Kailo, a kölyökcsimpánz anyukájával orvvadászok végeztek, de sorsa valamelyest jobbra fordult, amikor egy rehabilitációs központban kötött ki. A súlya azóta fokozatosan gyarapodik, és általában a hangulata is jó.
Rohamtempóban terjed a világhálón Kailóról, a kölyökcsimpánzról készített felvétel, amelyen a kongói Lwiro Primates rehabilitációs központba megérkezve egyből gondozója nyakába ugrik.
Kailo másfél-két év körüli csimpánz, akit állatkereskedőktől mentettek meg, miután orvvadászok megölték az anyját.
Nagyon hiányzott neki a biztonság és a védelem. Úgy ugrott a karomba, hogy előtte nem is ismert, de remélte, hogy én majd gondoskodom róla
– mondta Itsaso Vélez del Burgo Guinea, a Lwiro Primates rehabilitációs központ technikai igazgatója, aki a felvételen is látható.
Az orvvadászoknál bevett gyakorlat, hogy egy kölyökemlős elrablása előtt megölik az anyját, ő ugyanis a haláláig védelmezi a kicsinyét.
Azt követően, hogy az orvvadászok kiszakítják a vadonból a kölyökcsimpánzokat, leggyakrabban a feketepiacon kötnek ki az elárvult állatok. Onnan pedig rendszerint cirkuszokba és állatkertekbe viszik tovább őket. Ez a gyakorlat alaposan megtépázta a csimpánzpopulációt a Lwiro Primates rehabilitációs központ vezetője szerint: példányszámuk az ezredfordulón még egymillió körül volt, mára azonban mindössze 172-300 ezerre esett vissza.
A kiscsimpánzoknak – csakúgy, mint az embereknek – szükségük van az anyukájuk védelmére. Nagyjából ötéves korukban választódnak le, de az életük első évtizedét az anyjuk közelében töltik
– hívta fel a figyelmet Itsaso Vélez del Burgo Guinea.
Az mindenesetre jó hír, hogy a rehabilitációs központ beszámolója szerint Kailo az őt ért traumák ellenére jó kedélyű, játszik; rajong a babért, a szőlőért, a banánért, az almáért és a mandarinért is. Bélférgeket diagnosztizáltak nála, egyéb tekintetben azonban egészségesnek bizonyult, és fokozatosan a súlya is gyarapodik.
Ahogy az is örömteli, hogy Uganda például sikerrel lépett fel az orvvadászattal szemben, ennek eredményeképpen pedig a veszélyeztetett elefántok és orrszarvúk száma fokozatosan növekszik az ország rezervátumaiban. A hatóságok keményebb fellépésének köszönhetően 1983 és 2021 között az orrszarvúállomány 77 százalékkal bővült, az elefántok száma pedig 300 százalékkal.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.