Magyarországon elterjedtebb a vastag tésztás, szögletes alakú almás pite. Ez a változat azonban jobban hasonlít a klasszikus, amerikai változatra, amit kör alakú piteformában sütünk. A hozzávalókat egészségesebb, növényi alapú, gluténmentes, cukormentes és olajmentes alapanyagokra cseréltünk, de biztosíthatunk róla, hogy így is isteni, vendégeket lenyűgöző lesz a végeredmény.
Az alma kevés olyan gyümölcsünk egyike, aminek gyakorlatilag egész évben szezonja van. És bár talán a „napi egy alma az orvost távol tartja” mondás enyhe túlzás, az biztos, hogy ez a gyümölcs tökéletes választás, ha kicsit megdobnád a vitamin- és rostbeviteledet.
Ezenfelül számos értékes tulajdonsága van élettanilag azon túl, hogy isteni és sokoldalúan felhasználható: például teljes értékű almás pite is készülhet belőle. Ha kétségeid vannak azzal kapcsolatban, hogy létezik olyan almás pite, ami beilleszthető a teljes értékű növényi étrendbe, akkor olvass tovább: mutatjuk, hogyan készül.
Az almás pite összetevőiről
Datolya: vajas tészta helyett puha datolya, magvaj és zabpehelyliszt alkotják a tésztát. Ehhez fontos, hogy puha datolyát használj. Ilyen például a király (medjool) datolya. Ha csak keményebb vagy szárított fajtához jutsz hozzá, áztasd előtte negyed órát forró vízben, mert akkor fogod tudni krémesre turmixolni.
Magvaj: használhatsz mandula- vagy mogyoróvajat is, de ha teljes értékű növényi étrendbe szeretnéd illeszteni a pitét, akkor fontos, hogy ellenőrizd az összetevőket: a bolti változatokhoz gyakran adnak cukrot vagy olajat.
Zabpehelyliszt: ezzel váltjuk ki a hagyományos finomlisztet, hogy gluténmentessé tegyük. Ha nem jutsz hozzá vagy éppen nem lelhető fel a háztartásodban, akkor késes aprítóban finomra darált zaphelyhet is használhatsz.
Alma: az alma lehetőleg mindig legyen friss, inkább keményebb húsú, sütéskor ugyanis a puhább húsú alma a kelleténél jobban szétesik. Jó választás a Gála, a Granny Smith, a Jonagold, a Jonatán, a Pink Lady és az Idared. Ezeket a fajtákat akár keverheted is a még komplexebb és változatosabb ízhatásért.
Hozzávalók
Az alaphoz
- 300 g zabpehelyliszt
- 200 g cukormentes mogyoró- vagy mandulavaj
- 4 szem húsos datolya
- 50 ml növényi tej
A töltelékhez
- 1 kg alma lereszelve
- 2-3 evőkanál agávé-, juhar- vagy datolyaszirup
- 1 teáskanál fahéj
- 1 biocitrom reszelt héja és leve
A tetejére
- 1 alma félszeletekre vágva
- egy marék durvára vágott dió vagy pisztácia
- 2 evőkanál baracklekvár
Almás pite elkészítése
- Ha nem extra puha a datolyád, akkor áztasd negyed órára forró vízbe, majd turmixold krémesre a cukormentes magvajjal. Mixeld hozzá a zabpehelylisztet és a növényi tejet, majd egyengesd bele a masszát egy piteformába.
- Az almát pucold meg, reszeld le, majd jól nyomkodd ki a levét. Keverd hozzá a fahéjat, az édesítőt, a megmosott biocitrom lereszelt héját és a felének a levét.
- Az almás keveréket tedd a pitetésztára, majd a vékony félszeletekre vágott almát oszd el a tetején. Jöhet a tetejére a cukormentes baracklekvár és a durvára vágott dió vagy pisztácia.
- Süsd 180 fokon 35-40 percig.
- Miután kivetted az almás pitét, hagyd hűlni 20-30 percet felvágás előtt.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.