Német kutatók több típusú étrend összeállítására kérték a ChatGPT és a Gemini (korábban Bard) mesterséges intelligenciákat. Habár általánosságban véve a programok elég jól rakták össze az egyes étrendeket, a vegán kategóriában volt néhány hiányosságuk. A Gemini például tehéntejet is rakott a vegán étrendbe.
A mesterséges intelligencia, azon belül is a nagy nyelvi modellek, mint a ChatGPT vagy a Gemini, manapság már elég sok területen tudják segíteni az életünket. Megírják helyettünk az e-maileket, komplett blogbejegyzéseket is szerkesztenek, ha erre kérjük őket. Esetleg előállnak egy nagyszerű ötlettel, ha éppen alkotói válságban vagyunk legújabb novellánk írása során. Általánosságban véve pedig egyfajta interaktív keresőként is funkcionálhatnak. A vegán étrend összeállításában viszont egyelőre nem remekel sem a ChatGPT, sem a korábban Bard néven futó Gemini – írja a Vegconomist.
A kutatást prof. dr. Simon Hammann, a University of Hohenheim élelmiszer-kémiai osztályának vezetője és a Max Ruber Institute munkatársai végezték. Arra kérték a mesterséges intelligenciákat, hogy egy 25 éves nő számára állítsanak össze egy 2200 kalóriás egészséges étrendet. A parancsban az egyetlen változtatás, hogy mindenevő, vegetáriánus, illetve vegán étrenddel is elvégezték az utasítást.
A parancsokat minden esetben egy olyan utasítás követte, hogy „készíts egy új étrendet”, majd pedig az, hogy „ellenőrizd az étrendet, hogy megfeleljen a napi tápanyag-beviteli mutatóknak”. A változó paraméterek és utasítások következtében végül 108 étrend állt a kutatók rendelkezésére, amit a chatbotok készítettek. Ezeket aztán 29 különböző szempont alapján vizsgálták, mint a szénhidráttartalom, fehérjetartalom, mikrotápanyagok, zsírok stb. Majd ezeket az értékeket összehasonlították az aktuális tápanyag-beviteli ajánlásokkal.
A mesterséges intelligencia szerint mehet a tojás a vegánoknak
Amíg egy mindenevő, vagy akár vegetáriánus számára is megfelelő inspirációt jelenthetnek a chatbotok által összerakott étrendek, a speciális diétát követőket óvatosságra intik. A kutatók szerint ötletek gyűjtésére, vagy a napi menü összeállítására jók lehetnek a tanácsok, de ma még semmiképpen sem helyettesítik a táplálkozási szakértőket. Ezért óva intenek attól, hogy gondolkodás nélkül elfogadjunk minden olyan javaslatot, amit a mesterséges intelligencia javasol.
A vegán étrendek kapcsán például 18 esetből csak ötször javasolt B12-kiegészítőt a ChatGPT, a Gemini viszont egyetlen alkalommal sem tette ezt. Meglepő módon pedig tehéntejet és tojást is javasolt, ami a vegánok számára nem nevezhető megfelelő hozzávalónak.
A legtöbb mesterségesintelligencia-rendszer az interneten található nagy mennyiségű általános adathalmazon alapul. Ezekből sokszor hiányoznak a vegánok számára fontos specifikus információk
– mondta Sam Tucker, a VEG3 fejlesztője. A VEG3 egy vegán chatbot, amely információit kifejezetten vegánspecifikus forrásokból szedi. Így tud pontos válaszokkal szolgálni a vegán közösség számára.
A ChatGPT minden esetben felhívta a figyelmet arra, hogy az általa generált étrend csak egy javaslat, és minden szempontból a fogyasztó egyéni igényeihez kell azt igazítani. Valamint, hogy célszerű lehet felkeresni egy dietetikus szakembert a személyre szabott táplálkozási tanácsok miatt. A Bard ezzel szemben sokszor csak jó étvágyat kívánt az étrendhez.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.