Csemeztanyán készült felvételek tanúsága szerint a területen, ahol több ezer marhát földeltek el, sötét massza bugyog a felszínre. A felvételek hamar bejárták a magyar sajtót, de az Agrárminisztérium közleménye szerint a folyamat természetes jelenség. A helyiek a vízforrásukat féltik, a környéken ugyanis nincs kiépítve csatornahálózat, a helyiek kútból merítik a vizet.
Futótűzként terjednek az online sajtóban azok a felvételek, amiket Nyul László csemeztanyai lakos osztott meg a Facebook-oldalán vasárnap délelőtt. A két felvételen a Hegyeshalomtól nem messze létesített dögtemető látszik, ahol nemrég háromezer szarvasmarhát földeltek el a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt. A videófelvételeken – amelyeket elmondása szerint nem a megosztó készített – jól látható, hogy sötét folyadék bugyog a felszínre.
A hírt az Euronews is lehozta, akik egy névtelen forrás által készített drónfelvételt is megosztottak a területről. A Telex úgy tudja, a dögkutat azóta biztonsági szolgálat őrzi, beszámolók szerint az érdeklődőket és forgatni szándékozó tévéstábokat nem engedik a helyszínre.
Félünk, félnek a gyerekek. Minden pénzünket beleraktuk ebbe a házba, ez az én szülői házam, ahol az én szüleim éltek, mikor kicsik voltunk. A városból ki akartunk szakadni, ki akartunk jönni ide, a csend és a nyugalom helyére. De teljesen el fogják lehetetleníteni számunkra az ittlétet
– nyilatkozta a Euronewsnak a felvételeket megosztó Nyul László.
Az Agrárminisztérium nyugalomra int, a csemeztanyai jelenség természetes
A felvételek felbukkanását követően a minisztérium közleményben reagált a pánikra. Ebben dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos kifejtette, hogy a Levél településen azonosított ragadós száj- és körömfájás vírus megfékezésére tett intézkedések az előírásoknak megfelelően zajlanak. Egyúttal elmagyarázta a videón látható jelenség okát is.
Az elföldelést követően ugyanis a tetemek anaerob bomláson mennek keresztül, ásványi anyagokra és szerves anyagokra bomlanak. Ez a folyamat gáz és folyadékok képződésével jár. A gázok a talajból feltörve távoznak, a folyadékokat a rétegek közé tett felszívó anyagok (pl. szalma) kötik meg. Nagy mennyiségű állati tetem egyidejű bomlásánál ezek a bomlási termékek nagy mennyiségben képződnek, emiatt a gázok a folyadék és gázok egy részét is a felszínre hozhatják
– olvasható a közleményben.
Kiemelte továbbá azt is, hogy az elzárt területre illetéktelen személyek nem léphetnek be. Aki ilyet tesz, az bűncselekményt követ el, ami elzárással szankcionálható.
A főállatorvos a járvány megfékezésére tett erőfeszítés keretében április 5-én határozatban (2/2025) tiltotta meg a száj- és körömfájás vírusra fogékony állatok tranzit közúti forgalmát az érintett területeken. Erre azért van szükség, mert a vírus nagyon könnyen terjed, a fogékony állatok akár belélegzés által is megfertőződhetnek. Új kitörésről jelenleg nincs információ, továbbra is csak az eddig érintett négy telepről tudni.
Nagy István agrárminiszter a csemeztanyai lakosok számára megígérte, hogy kiépítik a csatornázást a településen, valamint vízminőséget figyelő kutakat is telepítenek.
Frissítés (04.07): Az állategészségügyi operatív törzs április 7-i ülését követő sajtótájékoztatón kiderült, hogy a rendőrség nyomozást indított a vasárnap a közösségi médiában megjelent videó készítésének körülményeiről.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.