Évente több millió cápát ölnek le csak az uszonyuk miatt. Ám most egy európai polgári kezdeményezés elérte a szükséges aláírásszámot, így az Európai Bizottság mindenképpen tárgyalni fogja a cápauszony-halászat ügyét.
Az európai polgári kezdeményezés egy olyan platform, amely a lisszaboni szerződés óta lehetőséget biztosít az EU polgárainak, hogy beleszóljanak az unió jogalkotásába, amennyiben a kezdeményezés eléri az 1 millió aláírást. Szeptemberben beszámoltunk róla, hogy az állatkísérletek betiltását célzó indítvány nemcsak elérte, de szépen meg is haladta a szükséges kvótát, így azt már biztosan tárgyalja az Európai Bizottság.
Most egy újabb állatvédelmi ügy kerülhet a bizottság elé, amint lezárul az aláírások hitelesítésének folyamata. Ez az indítvány a cápauszony-halászat, illetve a cápákkal és rájákkal való kereskedelem betiltását tűzte ki célul.
Az ügyet Magyarország 21.715 hitelesített aláírással támogatta, a legtöbb aláírást viszont ezidáig Németország tudhatja magáénak, akik 475.635 névvel járultak hozzá a sikerhez. A szavazatok hitelesítése még nem fejeződött be minden tagállamban.
Habár Európában az uszony leválasztása szigorúan tilos egy érvényben lévő szabályozás miatt, a partot érés után már levágható és exportálható, emiatt a kiskapu miatt pedig Európa továbbra is nagyon komoly mértékben járul hozzá a cápák túlhalászásához, valamint a jelenlegi status quo fenntartásához.
A kezdeményezés információs platformjaként szolgáló weboldalon számos megdöbbentő számadat mellett azt is olvashatjuk, hogy csak Spanyolországban 53.000 tonnányi kékcápát halásztak ki 2016-ban, a túlhalászat pedig számos faj fennmaradását veszélyezteti.
Ráadásul a szállítmányok ügyintézési útvesztői miatt sokszor nem is pontosan meghatározható, hogy cápahús, vagy a cápáknak csak a feldolgozott része (uszonya) képezi a rakományt és az is nehezen ellenőrizhető, hogy tényleg minden uszony a kikötést követően került-e leválasztásra.
Az indítvány célja, hogy olyan módon változtasson a kereskedelemmel kapcsolatos szabályozásokon, hogy a cápák halászata anyagilag ne érje meg az európai országoknak, ezáltal teljesen felhagyjanak a gyakorlattal.
Kik és mire használják a cápauszonyt?
Ezt a rengeteg cápát szinte kizárólag az uszonyaik miatt ölik le, amit leginkább leves formájában és szinte kizárólag néhány ázsiai térségben (Kína, Hong Kong, Tajvan, Szingapúr, Vietnám, Malajzia) fogyasztanak különlegességként, de a tradicionális keleti orvoslásban is van szerepük. Mivel az uszony porcszövet, ezért teljesen ízetlen, maga a leves legtöbbször csirkealaplével készül.
A sokkal hatékonyabb helykihasználás végett bevett szokás, hogy az állatokról még a tengeren levágják az uszonyokat, majd a fájdalomtól szenvedő, úszásra képtelen állatot visszadobják a tengerbe, ahol a fenékre süllyed, megfullad, elvérzik, vagy más ragadozók prédájává válik.
Évente hozzávetőlegesen 73 millió cápa válik áldozatául az uszonyhalászatnak, hogy aztán a gazdagságot és a jólétet szimbolizáló tyúkhúslevesként szolgálják fel testének egy kicsiny darabját.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.