Immár Németország is támogathatja, hogy a farkas védelmi státusza az EU-ban módosuljon, és lazább kilövési szabályok vonatkozzanak a fajra. Az új jogszabályok várhatóan egy év múlva lépnek majd hatályba.
Áldásukat adták a Politico információi szerint az Európai Unió tagállamai az Európai Bizottság javaslatára a farkasok védelmi státuszával kapcsolatban. A felvetés szerint indokolt lenne a visszaminősítés. Több uniós kormány már korábban ígéretet tett a javaslat támogatására, például Franciaország, Olaszország, Svédország és Finnország is.
Németország sokáig tiltakozott a javaslat ellen, végül azonban beadta a derekát. Az uniós nagykövetek találkozóján már a támogatásuknak adtak hangot a németek. Ezzel pedig többségbe kerültek a módosítást pártoló tagállamok.
A javaslat értelmében a farkas védelmi státuszát az aktuális szigorúan védettről védettre fokoznák vissza. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy lazulnának a farkas kilövésére és vadászatára vonatkozó uniós szabályok. Az EU jelenleg érvényes szabályrendszere alapján kizárólag akkor lőhető ki a farkas, ha embert vagy haszonállatot támadott meg.
A Politico szerint egyébként a módosítással járó adminisztratív munka lezongorázása összességében egy évbe telhet. Ennyi idő telhet el tehát, mire az erre vonatkozó uniós jogszabály módosítása hatályba lép.
A farkas védelmi státusza egy póni miatt változhat
Eredetileg Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől származik a gondolat, hogy induljon el egy uniós vizsgálat annak felmérésére, indokolja-e a farkasok kilövésére vonatkozó szigorú jogszabályok lazítását az európai populáció növekedése.
Von der Leyen érdeklődése nem véletlenül fordult a farkasok és azok uniós védelmi státusza felé. Azt követően jutott az EB-elnök arra a következtetésre, hogy nem kellene olyan szigorúan védeni a fajt, mint eddig, hogy farkastámadás miatt elpusztult imádott pónija, Dolly. Ez egyébként még 2022 szeptemberében történt, a GW950m kódjelű farkas tettével pedig az egész fajra rászabadította az EB-elnök haragját.
„Egyes régiókban a farkasfalkák koncentrációja valódi veszélyt jelent az állatállományra és potenciálisan az emberekre is” – jelentette ki, és arra buzdította a helyi, nemzeti hatóságokat, hogy ahol indokolt, lépjenek akcióba.
Európa nem bír a farkassal, de mások azért védjék a biológiai sokféleséget
Von der Leyen nyilvánvalóan örömmel fogadta, hogy a német kormány beadta a derekát a farkaskérdésben, az állatvédő és zöld szervezetek azonban természetesen nemtetszésüket fejezték ki.
„A populista rémhírkeltő kampányok támogatásával, valamint a tények és a pragmatikus megoldások mellőzésével mind az EU, mind a német kormány aláássa az európai demokráciát és kohéziót” – jelentette ki Sophie Ruysschaert, a BirdLife Europe természetvédelmi szakértője.
Sabien Leemans, a WWF Európai Politikai Irodájának vezető biodiverzitás-politikai munkatársa pedig arról beszélt, hogy ez a lépés „katasztrofális és szégyenletes jelzés Európa részéről” kevesebb mint egy hónappal azt megelőzően, hogy a világ vezetői összegyűlnek Kolumbiában az ENSZ október 21-e és november elseje között esedékes biodiverzitás-konferenciájára (COP16).
Hogyan kérhetünk meg más régiókat arra, hogy védjék a biológiai sokféleségüket, és éljenek együtt olyan fajokkal, mint a tigrisek, oroszlánok vagy elefántok, amikor mi nem tudunk együtt élni a farkassal?
– vetette fel Leemans.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.