Az elefánt-herpeszvírus ellen fejlesztett védőoltást a napokban adták be az első páciensnek, egy amerikai állatkertben élő ázsiai elefántnak. A herpeszvírus különösen veszélyes ezekre a hatalmas emlősökre. A fogságban élő ázsiai elefántborjak között ez a vezető halálozási ok.
Kifejezetten elefántok számára fejlesztett mRNS-védőoltással próbálják megfékezni az elefánt-herpeszvírust. Az EEHV (elephant endotheliotropic herpesvirus) a fogságban tartott elefántokra jelenti a legnagyobb fenyegetést, számos haláleset köthető hozzá. Ebben a hónapban két fiatal állat esett áldozatul a vírusnak Dublinban.
Egy houstoni állatkertben élő nőstény ázsiai elefánt, a 40 éves Tess az első a világon, aki kapott a herpeszvírus elleni kísérleti vakcinából – írta meg a The Guardian. A védőoltást dr. Paul Ling kísérletezte ki, aki emberekben kutatja a herpeszvírust. A munkában részt vett még a houstoni állatkert, valamint egy dallasi székhelyű szervezet, a Colossal is.
Az elefántok elképesztő mennyiségű antitesttel születnek, amit az anyjuktól örökölnek. Amikor a nőstény életet ad a borjúnak, akkor az antitestjeit is átadja, hiszen neki feltehetően már a szervezetében volt a vírus. Ez az immunitás kitart egy ideig. A védőoltást úgy terveztük, hogy pótolja a fiatal állatok ellenálló képességét, amit idővel elveszítenek
– nyilatkozta dr. Ling a vakcina működéséről.
Az mRNS-vakcina működés szempontjából nagyon hasonló egyes Covid–19 ellen létrehozott védőoltásokhoz. Az oltástól azt remélik, hogy segít megelőzni a heves tünetek kialakulását, valamint az elhalálozást a vírussal fertőzött állatokban.
A herpeszvírus tüneteinek megjelenése már vészjósló
A világ számos állatkertjében küzdenek a vírus ellen, amely a fogságban élő ázsiai elefántborjaknál a leggyakoribb halálozási ok. Az ebolához hasonlóan vérzéses tünetekkel járó fertőzés a kutatók szerint az ormányon keresztül jut egyik állatból a másikba. A tüneteket mutató elefántoknál a herpeszvírus halálozási aránya körülbelül 70 százalék.
Habár a vadon élő egyedeknél is megfigyelték a vírust, valamint halálozásokat is regisztráltak, nem tűnik olyan mértékben fenyegetőnek a jelenléte, mint a fogságban tartott állatoknál. Az ázsiai elefántok élőhelyének rohamos csökkenése, valamint az orvvadászat nagyobb fenyegetést jelent a faj vadon élő tagjaira, mint a herpeszvírus. Emiatt egyelőre nem tudni, egy oltási program mennyire lenne hasznos.
Tess állapotát közelről figyelik, és amennyiben jelentősebb mellékhatások nélkül viseli a védőoltást, úgy elképzelhető, hogy a későbbiekben más elefántokat is beoltanak a vakcinával.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.