Wonka keresztezett csőrrel született, önálló táplálkozásra képtelenül. Ez önmagában halálos ítélet lett volna a csirke számára, ám ő megúszta. Szerencséjére ugyanis rátalált Jade Cooper, aki nemcsak megmentette, hanem kisebb hírességgé is avatta a madarat.
Egyre több rajongót hódít meg a Facebookon Wonka, a csirke. Az állat keresztezett csőrrel született, ami azt jelenti, hogy a csőre alsó és felső része nem zárul össze úgy, mint fajtársainak. Ez a rendellenesség elvágja attól a lehetőségtől, hogy önállóan étkezzen.
Wonka eredetileg olyan jövő elé nézett volna, mint az állatiparban használt többi csirke is. Lehetett volna belőle tojótyúk, vagy éppen csak a húsáért tartott, úgynevezett brojlercsirke. A szabadtartású farmon dolgozók először észre sem vették, hogy ő más, mint a többi csirke, és segítségre szorul.
Egy Jade Cooper nevű hölgy azonban kiszúrta a problémát, ahogy azt is, hogy Wonka állapotát ekkor már közel sem lehetett megfelelőnek titulálni. Magához vette a madarat, akit szerinte abban az időszakban már
mindössze napok választhattak el a haláltól.
Ez 2020-ban történt, az azóta eltelt három év alatt azonban Wonka megerősödött. A súlya megduplázódott: a kezdeti 750 grammról 1,5 kilogrammra hízott. Ehhez természetesen kellett az is, hogy Jade naponta kétszer kézzel etesse.
Csirkerajongó vált belőle
Wonka egyénisége arra inspirálta Jade-et, hogy Facebook-csoportot hozzon létre, ahol a csirke nevében ír posztokat. Azonban nem elégedett meg ennyivel.
2022 januárjában megalapította a Chicken Rescue UK nevű nonprofit szervezetet. Ennek célja a csirkementés. Az állatiparból kimenekített madarakat aztán igyekeznek örökbe is adni.
A csirkék kedves, szórakoztató teremtmények, bámulatos személyiséggel. Ha egyszer már elkészült az ól és a kifutó, meglepően olcsó a tartásuk
– írja a szervezet a hivatalos honlapján.
Jade jelenleg Wonka mellett gondoz
- egy agykárosodást szenvedett,
- két vak, valamint
- egy lábfej nélküli és
- egy lábujj nélküli csirkét is.
„Kevéssé ismert tény, hogy a csirkék, amelyek a reggelire, sütésre és főzésre szánt tojásokat tojják, 72 hetes korukban kereskedelmi szempontból már nem hasznosak. Eben a korban ugyanis a tojástermelésük természetes módon lassulni kezd, a gazdák pedig fiatalabb csirkékkel helyettesítik őket” – magyarázza a Chicken Rescue UK. „Ezeket a 72 hetes csirkéket vágóhídra küldik, hogy számos termékhez, többek között emberi és kedvtelésből tartott állatok ételéhez használják fel őket. Mindezt annak ellenére, hogy ezek a madarak akár 5-10 évig is élhetnének.”
Arról, hogy a tojásiparral kapcsolatban milyen problémák merülnek fel, miként zsákmányolja ki az állatokat, számos cikkünkben beszámoltunk már. Sokan azt gondolják, hogy a kegyetlenségek kiküszöbölésére a szabadtartású csirkék tojása a válasz. Sajnos azonban ez nem így van. A fiúcsibéket ugyanis mindenképp megölik születésük után, akár szabadtartásúak, akár nem, hiszen nem hoznak profitot a tenyésztőnek.
(BBC)
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.