A ragasztóknál, csapdáknál, mérgeknél és elgázosításnál humánusabb megoldást tesztel a New York-i városvezetés a patkányok számának visszaszorítására. Próbaüzemben fogamzásgátlót vetnek be a rágcsálók ellen, ami mind a hím, mind a nőstény patkányok szaporodási képességeit érinti. Az új megoldás iránt Falco, egy állatkertből megszökött bagoly halála keltette fel az igényt, akinek patkánymérget találtak a szervezetében.
Számos módja van a rágcsálók irtásának, és New Yorkban előszeretettel alkalmazzák is ezeket. A város számára régóta problémát jelent az egyre növekvő patkánypopuláció, ezért többféle módon küzdenek ellenük. A rágcsálókat belső vérzést okozó mérgekkel, ragasztóval, csapdákkal vagy szén-monoxiddal ölik meg leggyakrabban. A felsorolt eljárások közül egyik sem mondható humánusnak. Részben emiatt a városvezetés szeptember végén elfogadott egy javaslatot, ami kifejezetten a patkányok számára készült fogamzásgátlóval venné fel a harcot a népes New York-i patkányállomány ellen – írta meg a PIX11.
Ez nem egy olyan probléma, amit öldökléssel meg tudunk oldani. Éppen itt az ideje, hogy elkezdjünk használni valami értelmesebb és humánusabb megoldást
– mondta még áprilisban Jakob Shaw, a PETA projektmenedzsere.
A ContraPest nevű fogamzásgátló a nőstényeknél a peteérést, a hímeknél pedig a spermiumok termelődését zavarja meg. A tervek szerint a patkányoktól hemzsegő területeket szórnák szét a hatóanyagot tartalmazó csalétkeket, és havi rendszerességgel ellenőriznék a patkányok jelenlétére utaló jeleket. A tesztüzem egy éven keresztül tart majd.
Bagoly halálával függ össze a fogamzásgátló javaslata
Idén februárban elpusztult egy ikonikus New York-i rezidens, Falco, a nagy fülesbagoly. A madár a Central Park állatkertjéből szabadult ki, miután valaki elvágta a biztonsági hálót. A parkban és környékén repkedő ragadozó hamar a lakosok kedvence lett. Habár többször megpróbálták elfogni az állatkert munkatársai, miután kiderült, hogy el tudja látni magát, feladták a harcot. Februárban bekövetkezett halálát követően több ezren vettek részt a neki rendezett megemlékezésen. Sőt, jövőre még könyv is megjelenik a madár életéről, szóval nem túlzás azt állítani, hogy fontos része volt a város vérkeringésének.
Falco nem közvetlenül mérgezés következtében pusztult el – halálát egy ablakkal való ütközés okozta –, ám találtak a szervezetében patkánymérget. Hogy ez milyen mértékben befolyásolta a balesetet, nem tudni pontosan. Mindenesetre ez elég volt ahhoz, hogy újra elkezdjenek tárgyalni a patkányjelenlét mérséklésének humánusabb lehetőségeiről.
A ContraPest fogamzásgátlót egyébként nem most vetik be először New Yorkban. Korábban is próbálkoztak már vele, de az eredmények nem voltak meggyőzők. Ezt a véleményt osztja egy manhattani állatorvos is egy tavaly szeptemberi cikkben, aki szerint a fogamzásgátló nem hatékony.
Más városokból származó példák azonban azt bizonyítják, hogy a fogamzásgátló eredményes lehet. Seattle-ben például egy 2022-es próbálkozás során néhány hónap leforgása alatt 90 százalékkal csökkent a patkánypopuláció.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.