Az akne egy nagyon gyakori bőrbetegség, amely tinédzserek 85 százalékánál figyelhető meg az iparosodott országokban. Az USA-ban azonban ez nem csak tinédzsereket érintő jelenség: manapság a felnőttkorban lévő embereknél is gyakori, a nők és férfiak felét érinti a probléma.
Ez egy nyugati civilizációs betegségnek tekinthető, ami azt jelenti, hogy olyan helyeken, mint Okinawa, ilyen fajta betegségek csak ritkán vagy soha nem jelennek meg.
Az étrend okozza?
Ebből a szempontból az akne kialakulása nem a pubertásban kialakuló pszichológiai állapotra vezethető vissza, hanem egy látható kockázati mutatója az abnormálisan működő hormonjelzőrendszernek, amely a nyugati civilizációs krónikus betegségek legfőbb kiváltó oka.
Ez azt jelenti, hogy a tejtermékből, a gyorskajából, a húsból és a tojásból származó fehérjék, amelyek a nyugati táplálkozás legfőbb építőkövei, hozzájárulnak a TOR enzim megemelkedéséhez, amely az akne kialakulásának és az elhízásnak az egyik fő oka.
Tehát ha olyan diétát követünk, amely leszorítja a TOR enzim szintet, az nem csupán a bőrünk állapotán segíthet, hanem több, sokkal súlyosabb civilizációs betegséget is megelőzhetünk vele.
A Standard American Diet szerint a TOR enzim túlzott stimulációja először csak olyan jelenségben mutatkozik meg, mint a tinédzser korban megjelenő akne, de ezt követően hozzájárulhat az elhízáshoz, a cukorbetegséghez, a rákhoz és az Alzheimer-kórhoz.
Ezeknek a tényeknek a többsége viszonylag újnak mondható. Még az utóbbi időben is csak gyenge kapcsolatot mutattak ki a tejtermékek fogyasztása és az akne kialakulása között. Most azonban meggyőző bizonyítékok is alátámasztják a tej és a tejtermékek szerepét az akne kialakulásában.
A tej nem csupán egy étel, de egy kifinomult „hormon-jelzőrendszerként” is működik, amely a TOR nevű enzimet aktiválja, ami számtalan betegség kiváltó oka.
Miért veszélyes?
De ha a tej természetes módon úgy lett megalkotva, hogy a TOR szintet megemelje, akkor ez miért veszélyes?
Azért, mert rossz faj tejét isszuk. Például a tehenek borjai 40-szer gyorsabb ütemben nőnek, mint az emberi csecsemő. A tehéntejben háromszor több leucin található, mint ez emberi anyatejben, amely a fő aktiválója a TOR nevű enzimnek, így az emberek TOR szintje abnormálisan magas szintre ugrik fel.
Ez olyan, mint amikor olyan kísérleteket végeznek, melyben a patkányok számára szamártejet adnak, hogy lássák mi történik. Semmi értelme nincs.
Az is probléma, hogy a tej elsősorban gyermekek számára termelődik. A felnőttkori folyamatos tejfogyasztás (bármilyen fajta tejből is történjen) nem természetes, és hosszú távon ártalmas hatással van az emberi szervezetre.
Ebből a szempontból nézve rémisztő belegondolni, hogy a nyugati tinédzserek 85 százaléka aknéval küzd.
Ez azt jelenti, hogy a népesség többsége túlstimulált hormonjelzőrendszerrel működik, amely a legfőbb okozója a betegségeknek, és amely valószínűleg kikövezi az utat más, sokkal súlyosabb betegségek kifejlődésének.
Csak hogy egy példát említsünk: az akne megjelenése a nők esetében a mellrák kockázatának megnövekedésével van összefüggésben, a férfiak esetében pedig a prosztatarák kialakulásával.
A bőrgyógyászok feladata
A bőrgyógyászatban nagy segítséget nyújthat egy dietetikus tanácsadása, amely nem csupán a páciens problémás bőrére fog megoldást találni, de megakadályozza, hogy hosszú távon sokkal súlyosabb nyugati civilizációs betegségek is kialakuljanak a betegnél, amelyek a nyugati étrend káros hatásaira vezethetőek vissza.
