Biodiverzitás-finanszírozásról született megállapodás az Egyesült Nemzetek Szervezetének római konferenciáján. A káoszba fulladt kolumbiai egyezkedést követően az országok most abban maradtak, hogy 2030-ig évi 200 milliárd dollárt fizetnek majd be erre a célra.
Sikerrel zárult az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) kétnapos római biodiverzitási konferenciája – adta hírül a The Independent. A találkozón olyan kérdésekkel foglalkoztak, amelyek a korábbi, 2024 novemberében a kolumbiai Caliban tartott megbeszéléseken függőben maradtak.
A Rómában – utalva arra, hogy a kolumbiai COP16-os egyeztetés folytatásáról van szó – COP16.2 néven futó konferencián pont került több finanszírozási kérdés végére is. Kulcsfontosságú kötelezettséget vállaltak az országok képviselői a biodiverzitás-finanszírozás terén.
Megállapodtak arról, hogy 2030-ig évi 200 milliárd dollárt (több mint 77 ezermilliárd forintot) fizetnek be. Erre egyébként egy korábbi montreali találkozón már elvi kötelezettséget vállaltak. A befolyó összegből 2025-ig évi 20 milliárd dollárt (több mint 7 ezermilliárd forintot) szánnak a szegényebb országoknak a természetvédelem finanszírozására, 2030-ra pedig évi 30 milliárd dollárra (mintegy 11,5 ezermilliárd forintra) emelkedik ez az érték.
Már a hét elején véglegesítették a Cali Alap (Cali Fund) létrehozását is. Ebbe a biológiai sokféleségből kereskedelmi hasznot húzó iparágak fizethetnek majd be, hogy hozzájáruljanak a biológiai sokféleség megőrzéséhez.
Amikor szerdán késő este Rómában befejeződött a találkozó, a résztvevők felállva tapsolták meg az eredményeket. „A taps mindannyiunknak szól. Csodálatos munkát végeztek” – zárta le a római konferenciát Susana Muhamad, a COP16 elnöke. „A Rómában töltött napok bizonyították a felek elkötelezettségét a biológiai sokféleség globális keretrendszerének végrehajtása iránt” – utalt arra, hogy Caliban egész más hangulatban zajlott az egyezkedés.
Novemberben elérhetetlen célnak tűnt a hatékony biodiverzitás-finanszírozás
Caliba azzal a céllal érkeztek a a COP16 biodiverzitási konferenciára a résztvevők, hogy létrehozzanak egy biodiverzitási alapot, végül azonban a Politico információi szerint az
- Európai Unió,
- Japán
- és Kanada
sem támogatta ezt.
A kezdeményezés potenciális kedvezményezettjei, az afrikai és latin-amerikai országok képviselői pedig olyannyira felháborodtak a gazdagabb országok merev elzárkózását látva, hogy megtagadták, hogy egyéb kérdésekről tárgyaljanak a konferencia résztvevőivel.
A hatékony biodiverzitás-finanszírozás akkor tehát utópisztikus elképzelésnek tűnt. Meglehetősen demoralizáló, hogy a kolumbiai Caliban nem köteleződtek el a résztvevők az új biodiverzitási alap létrehozása mellett – jegyezte meg akkor An Lambrechts, a Greenpeace környezetvédő szervezet COP16-os küldöttségének vezetője. „A finanszírozási szakadék felszámolása nem pusztán morális kötelesség, hanem az emberek és a természet védelme érdekében is szükséges lépés, amely napról napra egyre sürgetőbbé válik” – mondta.
Maximum kezdetnek elegendő
A Rómában véglegesített biodiverzitás-finanszírozásra vonatkozó tervek dicséretesek – szögezte le a Greenpeace közleményében. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet a környezetvédő szervezet, hogy hátradőlni semmiképp nem lehet.
Ez egy hasznos lépés a bizalom fenntartásában, hogy a természetfinanszírozás terén mutatkozó szakadék felszámolható. Ez viszont csak az érem egyik oldala, és sürgősen foglalkoznunk kell a másik oldallal is: ez pedig a pénz az asztalon
– jelentette ki An Lambrechts.
Hangsúlyozta, fel kell számolni azokat a támogatásokat, amelyek a természetkárosító tevékenységeket mozdítják elő. Gondoskodni kell arról, hogy a biodiverzitási alapokba és a természet védelmére befolyó összegeket ne a környezetet és az élővilágot romboló módon generálják.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.