A világ legnagyobb klímacsúcsán számos címkézési hibát vétettek a szervezők. A videófelvételek tanúsága szerint nem lehetett tudni sem a vegán, sem a vegetáriánus felirattal ellátott ételek esetében, hogy valós-e a címkén szereplő állítás. A vegán ételekbe került tejtermék, a vegetáriánusokban pedig előfordult hús is. A klímakonferenciát régóta érik vádak az állati fehérjében gazdag ételkínálat miatt.
Az, amiben feta sajt van, nem vegán. Amiben lazac, az meg pláne nem az. Úgy látszik, ezek az apróságok elkerülték a világ legnagyobb éghajlatvédelmi csúcstalálkozóján a szervezők figyelmét. A felszolgált ételek közül ugyanis elég sokban fel lehetett lelni az állati eredetű hozzávalókat, függetlenül a rajtuk lévő vegán vagy vegetáriánus címkéktől – írja a Vegan FTA. A COP29 klímakonferencia, amelyen a világ politikai és tudományos vezetői gyűlnek össze, hogy korunk egyik legégetőbb problémájára megpróbáljanak megoldást találni, a napokban ért véget. A találkozón született gazdasági egyezményről ebben a cikkben számoltunk be. A félrecímkézős fiaskóra Shreya Ghodawat, a Plant-Based Treaty (PBT) szervezet egyik delegáltja hívta fel a figyelmet az általa készített videóban.
Figyelmeztetés minden COP29-résztvevőnek – gondosan ellenőrizzétek a hozzávalókat, amikor ételt vásároltok a rendezvény területén. Számos olyan opciót találtunk, amit vegánként címkéztek, de az összetevők alapján nem voltak azok. Amikor rákérdeztünk a személyzetnél ennek az okára, azt mondták, hogy elfogytak a sima kártyáik, ezért a vegán és vegetáriánus szimbólummal ellátott kártyákat kellett használniuk. Közelebbről szemügyre véve az étlapot viszont kiderült, hogy az ételeket már alapból tévesen látták el a vegán és vegetáriánus címkékkel
– olvasható a PBT Instagram-bejegyzésében.
A klímakonferencia vegán és vegetáriánus értelmezése
Már önmagában az meglepő – emiatt régóta kritizálják is a COP-rendezvényeket –, hogy egy klímakonferencián állati fehérjét szolgálnak fel. A nagyüzemi állattenyésztés klímaváltozásban játszott szerepe elvitathatatlan. A szektor az egyik legnagyobb metánkibocsátó (amely sokszorosan potensebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid) és az erdőirtások is nagyrészt ehhez az iparághoz köthetők. Ennek ellenére az idei COP nem fukarkodott az állati hozzávalókkal, még marhahúst is találunk a kínálatban, amely előállítása a környezet szempontjából az egyik legkárosabb.
A videóban jól látható, hogy milyen szarvashibákat vétettek a szervezők az élelmiszerek felcímkézésénél. Arról nem is beszélve, hogy elég nehéz elhinni, hogy egy ekkora szabású rendezvényen egyszerűen csak elfogynak az ételkártyák, amiket – az ételallergiákat teljesen figyelmen kívül hagyva – vegán és vegetáriánus kártyákkal pótolnak.
Vegánként volt feltüntetve a feta sajtos bagel, a krémsajtos saláta és a lazacos Buddha-tál. Vegetáriánusként a csirkehúsos cézársaláta, és egy másik fogás, amiben marhahús volt. A tavalyi rendezvényen, amit Dubajban tartottak, és amin egy olajipari cég vezetője elnökölt, sokkal jobb volt a helyzet ezen a téren. Úgy látszott, hogy a számos kritikát meghallották a szervezők, mert főként növényi fogásokat szolgáltak fel az esemény alatt. Annak ellenére, hogy az ételfelhozatal javult valamit az előző évekhez képest, a tavalyi rendezvény is tartogatott kellemetlen meglepetéseket. Kiderült, hogy a szervezők titkos olajipari megállapodásokat készítettek elő, amiket zárt ajtók mögött mutattak be a delegációknak.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.