Az amerikai foci bajnoki döntőjéhez, a Super Bowlhoz számos szokás kapcsolódik. Ezek közül az egyik, hogy az amerikaiak ilyenkor elképesztő mennyiségű csirkeszárnyat fogyasztanak. A tavalyi számokhoz képest húszmilliós növekedést jósol a National Chicken Council. A döntőt a Kansas City Chiefs és a Philadelphia Eagles játssza.
Ha Super Bowl, akkor csirkeszárnyak: a népszerű sportesemény és ezen étel kapcsolata régre nyúlik vissza. Az erről szóló történelmi gyorstalpalót, valamint az idei évre jósolt fogyasztási adatokat is megismerhetjük a National Chicken Council (NCC) oldaláról. A brojlercsirke-tenyésztők gazdasági érdekeit képviselő nonprofit szervezet rendszeresen megosztja, mekkora fogyasztás várható az aktuális sportesemény kapcsán. Ráadásul mindezt szemlélteti is néhány összehasonlítással.
Becsléseik szerint a 2025-ös döntő ideje alatt 1,47 milliárd csirkeszárnyat fognak az amerikai focidrukkerek elpusztítani. Ez másfél százalékos növekedés a tavalyi 1,45 milliárdos értékhez képest. Ekkora mennyiségnél ez a csekélynek tűnő többlet is 20 millió szárnyat, azaz 10 millió csirkét jelent. 2019-ben, amikor legelőször beszámoltunk a sportesemény és a csirkeszárnyak kapcsolatáról, még csak 1,39 milliárdnál járt a mutató.
Az NCC egyébként 2011 óta vezeti weboldalán ezeket a becsléseket, amikor is 1,25 milliárdra saccolták a csirkeszárnyfogyasztást a Superbowl alatt. Vagyis tizennégy év alatt évente átlagosan 15,7 millió csirkeszárnnyal növekedett az amerikai sportrajongók étvágya.
A 2025-re jósolt mennyiség elég lenne ahhoz, hogy
- háromszor körbeérje a földet,
- hatvanháromszor oda-vissza kitöltse a két csapat stadionja közötti távolságot,
- minden amerikai gyereknek, nőnek és férfinak lehessen belőle adni legalább négy darabot.
Ha az NFL minden játékosa napi 50 darab csirkeszárnyat enne, akkor is 720 évig tartana a teljes mennyiség elfogyasztása.
Évtizedes múltra nyúlik vissza a Super Bowl és a csirkeszárny kapcsolata
A bejegyzésben nemcsak a fent említett szemléltetéseket, de a kulturális kapcsolódásra vonatkozó leírást is elolvashatjuk. Eszerint, míg a ’60-as és ’70-es években közkedvelt volt az egészben sütött csirke, a ’80-as évekre a közízlés némileg megváltozott. Nagyobb igény mutatkozott a filézett csirkehúsra, csirkemellfilére, vagyis a szárnyak olcsó melléktermékként megjelentek a kocsmák és éttermek menüiben.
Nagyjából ekkoriban kezdtek elterjedni a sportbárok is – köszönhetően a technológiai fejlődésnek –, a legnézettebb sportesemények pedig a focimeccsek voltak. A csirkeszárnyak pedig tökéletesnek bizonyultak arra, hogy a rajongók többedmagukkal osztozzanak rajta, miközben a kedvenc csapatuknak szurkolnak – így forrt össze az amerikai foci és a sült csirkeszárny története.
Az idei előrejelzés szerint csak ez az egyetlen esemény 735 millió csirke halálával fog járni. Vannak azonban, akik az osztozás, a szokás hagyományát úgy tervezik megtartani, hogy közben nem járulnak hozzá ezen állatok halálához. Becslések szerint a 2023-as Super Bowl alatt több mint 160 millió vegán csirkeszárnyat fogyasztottak el a focidrukkerek, és ez előreláthatóan idén sem lesz másképp.
A PETA állatvédő szervezet a sporteseményt megelőző hétvégén, majd annak napján is olyan akciókat tervez, amelyekkel a csirkék szenvedésére szeretnék felhívni a figyelmet. Többek között egy, a stadion körül reptetett bannerrel, valamint vegán csirkeszárnyak osztogatásával próbálják majd rábírni a szurkolókat, hogy ne járuljanak hozzá az állatok szenvedéséhez.
Az idei mérkőzés a Kansas City Chiefs és a Philadelphia Eagles csapatai között dől majd el. A kezdőrúgást magyar idő szerint február 10-én hajnali fél egykor végzik el.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.