Pont úgy, ahogy az urológus az erekciós zavarokkal küszködő férfiak életét megmenti azzal, hogy a páciensnek szívbarát diétát javasol, a bőrgyógyász is menthet életeket az akne hatékony kezelésével úgy, hogy a beteget rákmegelőző növényi étrendre fogja.
De hogyan kapcsoljuk ki és be a TOR termelést a diétánk manipulálásával? Az akne kezelésére egy átfogó étkezési stratégia szükséges, amely magas zöldség és gyümölcsfogyasztást, és az állati eredetű termékek mellőzését szorgalmazza.
Előzetes felmérések alapján a természetes növényi alapú tápanyagok – amelyek meggátolják a túlzottan magas TOR szintet – hatékony eszközei lehetnek az akne kezelésének.
Felhasznált tudományos források:
- B G Schwartz, R A Kloner. How to save a life during a clinic visit for erectile dysfunction by modifying cardiovascular risk factors. Int J Impot Res 2009 21(6):327 – 335.
- J A Baron, E Weiderpass, P A Newcomb, M Stampfer, L Titus-Ernstoff, K M Egan, E R Greenberg. Metabolic disorders and breast cancer risk (United States). Cancer Causes Control 2001 12(10):875 – 880.
- S Sutcliffe, E Giovannucci, W B Isaacs, W C Willett, E A Platz. Acne and risk of prostate cancer. Int. J. Cancer 2007 121(12):2688 – 2692.
- B C Melnik, S M John, G Schmitz. Milk is not just food but most likely a genetic transfection system activating mTORC1 signaling for postnatal growth. Nutr J 2013 12:103.
- B C Melnik. Excessive Leucine-mTORC1-Signalling of Cow Milk-Based Infant Formula: The Missing Link to Understand Early Childhood Obesity. J Obes 2012 2012:197653.
- B C Melnik. Diet in acne: Further evidence for the role of nutrient signalling in acne pathogenesis. Acta Derm. Venereol. 2012 92(3):228 – 231.
- B C Melnik, S M John, G Plewig. Acne: Risk indicator for increased body mass index and insulin resistance. Acta Derm Venereol. 2013 93(6):644 – 649.
- B C Melnik. Dietary intervention in acne: Attenuation of increased mTORC1 signaling promoted by Western diet. Dermatoendocrinol 2012 4(1):20 – 32.
- F W Danby. Turning acne on/off via mTORC1. Exp Dermatol 2013 22(7):505 – 506.
- B C Melnik, C C Zouboulis. Potential role of FoxO1 and mTORC1 in the pathogenesis of Western diet-induced acne. Exp Dermatol 2013 22(5):311 – 315.
- L Cordain, S Lindeberg, M Hurtado, K Hill, S B Eaton, J Brand-Miller. Acne vulgaris: A disease of Western civilization. Archives of Dermatology 2002 138(12):1584 – 1590.
- B C Melnik, S M John, P Carrera-Bastos, L Cordain. The impact of cow’s milk-mediated mTORC1-signaling in the initiation and progression of prostate cancer. Nutr Metab (Lond) 2012 9(1):74.
- Lionetti L, Cavaliere G, Bergamo P, Trinchese G, De Filippo C, Gifuni G, Gaita M, Pignalosa A, Donizzetti I, Putti R, Di Palo R, Barletta A, Mollica MP. Diet supplementation with donkey milk upregulates liver mitochondrial uncoupling, reduces energy efficiency and improves antioxidant and antiinflammatory defences in rats. Mol Nutr Food Res. 2012 Oct;56(10):1596-600.
Ez a cikk a NutritionFacts.org, ‘Saving Lives by Treating Acne with Diet‘ videója nyomán készült.
Budapesten jártam egyetemre és végeztem közgazdaságtan szakon. Már akkor is visszásnak tartottam a fogyasztói társadalom túlkapásait, és elkezdtem megoldás után kutatni, így találtam rá a veganizmusra. Azért kezdtem el írni, hogy másokkal is megosszam az állat- és környezetvédelem fontosságát.