Az ország jelentős mértékben megnövelte húsfogyasztását az elmúlt évtizedekben, ami közvetlenül hozzájárult a légkörbe jutó ammónia, ezzel együtt pedig a szálló por által okozott halálesetek emelkedéséhez.
Egy frissen megjelent tanulmány állításai szerint a húsfogyasztás ugrásszerű megnövekedése számos korai halálesetért tehető felelőssé Kínában. Mindennek a nagyipari állattartás elképesztő környezetkárosító hatásaihoz van köze, névlegesen az ammóniaszennyezéshez.
A kutatás – melyet a China University és az angliai University of Exeter munkatársai jegyeznek – decemberben jelent meg a Nature Food című tudományos folyóiratban.
A vizsgálódás fő tárgyát az képezte, hogy milyen módon változtak az ország lakosainak táplálkozási szokásai, valamint hogy milyen módon alkalmazkodott a megnövekedett húsfogyasztáshoz az élelmiszeripar.
Az időszakra vonatkoztatva a húsfogyasztás kapcsán ugyanis elképesztő, 433%-os növekedés figyelhető meg. Ezzel egy időben pedig a mezőgazdasági forrásból származó ammóniakibocsátás majdnem a duplájára emelkedett, melynek 63%-áért a megváltozott táplálkozási szokások tehetők felelőssé – állítják a kutatók. Legjelentősebb forrásai az állati ürülék, valamint a takarmánynövények termesztéséhez használt műtrágya.
Kína népessége az utóbbi 30 évben gyors növekedésnek indult és az egyes emberek által fogyasztott hús mennyisége napi 30 grammról 150 grammra emelkedett
– mondja a kutatást vezető Hong Kong-i professzor, Amos Tai Pui-kuen.
Az ammónia megnövekedett jelenléte a légkörben azért jelent komoly problémát, mert más szennyezőanyagokkal keveredve PM2,5 besorolású (2,5 mikrométernél kisebb) szálló port alkot, ami nem csak könnyen belélegezhető, de jó eséllyel nem is ürül ki a tüdőből. Túlzott belélegzése vaksághoz, szívproblémákhoz, tüdőrákhoz és halálhoz is vezethet.
Légszennyezettség és halálozások
A szálló por okozta megbetegedések hazánkban is nagyon komoly gondot okoznak. Európa egyik legszennyezettebb levegőjű országaként 2020-ban a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Klímapolitikai Intézete által végzett kutatás szerint 13.000 honfitársunk haláláért volt felelős a rossz levegőminőség.
Kínában ez a szám évente 1,83 millióra rúg. Ennek 5%-a, vagyis kicsit több mint 90.000 haláleset írható a megváltozott étkezési szokások számlájára a kutatás alapján.
A tanulmány szerzői szerint viszont ez a szám drasztikusan – mintegy 75.000-rel – csökkenthető lenne, ha a 2016-ban kiadott táplálkozási útmutató alapján étkeznének az emberek, ami naponta 40-75 gramm – nagyjából egy tenyérnyi – hús fogyasztását javasolja.
A megtörtént károkozást természetesen már nem tudjuk kijavítani, amit viszont tudunk, hogy változtatunk a táplálkozási szokásainkon, főként a zöldségek és a nagyon kevés hús irányába
– nyilatkozta Amos Tai Pui-kuen professzor a South China Morning Postnak.
Reméljük, hogy az emberek nem csak a saját egészségükért, de a környezet egészségéért is meghozzák a helyes döntést
– tette hozzá a tanulmány társszerzője, Lam Hon-ming.
2019-ben egy ENSZ jelentés már figyelmeztetett a szálló por és a légszennyezettség okozta veszélyekre. 70 ország 250 szakértője jelezte, hogy a romló levegő a következő 30 évben „milliók korai halálához vezethet”, legfőképp Ázsiában és Afrikában. Emiatt nem is meglepő, hogy az ENSZ is a kevesebb húst tartalmazó étrendeket javasolja.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.