Most olvasott cikk
Ausztrália szigorít, betiltják az élő juhok exportját

Ausztrália szigorít, betiltják az élő juhok exportját

Élő juhok szállítás közben két sorban egy élénk vörös teherautóban, arcukkal a rács felé fordulva

Az ausztrál kormány és a szenátus is kimondta: az élő juhok exportja többé nem lehet legális. A többi haszonállatról azonban hallgatnak, miközben az ország élőállat-kivitelében tavaly a marhák száma meghaladta a juhokét.

Beadta a derekát az ausztrál országvezetés: a szenátus is rábólintott az élő juhok tengeri exportjának fokozatos megszüntetéséről szóló jogszabályra. A teljes tilalom 2028. május elsején lép hatályba, addig kell az ágazatnak alkalmazkodni az új körülményekhez. Ennek megkönnyítésére 107 millió dolláros céltartalékot képeznek az ágazati szereplők számára.

Ez a jogszabály már régóta váratott magára, a tagjaink és több mint kétmillió támogatójuk már évtizedek óta követelték ennek a kegyetlen és szükségtelen kereskedelemnek a megszüntetését. Az aktivisták fáradhatatlan kampánya, az Animals Australia hihetetlen nyomozása, valamint az informátorok erőfeszítései, akik karrierjüket és még többet kockáztattak azért, hogy felfedjék, milyen körülmények között tengődnek az ausztrál állatok az élőállat-exportáló hajók fedélzetén – ezek ma végre mind elismerést nyertek. Köszönjük az Albanese-kormánynak, hogy betartotta az ausztrál népnek tett választási ígéretét. Köszönjük minden parlamenti képviselőnek is, aki az együttérzésre szavazott, és a történelem jó oldalára állt

– idézi a Vegan FTA Jed Goodfellowt, az Australian Alliance for Animals (Ausztrál Szövetség az Állatokért) állatvédelmi szervezet szóvivőjét.

A nemzetközi sajtóban is híre ment az állatok szenvedésének

Valószínűleg nem véletlen, hogy az ausztrál kormányt hirtelen intenzívebben kezdte foglalkoztatni, hogy betartsa ezt a bizonyos választási ígéretét. Idén ugyanis világra szóló hír lett egy tengeri élőállat-szállító műveletből. Február elején Nyugat-Ausztrália partjainál vesztegelt egy juhokat és teheneket szállító hajó, amelyet a Vörös-tengerről rendeltek vissza a húszi fegyveresek támadásai miatt.

Az állatokat a hatóságok – biológiai biztonsági kockázatokra hivatkozva – sokáig nem engedték leszállítani, ami az állatvédők és más tiltakozók dühét csak tüzelte.

A blokádot végül február közepén oldotta fel az ausztrál kormány, az állatok így hat hét után kerülhettek újra szárazföldre. Amíg a kabinet meghozta a döntést, 81 állat elpusztult.

Az élő juhok exportja kiiktatva. De mi lesz a többi állattal?

Állatvédelmi szempontból kétségtelen, hogy nagy előrelépés az új ausztrál jogszabály. Miközben azonban az élő juhok exportja tiltott lesz, ugyanez nem mondható el a többi haszonállatról, annak ellenére, hogy azon a bizonyos hajón nemcsak juhokat szállítottak, hanem teheneket is.

Őket is érintik mindazok a problémák, amelyeket az RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) állatjóléti szervezet az élőállat-szállítás kapcsán felsorol. Ezek a következők:

  • Mentális stressz: a szokatlan és esetlegesen ijesztő látvány, valamint a különböző zajok, szagok, ismeretlen állatok és emberek miatt alakulhat ki.
  • Sérülések: a nem megfelelő és nem kellő gondossággal kezelt be- és kirakodás során, de utazás közben is előfordulhatnak.
  • Éhezés és kiszáradás: sokszor utazás közben nem biztosítanak megfelelő élelmet és vizet az állatoknak.
  • Hőstressz: abban az esetben alakulhat ki, ha forró időjárási körülmények között zajlik a szállítás.

Ezeknek a kockázata pedig az utazási idővel együtt nő – mutatott rá az RSPCA.

Ausztrália tavaly összesen 670 791 élő marhát exportált vízi úton, 12 százalékkal többet, mint 2022-ben. Élő juhból pedig 593 514-et, 22 százalékkal többet, mint két évvel ezelőtt.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének