Sebesült galamb mentésében működtek közre bécsi járőrök, miután egy járókelő a rendőrséget riasztotta a pórul járt állat láttán. Leszögezték, ilyen esetben az állatmentők illetékesek, ezúttal azonban kivételt tettek. A sérült madár különösen szerencsés példány – a baleset ellenére is –, hiszen a galambok ma már sok városban inkább csak megtűrt lények, ritkán sietnek emberek a segítségükre. Egyes városokban pedig kifejezetten irtják is őket.
Cserbenhagyásos baleset helyszínére riasztották ki a bécsi rendőrséget. Az már a bejelentésből is kiderült, hogy az áldozat egy röpképtelenné vált, állatorvosi ellátásra szoruló galamb – írta meg a Police.hu. Vélhetően egy gépjármű ütötte el a madarat, a sofőr pedig segítségnyújtás nélkül hajtott tovább.
A közelben tartózkodott két járőr, Martina és Matthias, akik a helyszínre siettek – megelőzve a környéken kószáló macskákat. Bevitték a kapitányságra a sérült állatot, és már útközben kapcsolatba léptek egy állatmentő szolgálattal. Utóbbi ügyeletese később meg is jelent a rendőrségen, és átvette a galambot, aki a Henriette nevet kapta.
A bécsi rendőrség közölte, hogy ezúttal kivételt tettek, de ez semmiképp nem tekinthető általános gyakorlatnak.
A sérült, avagy megszökött állatok begyűjtése nem tartozik a rendőrök elsődleges feladatai közé, de mivel ebbe a hivatásba szinte mindenféle segítségnyújtás belefér, megtesszük a tőlünk telhetőt. Ettől függetlenül nem ártana, ha mindenki elmentené magának az állatmentő szolgálat éjjel-nappal hívható telefonszámát
– olvasható a közleményükben.
Nem túl népszerű állat a galamb
Az, hogy egy bécsi járókelő vette a fáradságot, és tárcsázta a rendőrséget, mikor meglátta a sérült galambot, a legkevésbé sem tekinthető mindennapi jelenségnek. Na, nem azért, mert a madármentés elsősorban nem rendőrségi feladat. Inkább azért nem mindennapi, mert a galamb nem éppen a legnépszerűbb állat, nem véletlenül használják széles körben rá a szárnyas patkány gúnynevet.
Amint arra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is rámutat, a galambokkal szemben leggyakrabban emlegetett érv az ürülékük. „Mivel a galambok nem szobatiszták, azaz nem használnak állandó ürítőhelyet, táplálékkeresés közben, bárhol járjanak is, ürüléküket lépten-nyomon elpotyogtatják, függetlenül attól, hogy óvodáról, iskoláról, éttermi teraszról vagy száradó ruhákról van-e szó egy lakótelepi erkélyen.” Az egyesület azonban rámutatott, a kialakult helyzetért egyértelműen az emberek vonhatók felelősségre.
Azért, hogy a parlagi galambok túlszaporodhatnak a városokban, alapvetően a nemtörődömség a felelős. Az ellen, hogy a településeken nem élnek meg a természetes ragadozóik, és az épületek tökéletes fészkelőhelyül szolgálnak számukra, nemigen tehetünk. Az ellen azonban, hogy a nemtörődöm módon kezelt, szétdobált szerves hulladék vagy a célzott etetésük miatt korlátlanul rendelkezésükre áll a táplálék, már igen. Ilyen körülmények között elég néhány betelepülő példány, és néhány év-évtized alatt máris felhőkben lepik el a parkokat, köztereket, lakótelepeket.
A problémát pedig csak ritkán kezelik a gyökerénél, a nyugat-németországi Limburg an der Lahnban sem ilyen megoldás mellett döntöttek. Júniusban, az európai parlamenti választásokkal párhuzamosan tartottak egy népszavazást arról, támogatja-e a lakosság 700 galamb leölését. A kezdeményezés mellett a szavazók 53 százaléka voksolt, így eldőlt, két éven belül végrehajtják a terveket, és megtizedelik a helyi galambpopulációt.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.