Nagy-Britanniában négy éve jogilag védett életszemlélet a vegán életfilozófia. Egy oktatási egyesület legújabb tananyagának köszönhetően pedig rövidesen a gyerekek is megismerhetik ennek az életszemléletnek az alapjait.
Az etikai veganizmus bekerült a Jigsaw Education Group (JEG) nevű oktatási egyesület Vallások és Életszemléletek programjába. A JEG összeállított egy átfogó, részletes, kutatásokkal megtámogatott képzési forrásanyagot a tanárok számára, hogy megfelelő felkészültséggel tudják bemutatni az etikus veganizmust a diákok számára – írja a VeganFTA. Az oktatási segédanyagot a The Vegan Societyvel közösen dolgozta ki a cég.
Habár a veganizmus alapvetően magában foglalja az erkölcsi motivációt – aki számára nem az állatok állnak a középpontban, hanem egészségügyi vagy környezetvédelmi megfontolásból követ növényi étrendet, az nem feltétlenül vegán –, az etikai szó kiemelése fontos lehet jelen kontextusban, hogy világos legyen, a diákok egy életfilozófiával, nem pedig egy étrenddel fognak megismerkedni.
Szembesülni azzal, hogy a Jigsaw életfilozófiaként ismerte el az etikai veganizmust, és beemelte az oktatási tartalmai közé, egyszerűen csodás. Lenyűgöz, hogy mennyi gondot fordítottak ezekre a The Vegan Society által is jóváhagyott anyagokra. Boldogsággal tölti el a szívem, hogy most már oktatók ezrei taníthatják az anyagot kellő önbizalommal és szakértelemmel
– osztotta meg gondolatait Laura Chepner, a The Vegan Society oktatási felelőse.
Indokolt az etikai veganizmus mint tananyag?
Az Egyesült Királyságban az 5-16 éves gyerekek 8 százaléka vegánnak vallotta magát egy 2021-es felmérés alapján. További 15 százalék pedig úgy nyilatkozott, hogy a jövőben szeretne vegánná válni. Tehát a brit iskolákban ötből egy gyerek vagy vegán, vagy erősen érdeklődik az életfilozófia iránt. Ennek eredményeként egyre több kezdeményezés születik azzal a céllal, hogy az iskolákat toleránsabbá és befogadóbbá tegye a veganizmussal szemben.
A három modulból álló oktatási csomag első része az 5-7 éves korosztályra fókuszál. Lényege, hogy megismertesse a gyerekeket a veganizmus „együttérző filozófiájával, amely tiszteletre ösztönöz minden élőlénnyel és a környezettel szemben” (compassion).
A korábban vallásismeretként futó képzést a közelmúltban keresztelték át vallás és életszemléletek névre a szigetország iskoláiban, hogy több témát tudjon a keretei közé fogadni. Az országban 2020 óta az etikai veganizmust törvényileg védett életszemléletként ismerik el. Ez jogi védelmet jelent a hátrányos megkülönböztetéssel szemben. A brit iskoláknak pedig a 2010-es egyenlőségi törvény óta kötelességük támogatni a vegán diákokat. Ebbe beletartozik az, hogy biztosítanak számukra megfelelő étkezést, és megvédik őket a zaklatásoktól.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.