A dán kormány olyan környezetvédelmi programtervet készül elfogadni a közeljövőben, ami az elkövetkező évtizedekre meghatározná az ország zöld politikáját. Thunberg és más aktivisták szerint viszont az egyezmény nem biztosít megfelelő védelmet a „katasztrofális” dániai állattenyésztés okozta károk ellen. Szerintük mindenképpen erősebb szankciókra van szükség.
Katasztrofálisnak nevezte Greta Thunberg a dán állattenyésztést, a jelenleg megvitatás alatt álló környezetvédelmi programtervet (Grøn Trepart) pedig nem tartja elég erősnek. A közismert aktivista Instagram-bejegyzésben fejtette ki véleményét. Szerinte van még remény, hogy megfelelő egyezmény szülessen a parlamentben. Ehhez viszont szükség van arra, hogy az aktivisták hallassák a hangjukat és nyomást gyakoroljanak a politikusokra – írta meg a Totally Vegan Buzz.
A dániai állattenyésztés katasztrofális hatással van a környezetre és a biodiverzitásra. Az elkövetkező hat hét fogja meghatározni Dánia zöld programját a következő három évtizedre. Szeptember 15-tel kezdődően a dán parlament elkezdi az egyeztetéseket az ellentmondásos »Grøn Trepart«-ról. Itt a lehetőség, hogy megegyezzünk a történelem legfontosabb környezetvédelmi és mezőgazdasági szankcióiról, ahelyett, hogy újra és újra elkövetnénk ugyanazokat a hibákat. Ezt viszont nem lehet elérni a katasztrofális dániai állattenyésztés csökkentésével és teljes átalakításával
– mondja Thunberg az Instagram-videóban.
View this post on Instagram
A post shared by Den Grønne Ungdomsbevægelse ( DGUB ) (@dengroenneungdomsbevaegelse)
Az aktivisták nemcsak a dániai mezőgazdaságra – amely az ország károsanyag-kibocsátásának egynegyedéért felelős – kiszabott adókat kritizálták, hanem azt is, hogy az ipar technológiai fejlesztésekkel akarja megoldani a problémákat. Véleményük szerint ezek csak jobban bebetonoznák az állattenyésztés jelenlétét és ellehetetlenítenék a későbbi átalakulást.
Dánia a világon elsőként vezetne be szén-dioxid-adót
A károsanyag-kibocsátásért fizettetett mezőgazdasági adót az ország 2030-ban tervezi bevezetni. Egy tonnányi szén-dioxid-kibocsátásért 120 dán koronát, vagyis körülbelül 6400 forintot kéne fizetni a tervek szerint. Ezt 2035-re megemelnék 300 koronára, ami nagyjából 16 ezer forint.
Arra biztatom a dániai kormányt, hogy növelje a mezőgazdasági szén-dioxid-adót az előterjesztett értékhez képest
– fogalmazta meg konkrét elvárását Thunberg a videó végén.
A skandináv ország egyébként számos pozitív irányba mutató lépést tett az utóbbi években. Egyrészt a mezőgazdasági adót is elsőként vezetnék be, másrészt élen járnak az élelmezési rendszer átalakításában is. Emellett 2022 óta évente több tízmilliárd forintnak megfelelő összeget különítenek el a növényi táplálkozás népszerűsítésére és fejlesztésére is.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.