Most olvasott cikk
Fogságban töltött évtizedek után lehet ismét szabad egy elefánt

Fogságban töltött évtizedek után lehet ismét szabad egy elefánt

Elefántcsorda sétál a botswanai Mashatu vadrezervátumban, a Tuli Blockban.

Charlie, a negyven évig fogságban tartott elefánt az állatvédők kitartó követeléseinek köszönhetően kerülhetett egy dél-afrikai rezervátumba. A cirkuszi és állatkerti körülményeket is megtapasztalt állatot fokozatosan rehabilitálják, hogy képessé váljon gondoskodni magáról.

Gyakran felmerülő kérdés a fogságban tartott állatokkal kapcsolatban, miért nem lehetnek inkább a természetes élőhelyükön. A megnyugtatónak szánt válasz pedig rendszerint az, hogy azok a vadak, akik hosszú éveket töltöttek rabságban, már nem élnének túl a természetben.

Charlie-nál mindenesetre nem erre a megállapításra jutottak a szakértők. A negyven évig fogságban tartott elefánt most ugyanis visszanyerhette szabadságát – írta meg a BBC.

Cirkuszból került állatkertbe

Charlie-t 1984-ben fogták be a zimbabwei Hwange Nemzeti Parkban. Az ekkor kétéves állatot a dél-afrikai Boswell Wilkie Cirkuszba szállították, és megkezdték az idomítását. A létesítményt 2001-ben bezárták, és ekkor Charlie átkerült a dél-afrikai nemzeti állatkertbe.

Beszámolók szerint Charlie négy másik elefánt halálával is szembesült az állatkertben. Az elveszített társállatok közül ráadásul az egyik a – kevesebb mint egy hónapos – borja volt. Márpedig éppen egy közelmúltban publikált tanulmány foglalkozott azzal, hogy ezek az állatok, úgy tűnik, egyfajta temetési szertartást tartanak. Bár a kutatók ázsiai elefántoknál figyelték meg ezen rítusokat, ez természetesen nem jelenti azt, hogy egy afrikai elefánt érzelmi intelligenciája kevésbé lenne fejlett.

Állatvédők már 2019-ben jelezték, hogy Charlie-n a fogságban tartott állatoknál gyakori stressz jelei mutatkoznak. Az állatkertet működtető intézet tagadta ezt. Ők azt mondták, az elefánt viselkedésén még a cirkuszi évek látszódnak meg, és ez már soha nem is fog változni.

Az állatvédőket azonban nem tántorította el ez a magyarázat. A Four Paws (Négy Mancs) állatjóléti szervezet és az EMS Alapítvány együttes erővel dolgozott azon, hogy Charlie kiszabadulhasson. Évekig győzködték a dél-afrikai kormányt arról, hogy az elefánt szenved, és végül tudományos bizonyítékkal is előálltak, ami meghozta a rég áhított sikert.

Rezervátumba került az addig fogságban tartott elefánt

Charlie egy négyórás – az EMS Alapítvány szerint „körömrágós” – utazás után megérkezett új otthonába, a Limpopo tartományban található Shambala magánrezervátumba. A tízezer hektáros területen jelentős elefántpopuláció él. Az ott dolgozó szakemberek pedig már számos esetben vezettek vissza állatokat a vadonba.

A rezervátumban Charlie-t állatorvosok és a viselkedését tanulmányozó szakértők figyelik.

Az álmunk, hogy Charlie a saját tempójában megtanulja, hogyan legyen az az elefánt, akinek mindig is lennie kellett volna. Reméljük, hogy hamarosan találkozhat a Shambalán élő elefántokkal, és beilleszkedhet a közösségbe

– fogalmazott az EMS Alapítvány.

A transzfert felügyelő állatorvos, Amir Khalil szerint egy régóta fogságban tartott elefánt számára is „mindig van remény a felépülésre”. Még abban az esetben is, ha az állat viselkedésén nyomot hagytak a rács mögött töltött évek. Elárulta, Charlie nagyon izgatottan reagál a fajtársai távoli hangjaira, próbál kommunikálni velük.

Khalil szerint eltart még egy ideig, amíg az elefántot felkészítik arra, hogy gondoskodni tudjon magáról. A rehabilitáció sikerét illetően azonban magabiztos: „Nem szabad elfelejtenünk, hogy Charlie vadon született. Csaknem két évet töltött el az anyjával együtt, szabadon.”

Gyakoriak az elefánt és ember közötti konfliktusok

Dél-Afrikában több mint 25 ezer elefánt él a természetben a SANparks dél-afrikai parkügyi hatóság szerint. Az állatok és emberek között azonban nem ritkák a konfliktusok. Ezek visszavezethetők egyrészt arra, hogy az emberi települések terjeszkedése miatt egyre jobban zsugorodik az elefántok élőhelye. Másrészt pedig az orvvadászok is évente több ezer példányt ölnek meg illegálisan agyarukért.

A kontinens más országaiban is bőséggel akadnak problémák az elefántok és emberek kapcsolatában. A kelet-afrikai Malawi Kasungu Nemzeti Park közelében élő közösségek rendszeresen panaszkodtak arra, hogy ezek a hatalmas emlősök fosztogatják a termést, és ez vezet összetűzésekhez.

Ez a probléma Kenyában is felmerült, ahol az elmúlt években megugrott az avokádó termesztése. A gazdák itt is mindenáron védeni szeretnék az ültetvényeiket, akár az elefántok meggyilkolásával is. Az állatokat azonban ősi vándorlási útvonalaiktól vágták el az újonnan felhúzott kerítésekkel, és sokszor folyosókat sem hagynak nekik az áthaladásra.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.