A farkas visszatelepítése Skóciába őshonos erdők térnyerését eredményezhetné, amelyek – megfelelő példányszám mellett – évente egymillió tonna szén-dioxidot is elnyelhetnének, újonnan létesült erdőrészekként. Az ezt megállapító kutatók leszögezték, tudják, hogy felvetéseikkel darázsfészekbe nyúlnak, sokan fogadhatják felháborodva a visszatelepítési koncepciójukat.
A klímasemlegességi célhoz vezető út számos ország terveiben elsősorban erdősítésekkel van kikövezve. Ezeknek a bizonyos terveknek a többségében klasszikus faültetési módszerrel bővülnének az erdős területek, kutatók azonban egy alternatív módszerre hívták most fel a figyelmet.
Ha visszatelepítenék a farkasokat a Skót-felföldre, az olyannyira elősegíthetné az őshonos erdők térnyerését, hogy azok évente akár egymillió tonna szén-dioxidot is képesek lehetnének elnyelni és tárolni – írták a Leedsi Egyetem kutatói tanulmányukban. A farkasok jelenléte mellett ugyanis kevesebb problémát okoznának a gímszarvasok azzal, hogy a facsemetéket megrágják. Az erdők így visszanyernék természetes regenerálódási képességüket. Mindehhez a kutatók szerint egy 167 egyedből álló farkaspopulációra lenne szükség, becsléseik szerint minden egyes farkas évi 6080 tonna szén-dioxid-felvételi képességet generálna.
Egyre szélesebb körben ismerik fel, hogy az éghajlati és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos válságot nem lehet külön-külön kezelni. Meg kell vizsgálnunk a természetes folyamatok, például a fajok visszatelepítésének potenciális szerepét a leromlott ökoszisztémáink helyreállításában. Ezek együtt előnyösek lehetnek az éghajlat és a természet regenerációja szempontjából is
– idézi a tanulmány vezető szerzőjét, a Leedsi Egyetem professzorát, Dominick Spracklent a The Independent.
A farkas mintegy 250 éve tűnt el Skóciából, elsősorban a vadászat miatt. Ezzel párhuzamosan a gímszarvasra veszélyes természetes ragadozó sem maradt. A populáció kordában tartására tettek kísérleteket, ezek azonban kudarcba fulladtak, az elmúlt száz év során pedig a skóciai példányszám 400 ezerre nőtt.
A tanulmány szerzői rámutattak: Skócia területének mindössze 4 százalékát borítja ma erdő, ezzel pedig az egyik legkevésbé erdős terület Európában.
Felkészültek az állattartók elsöprő haragjára
A kutatók elmondták, számolnak azzal, hogy tanulmányuk eredményez majd némi társadalmi vitát. Leginkább az állattartó gazdák részéről várnak felháborodást és heves ellenkezést. Hangsúlyozták azonban, hogy muszáj mérlegelni és számba venni a félelmek mellett a farkas visszatelepítésének előnyeit is.
Célunk, hogy új információkat szolgáltassunk a farkasok visszatelepítésének lehetőségéről folyó aktuális és jövőbeli vitákhoz az Egyesült Királyságban és azon kívül is. Elismerjük, hogy az érdekelt felek és a nyilvánosság jelentős és széles körű bevonása egyértelműen elengedhetetlen lenne, mielőtt a farkas visszatelepítését fontolóra lehetne venni. Az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok gyakori szereplői a ragadozó állatok. Ezt az emberek hozzáállását szem előtt tartó politikai intézkedésekkel kezelni kell, csak így lehet sikeres egy visszatelepítés
– mondta Lee Schofield, a tanulmány egyik társszerzője.
Előítéletekkel jócskán terhelt faj a farkas
A farkasokkal kapcsolatos félreértésekről, a széles körben elterjedt téves információk kártékonyságáról beszélt a közelmúltban a lapunknak nyilatkozó szakértő is. „A farkas egy előítéletekkel nagyon terhelt faj. Az emberek keveset tudnak róluk, és amit tudnak, az többnyire nem igaz, pusztán félelemkeltő. Sokszor lesznek ők a bűnbakok, ha a helyieknek nehéz a megélhetés, és ráadásképp a védtelen birkájukat is szétszaggatva találják meg. A farkasok lelövése hatékony megoldásnak tűnhet rövid távon, ám valódi megoldást nem nyújt, és veszélyezteti az amúgy is törékeny populációt” – mondta a Prove-nak Szabó Zsófia farkaskutató biológus, a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszékének PhD-hallgatója.
Kiemelte, a farkasoknak összetett szerepük van az ökoszisztémában. Egész Európában, így Magyarországon is komoly probléma a túlszaporodott vadállomány – mutatott rá. Ennek a szabályozásában pedig jelentős szerepet játszhatnának a farkasok. „Náluk jobban senki sem képes kiszűrni a gyenge, beteg egyedeket, ezzel javíthatják a populáció fitneszét. Azzal ráadásul, hogy mozgatják a prédaállataikat az élőhelyen, a növényzet esélyt kaphat a megújulásra.”
Azoknak pedig, akik attól tartanak, hogy a természetet járva farkastámadás áldozatai lesznek, Szabó Zsófia azt üzente,
egy hétköznapi túrázónak nem sok esélye van farkasba botlani. Ez inkább azok szerencséje, akiket a munkájuk az erdőhöz köt, mint az erdészek vagy a vadászok. Az emberek nappal járják az erdőt, az erdei emlősállatok, köztük a nagyragadozók, mint a medve vagy a farkas, pedig éjszaka. Alkonyat után és hajnalban a legaktívabbak.
„Ha a bizonyított farkastámadásokat nézzük világszerte, akkor kijelenthető, hogy egy embert érő farkastámadás esélye a természetben olyan kicsi, hogy statisztikailag mérhetetlen” – mondta a kutató.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.