Most olvasott cikk
Fenntartható dekoráció az ünnepekre, amihez nem kell művészi véna és kézügyesség

Fenntartható dekoráció az ünnepekre, amihez nem kell művészi véna és kézügyesség

Kottás papírból kivágott fehér, piros és zöld hópehely alakú díszek fellógatva

WC-papír-gurigából, műanyag palackból, gyümölcsökből is ünnepi hangulatba lehet öltöztetni a lakást. Ráadásul még csak különösebb kézügyesség sem szükségeltetik hozzá. Elég, ha ismerjük, hogyan működik az olló és a ragasztó, és persze nem árt, ha tudjuk, az ecset melyik végével kell festeni. A saját kezűleg készített fenntartható dekoráció emellett ad némi egyéniséget is a lakásnak, hiszen az biztos, hogy amit mi készítünk, olyat a boltban nem kapni.

A káprázó ünnepi kirakatokat látva könnyű elcsábulni, hogy az otthonunkat is hasonlóan hangulatos díszekbe öltöztessük. A legmodernebb égők, integető Mikulások, motorizált rénszarvasszán, zenélő betlehem és számos más high-tech dekoráció viszont nemcsak a kiadásainkat, de az energiafogyasztásunkat is növelik. Az ünnepi hangulat megteremtéséhez viszont nincs szükség arra, hogy újabb felesleges és környezetkárosító kütyüket vásároljunk. Elég felvenni a kreatív szemüvegünket, és annak lencséin keresztül körbenézni a lakásban.

WC-papír minden háztartásban akad. Lehet, hogy műanyag palackból is van egy-kettő, amit még nem váltottunk vissza. Talán nem is gondolnánk, de ezekből is készülhet fenntartható dekoráció az ünnepekre. Cikkünkben összeszedtünk néhány olyan ötletet, amik elkészítéséhez nem kell felvásárolnunk egy komplett kézműves boltot. A legáltalánosabban előforduló eszközökkel – olló, ragasztó – könnyedén elkészíthetők.

Szárított gyümölcsfüzér

A karácsony nem hivatalos illata az alma, narancs és fahéj édeskés, fűszeres harmóniája. De nem csak illatgyertyákba és teafilterekbe zárva élvezhetjük ezt az ünnepi illategyüttest. A szárított gyümölcsös girland elkészítéséhez nem kell mást tennünk, mint felkarikáznunk pár szép narancsot és almát. Ezeket aztán sütőpapírra helyezve, és a sütőben alacsony hőfokon (50-60 °C) 5-6 órán át szárítva el is készültek az alapanyagaink. Alternatív megoldásként a radiátoron is száríthatjuk őket. Ez jóval tovább fog tartani, cserébe napokon keresztül kellemes illat lesz a lakásban.

A kiszárított gyümölcskarikákat ezt követően olyan mintába fűzhetjük fel egymás után, ahogy csak szeretnénk. Extra díszítésként kifúrt fahéjat és csillagánizst is illeszthetünk a sorba. Érdemes olyan helyre rakni, ahol szemmel lehet tartani az elkészült díszt, mert az illatos aszalványoknak nem mindenki tud ellenállni.

WC-papír-gurigából szinte minden elkészíthető

Ennél sokoldalúbb alapanyagot nehezen lehet elképzelni. Akinek van WC-je, annak nagy eséllyel WC-papír-gurigája is akad otthon. Aki pedig elkezd kutakodni az interneten, hogy mi mindent lehet alkotni a kis kartongurigából, biztosan elkezdi őket felhalmozni a későbbi projektekhez. Az egyik legegyszerűbb módszer, amivel fenntartható dekoráció készíthető a gugirából, ha kilapítjuk, majd körülbelül egy centiméter széles karikákat vágunk belőle. Ezekből a virágszirom formájú karikákból középen ötöt összeragasztva el is készült a kartonvirág.

Ha van otthon tempera vagy bármilyen akrilfesték, kedvünk szerint színezhetjük is a szirmokat. A virág közepét gyönggyel, masnival dekorálhatjuk, hogy még inkább ünnepi legyen az elkészült díszünk. Ha elég virágot készítettünk, akár koszorúba is rendezhetjük őket.

Műanyag palackból hópehely

Gyanítjuk, hogy nem állnak otthon halomszámra a PET-palackok senkinél. A műanyag környezetre gyakorolt hatásáról oldalunkon is elég sokat lehet olvasni. De időről időre mindenki bűnözik kicsit, vagy a vendégek miatt mégis kerül egy üveg kóla vagy valami hasonló a hűtőbe. Ha még nem váltottuk vissza őket, itt a remek alkalom, hogy karácsonyi díszként új állandó munkát adjunk nekik.

A PET-palackok alja legtöbbször egy ötágú csillagra hasonlít. Ezt a tulajdonságukat kihasználva remek hópelyhek válhatnak belőlük. Egyszerűen vágjuk le a palack alját olyan vastagságban, hogy legyen hely a lyuknak, amin keresztül felakasztjuk. A palack alját pedig ezüstszínű filctollal vagy fehér festékkel fessük hópehely formájúra. Ha már úgysem tudjuk visszaváltani az üveget, célszerű minél több mindenre felhasználni.

Vágjuk le az üveg tetejét, csavarjuk rá a kupakot, és máris kaptunk egy gyertyatartót, de a nagyon lelkesek két ilyen levágott részt összeragasztva már egy gyertyatartó kelyhet kapnak. Ezt gyöngyökkel, masnikkal szintén tovább lehet dizájnolni. Egy aranyszínű festékszóróval igazán elegáns asztali dekorációt is varázsolhatunk belőle, de ez már haladó szint.

Mézeskalács vegán módra

Az ünnepi időszak vitathatatlan klasszikusa a mézeskalács. Ennek az ikonikus süteménynek – ahogy szinte mindennek – van vegán verziója. A mézeskalács az egyik leguniverzálisabb módon felhasználható fenntartható dekoráció, hiszen nemcsak számtalan módon lehet díszíteni, de saját kezűleg készített ajándékként is remekül megállja a helyét. Ha pedig sem díszként, sem ajándékként nem tartunk rá igényt, tea vagy kávé mellé is elfogyaszthatjuk.

Így lesz csillag a kávézásokból

Biztosan mindenki ismeri azokat az egyszerű fa keverőpálcikákat, amiket a kávéhoz szoktak adni. Persze senkit sem biztatunk arra, hogy a következő kávézás alkalmával markoljon fel egy adagot, amiből aztán az egész utcát fel tudja díszíteni. De ha a baráti találkozások alkalmával összegyűjtünk néhány ilyen spatulát – elkérjük a kávépartnerünktől, esetleg elhozunk egy-két biztonsági tartalékot – könnyedén készíthetünk belőlük csillagot.

Ehhez egyszerűen csak rendezzük a pálcákat csillag alakzatba, és ragasszuk össze őket az érintkezéseknél. Természetesen ezt is festhejtük, dekorálhatjuk igényeinkhez és lehetőségeinkhez mérten. Az igazán profik (és felszereltek) akár csillámmal is leszórhatják a hamisítatlan karácsonyi csillogás végett.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének