A Trump-adminisztráció épp azt fontolgatja, visszavonják-e azt a hivatalos álláspontot, amely szerint az üvegházhatású gázok, köztük a szén-dioxid kibocsátása káros a közegészségre. Ezzel utat adnának az EPA jelenlegi, klímaváltozást célzó szabályozási rendszerének lebontásának.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, az EPA szerdán közleményt adott ki, amely szerint rengeteg, a környezetszennyezést érintő törvényt visszavonnának – írja a The Guardian.
A bejelentésben szerepel az is, a kormánynak egy 2009-es, a klímaváltozás jogi szabályozásában alapvető fontosságú megállapítását is visszavonnák. Ez az az állásfoglalás, amely szerint a szén-dioxid és a többi üvegházhatású gáz az emberi egészségre veszélyt jelentenek.
Az EPA vezetője, Lee Zeldin úgy nyilatkozott, az ügynökség felülvizsgálja korábbi megállapításait azon aggályok okán, miszerint azok „az ország iparának, a mobilitásnak és a fogyasztói döntés szabadságának elnyomásához” vezettek. A szerdai bejelentést „az amerikai történelem legmeghatározóbb deregulációjának” nevezte, amellyel „tőrt döfnek a klímaváltozás vallásának szívébe”, és „elhozzák Amerika aranykorát”. Elmondása szerint a cél az, hogy csökkentsék az autóvásárlás, a fűtés és a vállalkozások működési költségeit.
Donald Trump amerikai elnök a szilárd alapokon nyugvó tudományos konszenzus ellenére a klímaváltozást korábban hoaxnak nevezte. Azokat pedig, akik aggódnak miatta, „klímahibbantaknak” titulálta.
Hátraarcot vett az EPA
Mindössze néhány óra leforgása alatt az EPA 31 bejelentést tett. Ezek szinte az összes fő környezetvédelmi szabályozást érintik – beleértve a víz- és levegőminőségre és az élhető klímára vonatkozóakat.
Az érintett szabályozások közé tartozik
- a szénerőművek szennyezését célzó, Biden-adminisztrációtól származó terv, amely már eleve egy korábbi, Obamához köthető kezdeményezés kevésbé szigorú változata volt,
- az autók és tehergépjárművek szennyezési szabványainak felülvizsgálata,
- valamint az erőművek számára előírt követelmények lehetséges eltörlése – ezek közé tartozik például az, hogy az erőművek nem szennyezhetik a természetes vizeket és nem rakhatnak le mérgező hulladékot.
Az ilyen szintű deregulációs lépések az ipari forradalom korának környezetvédelmi problémáit hozhatják vissza az Egyesült Államokba, amelyeket az ország az 1970-es években hozott törvénysorozat árán küzdött le elfogadhatóbb szintre.
Ezekbe a problémákba nemcsak a klímaváltozás okozta környezeti és társadalmi következmények tartoznak bele, hanem a víz-, talaj- és légszennyezéshez köthető szív- és érrendszeri és légúti megbetegedések, valamint a globálisan több millióra tehető korai halálozás is.
Az EPA legújabb lépéseit az ügynökség dolgozóinak tömeges kirúgása, valamint az összes olyan irodájának bezárása előzte meg, amely a kisebbségeket aránytalanul érintő szennyezés problémájával foglalkozott.
„AZ EPA történelmének legkatasztrofálisabb napja ez” – nyilatkozta Gina McCarthy, az ügynökség volt vezetője.
Ezeknek a törvényeknek a visszavonása nemcsak szégyenteljes, hanem fenyegetést is jelent mindannyiunk számára. Az ügynökség teljes mértékben feladta azon küldetését, hogy megvédje az amerikaiak egészségét és jólétét
– mondta.
A Trump-adminisztráció további lépéseket ígért az elkövetkező hetekre. A múlt hónapban felállított Energy Dominance Council szabályozások egész sorát hivatott visszavonni a fosszilis tüzelőanyagok iparának fellendítése végett. Eddig úgy tűnik, Trump eleget tesz azon ígéretének, miszerint második elnöksége alatt környezetvédelmi politikáját a teljes hátraarc fogja jellemezni.

Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.