A párducok egy malajziai faluban tűntek fel, ami komoly félelmet okozott a helyi lakosság számára. A lakók panaszára reagálva a hatóságok igyekeztek elfogni a ragadozókat, ehhez viszont élő kutyakölyköket használtak csalétekként, ami erős ellenérzéseket váltott ki az állatvédő szervezetekben, akik szerint a kormánynak ki kéne dolgoznia egy sokkal etikusabb módot a párducok befogására.
A Maláj-félsziget nyugati részén található Negeri Sembilan állam egyik falujában egy párduc rátámadt egy kutyára (és feltehetően végzett vele) egy gyümölcsösben. A lakók ezt követően panaszt tettek a maláj kormány vadvilággal foglalkozó ügyosztályán. A kormány gyorsan ki is helyezett egy csapdát, sokak megdöbbenésére viszont hús vagy haszonállat helyett élő kutyakölyköket alkalmaztak csalinak a nagymacska elfogására.
„Ebben a kifejezett esetben voltak arra utaló jelek, hogy a párduc előzetesen rátámadt kutyákra, szóval kutyakölyköket használtunk, mert az ugatásuk és a szaguk odavonzhatja a nagymacskát” – mondta Abdul Kadir Abu Hashim, az ügyosztály igazgatója, megvédve ezzel a hatóság álláspontját a kutyák alkalmazására vonatkozóan.
Az igazgató elmondta, hogy teljesen bevett gyakorlat, hogy a ragadozókat élő csalival próbálják lépre csalni. Ezen felül megjegyezte, hogy kecskével is próbálkoztak, de azzal nem jártak sikerrel. Az aggodalmaskodó hangok megnyugtatására közölte, hogy a kutyáknak nem esett bántódásuk. A leírás alapján az elfogáshoz használt ketrec két külön tárolórészből áll, így a párducok nem is tudtak hozzáférni a kutyakölykökhöz, akik a nagymacska elfogását követően egyből el is tudtak menekülni. Abdul Kadir úgy fogalmazott, a ketrec méretei nem tették lehetővé a felnőtt kutyák alkalmazását. Három alkalommal sikerült csapdába csalniuk a párducokat. Arról, hogy mi lett az elfogott állatokkal, nem esik szó.
Az állatvédők szerint etikátlan élő kutyakölyköket használni
Két állatvédő csoport is kifejezte nemtetszését a kormány által alkalmazott módszer miatt. A Stray Animal Association és az Animal Care Society egyaránt úgy nyilatkoztak, hogy etikátlan a módszer – nem csupán a kölyökkutyák, hanem az élő állatok alkalmazása. Véleményük szerint a nyers hús használata lett volna megfelelő.
Azt senki sem tudja, hogy a magányosan élő, éjszakánként vadászó, az embert nagy ívben kerülő állatok miért merészkedtek a faluba. Annyit valószínűsítenek, hogy a faluhoz közeli erdőből jöttek. Idén már egy tucatnál is több párducot fogtak az államban – beleértve a mostani hármat is –, ezért a vadvilágot igazgató részleg drónokkal igyekszik feltérképezni, miért vándorolhatnak a falvakba a nagymacskák.
Májusban egy kifejlett párducot elgázoltak, amint az kimerészkedett az erdőrezervátumból. A vezetőnek nem volt ideje elrántani a kormányt, az állat pedig belehalt a sérülésekbe. A malajziai nagymacskákat sok más állattal egyetemben az élettér csökkenése fenyegeti.
(Euronews)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.