Az egykor Európa-szerte elterjedt sündisznó egyre közelebb kerül a veszélyeztetett besoroláshoz. A faj az emberi tevékenység következtében számos kihívással néz szembe. Veszélyt jelentenek rá többek között az őszi avarégetések, a gázolások és a rovarirtó szerek alkalmazása. A szakértők szerint tudatosabb kertrendezéssel és némi odafigyeléssel azonban lehet segíteni az európai sün helyzetén.
Az európai sün az ember által lakott környezethez jól adaptálódott, a városi éjszakák elengedhetetlen szereplője. Helyzete azonban egyre rosszabb a legújabb kutatások szerint. A faj egyedszáma ugyanis drasztikus mértékben csökkent az utóbbi évtizedben – írja a The Guardian. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján a faj az eddigi nem fenyegetett státuszból a mérsékelten fenyegetett besorolásba csúszott.
Sajnálatos módon a számok egy általánosan megfigyelhető és aggodalomra okot adó csökkenésről tanúskodnak. A vörös lista továbbá rámutat a hiányzó adatokra is. Például nem minden esetben tiszták a faj elterjedésének határvonalai, és vannak hiányosságok a populációk méreteit illetően is. Még van remény az egyedszám csökkenésének megakadályozására, és meg is kell akadályoznunk a besorolás további romlását
– mondta Abi Gazzard a Természetvédelmi Világszövetségtől.
A mérsékelten fenyegetett besorolás azt jelenti, hogy a fajt egyelőre nem fenyegeti a kihalás veszélye, de az egyedszám változása előrevetíti a kihalással fenyegetettség lehetőségét. Ilyen esetekben fontos a megelőző cselekvés, hogy a faj ne kerüljön át a veszélyeztetett kategóriába.
Mi is segíthetünk az európai sün helyzetén
A faj az emberi tevékenység következtében számos kihívással néz szembe. Az autóutak felszabdalják az életterüket, a rovarirtók használata pedig megmérgezi a táplálékukat. Ezenfelül az őszi avarégetés is nagy veszélyt jelent rájuk, a téli álmot alvó európai sün ugyanis szívesen vackolja be magát levélkupacok aljára, ahol a márciusig tartó időszakot igyekszik átvészelni.
Az avarégetés nem csak a sünök miatt probléma. A levélrakások táplálékul szolgálnak a talajban élő biodiverzitásnak, például a rovarok is a lehullott levelekre rakják le a petéiket. Ezért a szakértők szerint fontos ezeket a kertben hagyni. Ha mindenképp szeretnénk esztétikusabbá tenni a kertet, a lombkupachoz és rőzserakásokhoz akkor is óvatosan, első lépésként ne vasvillával nyúljunk hozzá, az összegömbölyödő sün a tüskéire szúródó levéltörmelék miatt ugyanis sokszor szinte láthatatlan.
A szegedi Mondolo Egyesület Városmetamorfózis programjának is – amely a városi vadvilág fontos szereplőire hívja fel a figyelmet – a sün volt az egyik főszereplője. A civil szervezet információs oldalán részletes leírást lehet találni a süngarázs elkészítéséről, amivel kényelmes és biztonságos odút készíthetünk ezeknek a hasznos városi ragadozóknak.
Segíthetünk nekik még azzal is, ha a kertek közötti átjárást biztosítjuk számukra, és nem alkalmazunk rovarirtó szereket a kertünkben. Viszont nagyon fontos, hogy ha sündisznóval találkozunk, pláne ha fiatal egyedről van szó, ne gondoljuk azt, hogy segítségre szorul. Semmiképp se vigyük haza, és ne adjunk neki tejet. Ha biztosak vagyunk benne, hogy segítség kell az állatnak, mindenképpen szakembert hívjunk.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.