Mindössze pár millió forintnak megfelelő bírságot kapott a Memphisi Egyetem, miután számos szabálysértést tárt fel náluk az amerikai mezőgazdasági minisztérium. A nem megfelelő tartási körülmények miatt több tucat kísérleti állat pusztult el az egyetemen.
Csupán 15 ezer amerikai dollárra, vagyis nagyjából 5,3 millió forintra büntette az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) a Memphisi Egyetemet, miután kiderült, hogy számos mulasztás történt a kísérleti állatok tartását illetően – számolt be a hírről a Yahoo.
A szabálysértésekkel kapcsolatban egy ohiói központú független felügyelőszervezet, a SAEN (Stop Animal Exploitation Now) tett feljelentést. A nonprofit szervezet olyan intézményeket vizsgál, amelyek állatkísérleteket folytatnak. Munkájuknak köszönhetően derülhetett fény az egyetem mulasztásaira, aminek az utóbbi két évben több tucat állat esett áldozatul.
A Memphisi Egyetem nagyon komolyan veszi a kutatással járó felelősséget. Az egyetem állatvédelmi programjának célja, hogy biztosítsa a kísérleti állatok etikus és humán módon történő alkalmazását. Állatvédelmi irányelveink minden törvénnyel, szabályozással és az egyetem működési szabályzatával összhangban vannak
– nyilatkozta az egyetem szóvivője az elmarasztalást követően.
A SAEN által benyújtott dokumentumok alapján az egyetem 2022 és 2024 között több alkalommal szegte meg a szövetségi állatvédelmi törvényt, ezzel 30 állat halálát vagy sérülését idézte elő.
A kísérleti állatok tartási körülményei nem voltak megfelelőek
Az állatvédelmi törvény elleni vétségek sorát egy 2022. április elsejei eset nyitja. Egy HVAC-egység (hűtést, fűtést, szellőzést biztosító berendezés) meghibásodását követően 12 pocok vesztette életét a megemelkedett hőmérséklet miatt. Az egyetem mulasztása, hogy nem biztosította a megfelelő szellőzési lehetőséget és a friss levegőt.
Ugyanabban az évben július és augusztus között 15 csupasz turkáló is elpusztult (részben eutanázia által). Egy állatgondozó ezt a rágcsálók megváltozott viselkedésével, agresszivitásával indokolta.
A gyanú szerint a környezetben volt valamilyen ismeretlen stresszfaktor, amire így reagáltak az állatok. A párátlanító tompa és folyamatos búgása, valamint egy meghibásodott lámpa, aminek következtében a föld alatti állatok folyamatos fénynek voltak kitéve – mind okozhatták a viselkedésváltozást.
Ezenfelül két hörcsög és egy házi pirók esett áldozatul az egyetem gondatlanságának: mindhárman a ketrec rácsai közé szorult végtagjuk miatt pusztultak el. A két hörcsögöt elaltatták, a házi pirók a sérülést követően pusztult el.
Ez nem több annál, mintha egy rosszalkodónak a kezére csapnának. Az elpusztult állatok együttes értéke valószínűleg meghaladja a büntetés mértékét
– adott hangot elégedetlenségének a bírsággal kapcsolatban Michael Budkie, a SAEN társalapítója és vezetője.
Amerikában és szerte a világban számos egyetemen zajlanak állatkísérletek. A PETA tavaly egy olyan interaktív élménnyel állt elő, amely segít az embereknek beleképzelni magukat a kísérleti állatok helyébe.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.