Most olvasott cikk
Sérült, elárvult fiókát találtál? Gondold át, mielőtt mentőexpedícióba fognál!

Sérült, elárvult fiókát találtál? Gondold át, mielőtt mentőexpedícióba fognál!

Egy fióka egy ember tenyerén, a másik kéz napraforgómaggal eteti

A laikus fiókamentés sokszor csak kárt okoz. Az árvának, magatehetetlennek tűnő kismadarakról valójában fészekelhagyás után is gondoskodnak a szüleik, felesleges tehát kiragadni őket a környezetükből. Ha hasznos segítséget szeretnél nyújtani a madaraknak, létesíts inkább itatót, az etetőt pedig április és augusztus között ne töltsd meg magvakkal.

Minden évben kétszer vendégeskedik gerle a széldeszkánk oltalmában. Remek lehetőséget nyújtva arra, hogy a gyerekkel végigkövessük a fészkelés egyes fázisait, és figyeljük, mikor repülnek ki a fiókák.

Kevésbé vidám program a madárfigyelés akkor, amikor sérült vagy éppen halott fiókákat találsz a földön. Az állatbarátok többsége ilyenkor azonnal azon kezd el gondolkodni, miként lehetne, lehetett volna megmenteni a kismadarat. A szakértő szerint azonban ezzel a megközelítéssel sokszor akár árthatsz is ahelyett, hogy jót tennél.

Sokan gondolják azt, ha fiókát látnak meg a földön, hogy véletlenül kiesett a fészekből, ez azonban valójában csak ritkán történik meg. Balesetek persze lehetnek, amelynek következtében leesik a fészek – például nagy vihar miatt. Alapvetően azonban az énekesmadarak akkora fészket építenek, amelyben csak félidős fejlettségű fiókák férnek el. A feketerigó-fióka átlagosan tíznaposan hagyja el a fészket, de még ezt követően is három hétig nevelik a szülők. Közben pedig megtanítják őket a túlélési trükkökre

– nyilatkozta a Prove-nak Orbán Zoltán ornitológus, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője.

Hozzátette, az emberek gyakran olyan tollas fiókáról gondolják azt, hogy segítségre szorulnak, akik éppen kiugrottak a fészekből. Ők a legtöbb esetben még nem tudnak repülni, kissé elesetteknek is tűnhetnek, akár sérült fióka benyomását is kelthetik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy árvák lennének, ahogy azt sem, hogy indokolt lenne a fiókamentés.

Köztes megoldást is javasolt arra az esetre, ha mindenképpen segítenél, vagy azzal szembesülnél, hogy leesett egy fészek, és vele együtt a fiókák is. A megtalálás helyszínéhez a lehető legközelebb akassz fel fejmagasság fölé, árnyékba egy szénával, szalmával vagy akár papírtörlővel kibélelt kosarat. Ebbe rakd bele a kismadarakat, akik hívni fogják a szülőket, így azok etethetik őket tovább. Ily módon megvalósult a madármentés, de nem úgy, hogy kiragadod őket a környezetükből és a szülői gondozásból.

A fiókamentés laikusként szinte mission impossible

Az ornitológus hangsúlyozta, ha az átlagember hazaviszi a látszólag segítségre szoruló kismadarat, azzal majdhogynem megugorhatatlan feladat elé állítja magát. Nem valószínű ugyanis, hogy ugyanolyan táplálékminőséget tud biztosítani a fiókának, mint a szülő tenné. „Jó eséllyel küzd majd hiánybetegséggel egy ilyen madár, és az izomzata, a csontozata és a tollazata sem megfelelően fog fejlődni” – magyarázta Orbán Zoltán.

Elmesélte, hogy egy család például a kezébe nyomott egy kis molnárfecskét fiókamentés címén. Közölték, hogy tudták, hogy léggyel kell őt etetni, de naponta csak hármat tudtak fogni neki. Ez viszont azt jelentette, hogy öt nap alatt gyakorlatilag éhen halt náluk a madár, és már az ornitológus sem tudott segíteni rajta.

Ha valaki madarakon szeretne segíteni, azt egyéb módokon is megteheti. Nagyon hasznos lehet például, ha madáritatót helyezel ki. A madarak többségének naponta akár többször innia és fürdenie is kell, ami az egyre szárazabb nyarakon és hómentes teleken mind nagyobb kihívást jelent számukra.

Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy a fiókaszezonban – áprilistól augusztusig – különösen veszélyes a téli etetést feleslegesen folytatva magvakat pakolni a madáretetőbe.

A nyári etetés fiókák kínhalálához vezet, nem tudják ugyanis megemészteni a magvakat. Magyarországon a költési időszakban természetes körülmények között tömegesen nem terem mag, így alapvetően nem is etetnek azzal a madarak. A magevők is rovarokat visznek a fiókáiknak, azt meg tudják emészteni a kicsinyeik. Egy rutintalan, először fészkelő – vagy lusta – széncinegepár viszont könnyen elkezdheti hordani az etetőből a napraforgómagot, amit ráadásul ki sem bontanak a héjból. A fióka nyeli a magot, megtelik vele a gyomra, a nyelőcsöve, majd a torka, három nap alatt viszont funkcionálisan éhen hal

– mondta Orbán Zoltán.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének