A feldolgozott vörös hús fogyasztása növelheti a demencia kialakulásának kockázatát egy új, 130 ezer fő vizsgálatából származó tanulmány alapján. A kutatók szerint ennek a kiváltása dióval, babbal vagy tofuval csökkentheti a rizikót. A brit Alzheimer Társaság munkatársa azonban leszögezte, a tanulmány összefüggésre ugyan rámutatott, ám az ok-okozati kapcsolódást nem bizonyítja.
Mintegy 250 ezer ember szenved demenciában Magyarországon, amely mint népbetegség a családtagokkal együtt közel egymillió embert érint. Erről Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős – azóta leváltott – államtitkára beszélt 2023 novemberében. Az államtitkár ezt annak kapcsán mondta, hogy döntés született egy átfogó nemzeti demenciaprogram elindításáról, „Van értELME!” néven.
Hornung legutóbb márciusban nyilatkozott a programról, akkor azt ígérte, az rövidesen a kormány elé kerülhet. A Van értELME! elsősorban az érzékenyítésre, oktatásra helyezné a tervek szerint a hangsúlyt.
Egy friss tanulmány alapján azonban lehetőség nyílhat a megelőzésre is, mégpedig a feldolgozott vörös húsok mellőzésével. Ezek a füstöléssel, érleléssel, sózással vagy kémiai tartósítószerek hozzáadásával készített, marha-, sertés-, bárány- vagy kecskehúsalapú készítmények. Idesorolható a bacon, a hamburgerhúsok többsége, a kolbász, a szalonna és a szalámi is.
A feldolgozott vörös hús ködösítheti az agyat
A kutatás kifejezetten grandiózus: 43 éven keresztül követték nyomon 130 ezer, az Egyesült Államokban dolgozó egészségügyi alkalmazott egészségi állapotát. A résztvevők 2-5 évente nyilatkoztak az étrendjükről, különös tekintettel arra, hogy mennyi feldolgozott vörös húst, diófélét és hüvelyest fogyasztanak.
A 130 ezer fős csoporton belül több mint 11 ezer demenciás esetet azonosítottak a vizsgált 43 év alatt.
A tanulmány készítői végül két fő megállapításra jutottak:
- Heti két adag feldolgozott vörös hús fogyasztása 14 százalékkal növeli a demencia kockázatát ahhoz képest, mintha valaki havonta kevesebb mint három adagot eszik ilyen típusú élelmiszerből.
- Ha napi egy adag feldolgozott vörös húst felcserélünk egy adag dióra, babra vagy tofura, az 20 százalékkal csökkentheti a demencia kialakulásának rizikóját.
A tanulmányok eredményei vegyesek voltak eddig azzal kapcsolatban, van-e kapcsolat a kognitív hanyatlás és a húsfogyasztás között általában. Ezért közelebbről is megvizsgáltuk, hogy a feldolgozott és a nem feldolgozott hús különböző mértékű fogyasztása hogyan befolyásolja a kognitív kockázatot és működést. Az embereket hosszasan tanulmányozva arra jutottunk, hogy a feldolgozott vörös hús fogyasztása jelentős kockázati tényező lehet a demencia szempontjából. A feldolgozott vörös húsról azt is kimutatták már, hogy növeli a rák, a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatát. Az agyra pedig azért lehet hatással, mert magas benne az olyan káros anyagok szintje, mint például a nitritek és a nátrium
– nyilatkozta a The Guardiannek Yuhan Li, a tanulmány vezető szerzője.
Óvatosságra intett azonban a tanulmány kapcsán Richard Oakley, az Egyesült Királyságban működő Alzheimer Társaság munkatársa. Kiemelte, a kutatás összefüggést ugyan talált a feldolgozott vörös hús fogyasztása és a demencia között, az ok-okozati kapcsolódást azonban nem bizonyította.
„Ez még nem jelenti azt, hogy a feldolgozott vörös hús fogyasztása közvetlen kapcsolatban áll a demencia kialakulásával. Lehet, hogy a feldolgozott vörös húst kerülő emberek általában egészségtudatosabbak, és kerülik az egyéb egészségtelen szokásokat, amelyek növelik a demencia kockázatát” – mondta.
Növényi alapú ételeket ajánlanak a demencia ellen
A friss amerikai tanulmány a feldolgozott vörös húsok jelentette kockázatra fókuszált. Sok kutató ajánlotta azonban már a növényekben bővelkedő étrendet a demencia elleni harcban.
Egy orvosi folyóiratban publikált tanulmány szerint a magvakban, tengeri ételekben, teljes értékű gabonákban és zöldségekben gazdag mediterrán étrend hatásos lehet a demencia megelőzésében. Ez a 60 ezer főre kiterjedő kutatás igazolja, hogy a növényekben gazdag étrend még akkor is hatásos, ha az érintett genetikailag kifejezetten hajlamos az Alzheimer-kórra vagy az időskori neurodegeneratív betegségek más formáira.
A publikáció egyik szerzője, Janice Ranson szerint „az eredmények azt sugallják, a szellemi frissességünket gyümölcsökön, zöldségeken, teljes értékű gabonákon és egészséges zsírokon alapuló étrend óvhatja meg”.
De nemcsak a mediterrán, hanem a tápanyagokban gazdag növényi étrend is hatékony fegyver az Alzheimer-kórral szemben egy metaanalízis szerint. Növényi alapú táplálkozás mellett is fontos azonban ügyelni a B12-vitamin és a D-vitamin pótlására, valamint az elegendő DHA típusú omega-3 zsírsav bevitelére. Ezek híján a demencia kockázata nagyobb.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.