Összesen nyolcmillió dollár értékben kell jóvátételt fizetnie a JBS USA és a Perdue húsipari cégeknek. Azért kell büntetést fizetniük, mert kiderült, hogy telephelyeiken gyerekeket is dolgoztattak. A pénzt a gyerekmunka ellen vívott harcra fordítják, és gyermekvédelmi szervezetekhez is kerül belőle.
A húsiparban dolgozni cseppet sem felhőtlen és veszélytelen munka. A vágóhidak és húscsomagoló üzemek dolgozói jellemzően a kizsákmányolt, kiszolgáltatott, gyakran alacsony jövedelmű országokból bevándorolt rétegek. A munka pedig az egyik legveszélyesebb foglalkozások közé tartozik világviszonylatban. Az pedig talán senkit nem lep meg, hogy napi több tucat vagy akár még több állat levágása idővel rányomja a bélyegét az ember mentális állapotára is.
Ha egy felnőtt ember számára ennyire megterhelő és balesetveszélyes a vágóhídi munka, egy gyereket minden valószínűséggel még inkább megviselhet ez a környezet. Pedig nem példa nélküli, hogy a vágóhidakon és húscsomagoló üzemekben – legtöbbször bevándorló hátterű – gyerekeket is foglalkoztatnak. Az amerikai munkaügyi minisztérium két húsipari óriással állapodott meg a napokban összesen 8 millió dolláros (4-4 millió dollár) jóvátételről az általuk alkalmazott gyerekmunka miatt – írja a USA Today.
A gyerekmunka régóta gondot jelent a húsiparban
A Perdue Farms Accomac városbeli telephelyén a jelentés szerint 2020 óta dolgoztak gyerekek. A munkaerőközvetítőn keresztül foglalkoztatott kiskorúak elektromos késeket és csomagoláshoz használt forró présgépeket is üzemeltettek. Ráadásul este hét óra után is foglalkoztatták őket. Pedig törvény írja elő az Államokban, hogy iskolaidőben a 14–15 éves gyerekeket reggel hét előtt vagy este hét után nem lehet dolgoztatni. Húsüzemben pedig egyébként is tilos alkalmazni őket. A Perdue Farms négymillió dolláros büntetése mellett a munkaerő-közvetítő, akin keresztül a gyerekmunka megvalósult, 125 ezer dolláros büntetést fizet.
A JBS USA-val, az ország legnagyobb húsipari cégével kötött megállapodás egy 2022-es vizsgálat végére tesz pontot. Az akkori vizsgálat feltárta, hogy a JBS által alkalmazott takarítócég 102 gyerekmunkást alkalmazott 13 húscsomagoló üzemben, nyolc államban. A gyerekek között 13 évesek is voltak, és a nyomozás szerint többen szenvedtek sérülést munkavégzés közben. A JBS állítása szerint már nem alkalmaz külsős céget a telephelyek takarítására.
Habár a két húsipari óriás hajlandó volt megállapodni a jóvátételekben, az üggyel kapcsolatos nyilatkozataik megegyeznek abban, hogy nem ismerik el felelősségüket a probléma kapcsán. Az amerikai munkaügyi minisztérium szerint a gyerekek foglalkoztatása egyre növekszik az Államokban. A 2024-es évben 31 százalékkal több törvénytelenül foglalkoztatott gyerekre derült fény, mint 2019-ben.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.