A Föld területének 57 százalékán növekedhet az emberi jelenlét 2070-ig egy frissen publikált tanulmány szerint. Ennek nyomán a biodiverzitás csökkenése borítékolható, ami pedig megnövekedett járványveszélyt generál.
Sokan reagálnak felháborodva arra, ha vadállatok – vaddisznók, rókák, szarvasok – keverednek lakott területekre. A legnagyobb hőzöngőknek az azonban már csak ritkán jut eszükbe, legtöbb esetben mire is vezethető vissza a jelenség.
Az ember eddig a földterületek 70-75 százalékát foglalta el és alakította át, a következő öt évtizedben azonban ez a folyamat felgyorsulhat – írja a The Guardian. Az emberi környezethez köthető és a vadon élő állatok populációi közötti átfedés 2070-re a Föld területének 57 százalékán fog növekedni a Science Advances tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint.
„Vannak olyan helyek, például az erdők, ahol gyakorlatilag nincsenek emberek, mégis egyre több nyoma lesz az emberi jelenlétnek és tevékenységnek” – nyilatkozta Neil Carter, a tanulmányt készítő kutatók vezetője, a Michigani Egyetem docense. „Az emberek egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a fajokra, ezt a negatív hatást már sok éve figyelemmel kísérhetjük. Részben ez az oka annak a biodiverzitási válsághelyzetnek, amelyben most benne vagyunk.”
A civilizáció és a vadvilág közötti egyre feszesebb és gyakoribb interakció nem pusztán egyes állat- és növényfajokat tesz ki veszélynek. A biodiverzitás csökkenése a fertőző betegségek terjedését is felgyorsíthatja. Erre a konklúzióra jutottak egy közelmúltban, a Nature lapban publikált metaanalízis készítői is. Ők is rámutattak, hogy a veszélyeztetett fajok megmentése nem pusztán azért fontos az emberiség számára, „hogy még az unokáink is láthassák őket”. A biodiverzitás megőrzése egészségügyi szempontból is rendkívül fontos lenne.
A biodiverzitás csökkenése Indiában is égető kérdés
A Science Advances felületén közzétett tanulmány Kína, Afrika és Dél-Amerika mellett Indiát emelte ki azon régiók között, ahol a legnagyobb mértékben törhet be a civilizáció a még érintetlen területekre. Dél-Amerikában ennek kapcsán kétségtelenül az amazonasi esőerdő pusztítása a leggyakrabban emlegetett probléma. Indiát illetően pedig egy gigantikus építkezési projekt miatt kapták fel a tudósok a fejüket világszerte.
India egy 9 milliárd dolláros (több mint 3 ezermilliárd forintos) projekt keretében létesítene nemzetközi kikötőt, repülőteret, erőművet, katonai bázist és ipari parkot a Nikobár-szigeteken. Ez jelenleg még egy sűrű erdős terület, amelyen őslakosok élnek, szimbiózisban számos ritka állatfajjal.
Amennyiben a projekt megvalósul, az természetesen élőhelyek felszámolásával járna együtt, és megsokszorozná a szigetcsoporton élők számát. Aktuálisan mintegy 8 ezer őslakos lakik most ezen a területen. A tervek szerint azonban 300 ezer fő lakhatását, és a mindennapjaikhoz szükséges infrastrukturális hátteret is szeretnék megoldani a projekt keretében. Ez pedig garantáltan a biodiverzitás csökkenését eredményezné.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.