Márciustól szeptemberig érdemes rendszeresen ellenőrizni a vízóraaknákat és a pincéket, ezekben ugyanis könnyen eshet csapdába béka. Segítség nélkül akár halálukig is sínylődhetnek ezeken a helyeken. Ha pedig még többet tennél ezekért az állatokért, kialakíthatsz a kertben peterakóhelyet és nappali békamenedékeket is.
Kevéssé ismert, ám a magyarországi lakosság jelentős részét érintő természetvédelmi ügyre hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A vízóraaknák, pincék fogságába került békák, elsősorban a varangyok mentésére buzdítják az embereket sajtóközleményükben.
„Figyelembe véve a hazai lakóépület-adatokat, a mintegy 2,3 millió családi ház jellegű épületet, könnyen előfordulhat, hogy szárazföldi életmódot folytató békáink akár sokezres nagyságrendű állományán segíthetünk országosan alig egy-két perc alatt.”
A vízóraaknákba eshet a településeken is általánosan előforduló zöld és barna varangy, a barna ásóbéka, de helyenként a bajszosbékák is. Veszélyben lehetnek ugyanakkor a vizektől elkalandozó zöld békák és unkák is. Ezek az állatok végleg csapdába kerülhetnek, és halálukig sínylődhetnek a vízóraaknában vagy a pincében.
Ezeknek az állatoknak a pusztulása már önmagában is jelentős probléma, mutat rá az MME, a bajt viszont tetézi, hogy ezek a példányok nem tudnak részt venni a szaporodásban. Az állat- és természetvédelmi megfontolások mellett más szempontból is komoly gondot jelent ez. A ragadozó életmódot folytató,
- férgeket,
- puhatestűeket
- és rovarokat
fogyasztó szárazföldi békafajok biológiai védekezésben betöltött szerepe ugyanis jelentős. A klímaváltozás erősödésével, az újabb és újabb rovarok megjelenésével pedig ez egyre fontosabb szempont.
Így menthető a csapdába esett béka
A vízóraaknába esett vagy pincében ragadt béka könnyen és gyorsan megmenthető – szögezi le az MME. Nem szükséges hozzá semmilyen különleges eszköz vagy szaktudás. Elég csak az, ha rendszeresen ellenőrzöd ezeket a helyeket, akár zseblámpával is átvizsgálva a sötét zugokat. Földes talajú pincéknél különösen fontos az alaposság.
Ha pedig békára bukkansz, puszta kézzel, ronggyal vagy munkavédelmi kesztyűvel is felemelheted, és szabadon engedheted a kertben. Ezt megteheted egy bokor tövénél, farakásnál vagy a komposzt mellett is.
Ha még ennél is többet szeretnél tenni ezekért az állatokért, hasonlóképp segítheted őket, mint a beporzókat a méhecskehotelek vagy a sünöket egy sünmenedék kihelyezésével. Kialakíthatsz a kertben peterakóhelyet és nappali békamenedékeket is.
Itt nem kell mindjárt százezres, akár milliós összegbe kerülő, nagy kerti tóban gondolkodni. Egy földbe süllyeszthető 30-60 literes műanyag dézsa, betonozó kád, »tejesláda« tökéletesen megfelelő
– írja az MME.
A potenciális békacsapdaként funkcionáló vízóraaknákat és pincéket pedig márciustól szeptemberig érdemes havonta ellenőrizni.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.