Most olvasott cikk
Eldőlt: részlegesen ugyan, de kifarolhat az Európai Unió a farkasok mögül

Eldőlt: részlegesen ugyan, de kifarolhat az Európai Unió a farkasok mögül

Két szürke farkas áll egy erdőben egy mohás sziklán

Immár Németország is támogathatja, hogy a farkas védelmi státusza az EU-ban módosuljon, és lazább kilövési szabályok vonatkozzanak a fajra. Az új jogszabályok várhatóan egy év múlva lépnek majd hatályba.

Áldásukat adták a Politico információi szerint az Európai Unió tagállamai az Európai Bizottság javaslatára a farkasok védelmi státuszával kapcsolatban. A felvetés szerint indokolt lenne a visszaminősítés. Több uniós kormány már korábban ígéretet tett a javaslat támogatására, például Franciaország, Olaszország, Svédország és Finnország is.

Németország sokáig tiltakozott a javaslat ellen, végül azonban beadta a derekát. Az uniós nagykövetek találkozóján már a támogatásuknak adtak hangot a németek. Ezzel pedig többségbe kerültek a módosítást pártoló tagállamok.

A javaslat értelmében a farkas védelmi státuszát az aktuális szigorúan védettről védettre fokoznák vissza. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy lazulnának a farkas kilövésére és vadászatára vonatkozó uniós szabályok. Az EU jelenleg érvényes szabályrendszere alapján kizárólag akkor lőhető ki a farkas, ha embert vagy haszonállatot támadott meg.

A Politico szerint egyébként a módosítással járó adminisztratív munka lezongorázása összességében egy évbe telhet. Ennyi idő telhet el tehát, mire az erre vonatkozó uniós jogszabály módosítása hatályba lép.

A farkas védelmi státusza egy póni miatt változhat

Eredetileg Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől származik a gondolat, hogy induljon el egy uniós vizsgálat annak felmérésére, indokolja-e a farkasok kilövésére vonatkozó szigorú jogszabályok lazítását az európai populáció növekedése.

Von der Leyen érdeklődése nem véletlenül fordult a farkasok és azok uniós védelmi státusza felé. Azt követően jutott az EB-elnök arra a következtetésre, hogy nem kellene olyan szigorúan védeni a fajt, mint eddig, hogy farkastámadás miatt elpusztult imádott pónija, Dolly. Ez egyébként még 2022 szeptemberében történt, a GW950m kódjelű farkas tettével pedig az egész fajra rászabadította az EB-elnök haragját.

„Egyes régiókban a farkasfalkák koncentrációja valódi veszélyt jelent az állatállományra és potenciálisan az emberekre is” – jelentette ki, és arra buzdította a helyi, nemzeti hatóságokat, hogy ahol indokolt, lépjenek akcióba.

Európa nem bír a farkassal, de mások azért védjék a biológiai sokféleséget

Von der Leyen nyilvánvalóan örömmel fogadta, hogy a német kormány beadta a derekát a farkaskérdésben, az állatvédő és zöld szervezetek azonban természetesen nemtetszésüket fejezték ki.

„A populista rémhírkeltő kampányok támogatásával, valamint a tények és a pragmatikus megoldások mellőzésével mind az EU, mind a német kormány aláássa az európai demokráciát és kohéziót” – jelentette ki Sophie Ruysschaert, a BirdLife Europe természetvédelmi szakértője.

Sabien Leemans, a WWF Európai Politikai Irodájának vezető biodiverzitás-politikai munkatársa pedig arról beszélt, hogy ez a lépés „katasztrofális és szégyenletes jelzés Európa részéről” kevesebb mint egy hónappal azt megelőzően, hogy a világ vezetői összegyűlnek Kolumbiában az ENSZ október 21-e és november elseje között esedékes biodiverzitás-konferenciájára (COP16).

Hogyan kérhetünk meg más régiókat arra, hogy védjék a biológiai sokféleségüket, és éljenek együtt olyan fajokkal, mint a tigrisek, oroszlánok vagy elefántok, amikor mi nem tudunk együtt élni a farkassal?

– vetette fel Leemans.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.