Káprázatos látvány a cseresznyevirágzás – nem kell Japánig utazni érte

Japán cseresznyevirág fa közelről fotózva, esti fényben. A cseresznyevirágok látszanak és a fatörzs egy része, a kép bal oldalán lámpások sora, a háttérben még több cseresznyefa

Japán déli részén még tart a cseresznyevirágzás, de a hétvégén akár Budapesten is belekóstolhatsz az ázsiai ország ikonikus ünnepi időszakába. Az ELTE Füvészkertben idén is megrendezik ugyanis – mégpedig pont ezen a hétvégén is – a Sakura ünnepet.

Ha megkérdezel egy átlagos Japán-rajongót, mikor érdemes látni Japánt, valószínűleg azt feleli, az év bármely időszakában. Ha viszont megkérdezel egy átlagos turistát, mikor szeretne Japánba látogatni, jó eséllyel azt feleli, a sakura, a cseresznyevirágzás idején.

Nem egyszerű vállalkozás azonban hónapokkal korábban rábökni a naptárra, és jó előre ráérezni, melyik régióban pontosan mikor borulnak majd virágba a díszcseresznyefák. A csoda ugyanis nem tart pár napnál tovább. A cseresznyevirágzás március vége és április eleje között zajlik rendszerint. Az általános tendencia, hogy a globális felmelegedés miatt egyre korábban várható a virágzás. A pontos dátumokat évről évre számos elemző és weboldal próbálja megjósolni. Majd az is nyomon követhető ilyen formában, az ország mely része borult már rózsaszín-fehér virágfelhőbe. Most például Japán déli régiójára igaz ez éppen, cseresznyevirágban pompázik

  • Tokió,
  • Kiotó
  • és Oszaka is.

Északabbra pedig – például Szapporóban és Hiroszakiban – várhatóan csak április közepén-végén kezdődik majd a cseresznyevirágzás.

Amellett, hogy Japánban tradíció a hanami, azaz a tavaszi virágnézés ünnepe, a cseresznyevirágzáshoz kapcsolódó turizmus az ország gazdaságát is fellendíti. A 2024-es cseresznyevirágzás csúcsszezonjában rekordszámú, 3,1 millió turista látogatott Japánba.

Világszerte megcsodálható a cseresznyevirágzás

Japán egyfajta nemzeti jelképének tekinti a díszcseresznyefákat, nem véletlen tehát, hogy diplomáciai eszköztárában is előkelő helyen szerepel. A washingtoni Tidal Basin víztározó partján álló díszcseresznyefák is Japán ajándékai. 1912-ben Tokió városa valamivel több mint háromezer japán díszcseresznyefát küldött az Egyesült Államoknak. A fákat ünnepélyes keretek között, Helen Taft akkori amerikai first lady és Chinda Iwa, Japán amerikai nagykövetének felesége részvételével ültették el. A fák pedig máig a washingtoni tavasz ikonikus elemei, és a National Cherry Blossom Festival – egy többhetes cseresznyevirágzás köré épülő – programsorozat főszereplői.

A napokban is a közösségi oldalak és a médiumok egyik kiemelt híre volt többek között az is, hogy egy család kivonult a Tidal Basin partjára, hogy mutatós fotók készülhessenek róluk a cseresznyevirágzás idején. Legnagyobb meglepetésükre pedig egyszer csak Barack Obama volt amerikai elnök sétált bele a képekbe. A fotók felkerültek az anyuka Instagram-profiljára, és a poszthoz végül még Obama is hozzászólt. „Preston és Belle, remélem, élveztétek a cseresznyevirágzást” – üzente a két gyereknek.

Az Egyesült Államoktól északra, a kanadai Vancouver és Toronto parkjaiban is találhatóak japán díszcseresznyefák. De Dél-Amerikában, a brazil São Paulo egyes városrészeit is belengi tavasszal a sakurahangulat, a japán bevándorlók által ültetett fáknak köszönhetően.

Nem kell azonban másik kontinensre utazni ahhoz, hogy ízelítőt kapj a cseresznyevirágzásból. Az Egyesült Királyság is kapott ajándékba 2019-ben 6500 fát Japántól, de Berlin is Japán jóvoltából borulhatott cseresznyevirágba. A berlini fal 1989-es lebontását követően, 1990-ben a japán közszolgálati televízió felhívására Japán-szerte több tízezren adakoztak támogatásuk jeléül azért, hogy díszcseresznyefákat ültethessenek Berlinbe. Ma már a város több pontján megcsodálható tavasszal a cseresznyevirágzás.

De akár Magyarországról sem kell kimozdulni a sakura-életérzés megtapasztalásásához. Az ELTE Füvészkertben már sok éve hagyomány az évente megrendezett Sakura ünnep. Ilyenkor, amikor a japán cseresznyefák virágot bontanak a Füvészkertben, a látogatók – a japán szokásokhoz hasonlóan – takaróra telepedve piknikezhetnek a kertben, gyönyörködhetnek a sakura fák virágzásában. Ez pont a hétvégén aktuális.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének