Világszerte szedi áldozatait a kétéltűek között az a halálos gombafertőzés, ami ellen sikerrel alkalmazta egy fiatal kutató a „békaszauna” módszerét. Az eljárás sajnos nem minden faj számára működik, de az arany levelibékák esetében sikeresnek bizonyult. A faj veszélyeztetett, ezért különösen fontos, hogy gyógymódot találjanak számukra a gombafertőzés ellen.
Különös wellnesskezeléssel gyógyulnak az ausztráliai arany levelibékák egy halálos gombafertőzésből. A világ számos területén felbukkanó fertőzés különösen veszélyes a kétéltűekre. Kutatók egy csoportja most azzal próbálkozott, hogy festett téglákat üvegházakba – „békaszaunákba” – helyeztek, hogy megnézzék, mi történik az állatokkal.
Az arany levelibékák esetében azt tapasztalták, hogy a szaunában töltött idő alatt megszabadultak a gombafertőzéstől – írja a The Guardian. Ráadásul a gyógyulást követően rezisztencia alakult ki számos egyedben a fertőzés ellen. Sajnos a módszer nem vált be sok más fajnál, ezért nem lehet megoldásként tekinteni rá. Az arany levelibékák számára viszont a faj fennmaradásának zálogát jelentheti.
A Batrachochytrium dendrobatidis gomba által okozott chytridiomycosis egy olyan gombafertőzés, amelyről úgy gondolják, nagyban hozzájárul a világszerte tapasztalható kétéltű-fogyatkozáshoz. Egyes fajokban akár 100 százalékos halálozási arányt is elérhet a betegség.
Jelenleg nincs olyan általánosan alkalmazható megelőzés, ami védelmet jelentene a kétéltűek számára. Ráadásul van olyan kutatás, amely azt támasztja alá, hogy az éghajlatváltozás csak elősegíti a gomba terjedését.
Azért vagyunk különösen izgatottak, mert eddig egyszerűen nem volt semmi, ami működött volna. Az utolsó mentsvárunk, hogy befogjuk a békákat, hogy megvédhessük és meggyógyíthassuk őket. A szemünk előtt tűnnek el egyes fajok
– mondta Anthony Waddle, a kutatás vezetője.
A gombafertőzés számos faj kipusztulását okozta
Ez a kétéltűeket támadó betegség legalább 90 faj kipusztulását okozta, és várható, hogy a jövőben is lesznek olyan kétéltű fajok, amelyek a gombafertőzés miatt tűnnek el a föld színéről. A tudósok úgy gondolják, hogy ez a legnagyobb biodiverzitás-csökkenés, amely egyetlen betegséghez köthető.
Az arany levelibékák populációja is nagyon megszenvedte a gombafertőzés okozta elhullást. Szinte az utolsó pillanatban derült ki, hogy a békaszauna sikerrel alkalmazható náluk.
A faj egykori élőhelyének már csak a part menti szakaszain található meg. Populációinak 90 százaléka eltűnt, és évről évre egyre több tűnik el. Nincsenek jó helyzetben. Nem jönnek vissza. Nem látjuk a felépülésnek azon a jeleit, amelyek más fajok esetében maguktól megtörténtek. Tehát ezért vagyunk izgatottak
– magyarázta Waddle a módszer sikerességének potenciálját.
Részben ez a gombafertőzés okozta, hogy a hegyi csirkebéka is komoly veszélybe került, amiről tavaly számoltunk be részletesebben.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.