Egy bénulást okozó betegség, a botulizmus miatt fulladnak vízbe madarak tömegesen az Egyesült Államokban. Tudósok szerint ez is a klímaválság számlájára írható, és globális szinten egyre elterjedtebbek és gyakoribbak lehetnek az efféle jelenségek.
Északabbra húzódnak, magasabban repülnek, és korábban kezdik a szaporodási időszakot a madarak a klímaváltozás hatására. Az életmódbeli változások viszont nem zajlanak elég gyorsan ahhoz, hogy lépést tartsanak az egyre melegedő éghajlattal. Erre már a Los Angeles-i Egyetem is felhívta a figyelmet egy tanulmányában.
Most azonban újabb jelenség világít rá, milyen nagy problémát is jelent a madárvilág számára is a klímakrízis. Az észak-kaliforniai Tule Lake nemzeti vadvédelmi területen ugyanis botulizmus miatt már több mint 94 ezer madár halt meg – írja a The Guardian. Az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálata szerint a tó környékén nem jegyeztek még fel ennél több állatáldozattal járó betegséget.
A botulizmus esetében a kórokozó a Clostridium botulinum nevű baktérium. Ez az ideg-izom kapcsolódási pontoknál gátolja az ingerületátvitelt, és ezzel bénulást idéz elő a szervezetben, amely akár halálhoz is vezethet. Az amerikai tóvidéken megfertőződött madarak esetében is ez a helyzet. Egy idő után elveszítik a kontrollt az izmaik felett, és belefulladnak a vízbe – magyarázta a vadvédelmi területen dolgozó biológus, Teresa Wicks.
Számos vándorló vízimadár pusztult el, például kanalas, nyílfarkú, amerikai és tőkés récék, szalonkafélék, mexikói gólyatöcsök és hosszúcsőrű cankógodák.
A botulizmus okozta madárhullás helyi probléma, a kiváltó ok a legkevésbé sem
Gondolhatod persze azt, hogy ez egy szeparált, kizárólag az Egyesült Államokban felmerült probléma, a magyarországi vízimadarakat nem érinti. Tudósok azonban arra figyelmeztetnek, hogy még érintheti. Az észak-kaliforniai vadvédelmi területen bekövetkezett tömeges madárpusztulás ugyanis olyan globális problémákra vezethető vissza, mint
- a vizes élőhelyek csökkenése,
- a korlátozott vízkészletek iránti növekvő igény
- vagy általánosságban a klímaváltozás, a felmelegedés.
„A felmelegedő hőmérséklettel, az aszályokat követő intenzív esőzésekkel és az azután érkező újabb szárazsággal az éghajlatváltozás jellemzői mindenütt jelen vannak” – mondta Andrew Farnsworth, a Cornell Lab of Ornithology (Cornell Ornitológiai Laboratórium) madárvándorlásokat tanulmányozó tudósa. Hozzátette, éppen ezért a világon bárhol előfordulhatnak hasonló jelenségek, és számolni is kell azzal, hogy ezek egyre elterjedtebbek és gyakoribbak lesznek.
A Tule-tó vízszintje több százezer éven át emelkedett és apadt, de mindig megmaradt. Korábban a tó és a körülötte fekvő vizes élőhelyek a téli esőzések idején teltek meg vízzel. Ma azonban már ez a természetes körforgás nem működik „olajozottan”, öntözőcsatornák bevetése is szükséges. 2021-ben a tó teljesen kiszáradt – korábban ilyen jellegű eseményt még soha nem jegyeztek fel ezzel az élőhellyel kapcsolatban. Mesterségesen ugyan, de újra feltöltötték vízzel, idén nyáron aztán ismét apadni kezdett a tó. Az élővilágot ráadásul a madárinfluenza is tizedelni kezdte, és ehhez jött még hozzá a botulizmus pusztítása. A tudósok most mindenesetre abban bíznak, hogy a tömeges madárhullásnak vége szakad, ha néhány héten belül beköszönt a hidegebb időjárás.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.