Japán déli részén még tart a cseresznyevirágzás, de a hétvégén akár Budapesten is belekóstolhatsz az ázsiai ország ikonikus ünnepi időszakába. Az ELTE Füvészkertben idén is megrendezik ugyanis – mégpedig pont ezen a hétvégén is – a Sakura ünnepet.
Ha megkérdezel egy átlagos Japán-rajongót, mikor érdemes látni Japánt, valószínűleg azt feleli, az év bármely időszakában. Ha viszont megkérdezel egy átlagos turistát, mikor szeretne Japánba látogatni, jó eséllyel azt feleli, a sakura, a cseresznyevirágzás idején.
Nem egyszerű vállalkozás azonban hónapokkal korábban rábökni a naptárra, és jó előre ráérezni, melyik régióban pontosan mikor borulnak majd virágba a díszcseresznyefák. A csoda ugyanis nem tart pár napnál tovább. A cseresznyevirágzás március vége és április eleje között zajlik rendszerint. Az általános tendencia, hogy a globális felmelegedés miatt egyre korábban várható a virágzás. A pontos dátumokat évről évre számos elemző és weboldal próbálja megjósolni. Majd az is nyomon követhető ilyen formában, az ország mely része borult már rózsaszín-fehér virágfelhőbe. Most például Japán déli régiójára igaz ez éppen, cseresznyevirágban pompázik
- Tokió,
- Kiotó
- és Oszaka is.
Északabbra pedig – például Szapporóban és Hiroszakiban – várhatóan csak április közepén-végén kezdődik majd a cseresznyevirágzás.
Amellett, hogy Japánban tradíció a hanami, azaz a tavaszi virágnézés ünnepe, a cseresznyevirágzáshoz kapcsolódó turizmus az ország gazdaságát is fellendíti. A 2024-es cseresznyevirágzás csúcsszezonjában rekordszámú, 3,1 millió turista látogatott Japánba.
Világszerte megcsodálható a cseresznyevirágzás
Japán egyfajta nemzeti jelképének tekinti a díszcseresznyefákat, nem véletlen tehát, hogy diplomáciai eszköztárában is előkelő helyen szerepel. A washingtoni Tidal Basin víztározó partján álló díszcseresznyefák is Japán ajándékai. 1912-ben Tokió városa valamivel több mint háromezer japán díszcseresznyefát küldött az Egyesült Államoknak. A fákat ünnepélyes keretek között, Helen Taft akkori amerikai first lady és Chinda Iwa, Japán amerikai nagykövetének felesége részvételével ültették el. A fák pedig máig a washingtoni tavasz ikonikus elemei, és a National Cherry Blossom Festival – egy többhetes cseresznyevirágzás köré épülő – programsorozat főszereplői.
A napokban is a közösségi oldalak és a médiumok egyik kiemelt híre volt többek között az is, hogy egy család kivonult a Tidal Basin partjára, hogy mutatós fotók készülhessenek róluk a cseresznyevirágzás idején. Legnagyobb meglepetésükre pedig egyszer csak Barack Obama volt amerikai elnök sétált bele a képekbe. A fotók felkerültek az anyuka Instagram-profiljára, és a poszthoz végül még Obama is hozzászólt. „Preston és Belle, remélem, élveztétek a cseresznyevirágzást” – üzente a két gyereknek.
Az Egyesült Államoktól északra, a kanadai Vancouver és Toronto parkjaiban is találhatóak japán díszcseresznyefák. De Dél-Amerikában, a brazil São Paulo egyes városrészeit is belengi tavasszal a sakurahangulat, a japán bevándorlók által ültetett fáknak köszönhetően.
Nem kell azonban másik kontinensre utazni ahhoz, hogy ízelítőt kapj a cseresznyevirágzásból. Az Egyesült Királyság is kapott ajándékba 2019-ben 6500 fát Japántól, de Berlin is Japán jóvoltából borulhatott cseresznyevirágba. A berlini fal 1989-es lebontását követően, 1990-ben a japán közszolgálati televízió felhívására Japán-szerte több tízezren adakoztak támogatásuk jeléül azért, hogy díszcseresznyefákat ültethessenek Berlinbe. Ma már a város több pontján megcsodálható tavasszal a cseresznyevirágzás.
De akár Magyarországról sem kell kimozdulni a sakura-életérzés megtapasztalásásához. Az ELTE Füvészkertben már sok éve hagyomány az évente megrendezett Sakura ünnep. Ilyenkor, amikor a japán cseresznyefák virágot bontanak a Füvészkertben, a látogatók – a japán szokásokhoz hasonlóan – takaróra telepedve piknikezhetnek a kertben, gyönyörködhetnek a sakura fák virágzásában. Ez pont a hétvégén aktuális.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.