkalmazásával egy állatot többször is meg lehet kopasztani. Már amennyiben az elszenvedett fájdalmak és sérülések következtében el nem pusztul az adott madár. Amikor pedig forró vízzel feltöltött kopasztótartályokba dobják az állatokat, sokszor nem megfelelően ölik le őket előtte, vagyis még öntudatuknál vannak, amikor a vízbe kerülnek.
Az PETA továbbra is számos fronton küzd azért, hogy a divatiparból eltűnjenek az állati szenvedéssel járó alapanyagok. Pár héttel ezelőtt a párizsi divathéten zavarták meg a Hermès divatcég bemutatóját, hogy az egzotikus bőrök használata ellen tüntessenek.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.