Szűk látókörű és kizárólag rövid távú gazdasági előnyökkel járó megoldásnak tartja a magasan fekvő szélességi körök területén végzett faültetéseket egy friss tanulmány. A sarki területek fásításával kapcsolatos ellenjavallatok már régóta ismertek, de az egyre népszerűbbé váló gyakorlat miatt a kutatók úgy érezték, szükséges hangsúlyozni a jelenség veszélyeit.
A faültetés sokak számára az egyik legkézenfekvőbb, legegyszerűbben kivitelezhető szén-dioxid-megkötési eljárás. A fák számos ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtanak, amelyek nagymértékben hozzájárulhatnak mindennapi kényelmünkhöz. Növelik a lombkoronával való lefedettséget, ezáltal csökkentik a hőszigetek kialakulását a beépített városi élettereken. Megkötik a levegőben szálló port, javítják a talajéletet és nem utolsósorban szén-dioxidot kötnek meg a levegőből.
Kutatók egy csoportja egy friss tanulmányban arra hívja fel a figyelmet, hogy a rossz helyen végzett faültetés éppen az ellenkező hatást válthatja ki, vagyis gyorsíthatja a klímaváltozás folyamatát – írja a Study Finds.
A fák ültetése egyre népszerűbb klímavédelmi gyakorlat, köszönhetően annak a tulajdonságuknak, hogy nagy mennyiségű szenet képesek tárolni. Ezáltal mérsékelik az emberi tevékenység következtében fellépő üvegházhatású gázok légköri felhalmozódását. Ahogy az éghajlat felmelegedése következtében egyre kibővül a faültetésre alkalmas területek határa, a legészakibb régiókban is megjelentek ezek a kezdeményezések. Mindazonáltal számos bizonyíték szól amellett, hogy a sarki régiókban végzett fatelepítések épp ellenkező hatást fejtenek ki a klímavédelem szempontjából
– olvasható a Nature Geoscience magazinban megjelent tanulmány absztraktjában.
Miért veszélyes a rosszul megválasztott helyen végzett faültetés?
Meglepően sok tekintetben tudja rontani a helyzetet, ha fákat ültetünk oda, ahova nem kéne. A napból érkező sugarak hatékony visszaverését, a bolygatásra különösen érzékeny sarki talajréteget is veszélyezteti. Ráadásul a fák is ki vannak téve a természeti viszontagságoknak.
Az albedó a dolgok azon tulajdonsága, hogy a rájuk érkező elektromágneses sugarakat mekkora mértékben verik vissza. A hóval borított sarki területek fényvisszaverő képessége nagyon jelentős. Az ezekre a területekre érkező napfény jó része visszaverődik a világűrbe, ezért nem tud hővé alakulni. A havas területek fákkal történő beültetése viszont drasztikus mértékben csökkentene ezen a hatáson. Emellett Jeppe Kristensen, az Aarhus Egyetem professzora, a kutatás vezetője kiemeli, hogy a sarki talaj több szenet tárol, mint a bolygó összes növényzete. Ez a talaj különösen érzékeny a háborgatásra, így a fák gyökerének terjeszkedésére. Az így megzavart talajból, kiváltképp, ha a helyzetet tovább rontja a fák által elnyelt napsugárzás miatt fellépő többlethő, könnyebben szabadul ki a benne megkötött üvegházhatású gázkészlet.
A másik szempont, amit a kutatók szerint figyelembe kell venni, hogy nemcsak a sarkköri talaj, hanem maguk a fák is veszélyben lennének ezeken a területeken. Az éghajlatváltozás következtében egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási jelenségek intenzív aszállyal, erdőtüzekkel és kártevőinváziókkal fenyegetik a sarki régiót. Ennek következtében a fák által megkötött szén-dioxid a kutatók szerint néhány évtizeden belül visszakerülne a légkörbe.
A tanulmány felhívja a figyelmet, hogy a klímavédelmi harcot több dimenzióból kell megközelíteni. Nem elég pusztán a biomassza által megkötött szén-dioxid mennyiségére koncentrálni. Valamint kiemeli, hogy a faültetés helyett a meglévő sarki ökoszisztémák támogatása és megóvása lenne az ideális hozzáállás. Az olyan nagy testű növényevők – mint például a karibu – állományának stabilizálása és fenntartása, akik nagyban hozzájárulnak a sarkvidék jellegzetes látképének kialakításához.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.