Egy teherautóval ütközött, majd annak szellőzőrácsai közé szorult egy bagoly. Az állat az ütközést követően életben maradt, a lelkiismeretes gázolónak és egy tettre kész állatrendésznek köszönhetően pedig nem történt tragédia. A madár már egy állatmenhelyen lábadozik, és rövidesen újra kedvére huhoghat.
Még azok is, akik csak nagyon kevés dolgot tudnak a baglyokról, sejthetik, hogy az autók hűtőrácsai nem tartoznak a természetes élőhelyeik közé. Ami azt illeti, kifejezetten kellemetlen és veszélyes számukra – ahogy minden más élőlény számára is –, ha egy ilyen, szó szerint szorult helyzetben találják magukat a rácsok között.
Így járt az a bagoly is, akit egy Virginia állambeli lakos gázolt el teherautójával. Szerencsére az autós nem hagyta annyiban a dolgot, és eltussolni sem szerette volna az ügyet. Így amikor meglátta, hogy szomszédja, aki a megyei állatrendészet alkalmazottja, épp hazafelé tart, egyből jelzett neki, hogy szükség lenne a segítségére.
Jessica Brock nem volt rest a balesetet szenvedett madár segítségére sietni. Szakértelmének köszönhetően sikerült a baglyot kiszabadítani az autó hűtőrácsai közül. A tollas ragadozó azóta a Nature’s Nanny Wildlife Rehabilitation állatmenhelyen lábadozik.
Nagy köszönet Brock állatrendésznek a gyors és szakszerű helytállásáért a legutóbbi nagy havazást követően. Kollégánk éppen hazafelé tartott, amikor egy aggódó szomszédja leintette, aki véletlenül elütött egy baglyot, és észrevette, hogy a madár a teherautója hűtőrácsai közé szorult. Köszönhetően Brock állatrendész elszántságának és tettrekészségének, a madarat sikerült kiszabadítani és egy helyi állatmenhelyre szállítani, ahol ellátják a sérüléseit
– olvasható az Isle of Wight County Animal Services Facebook-oldalán a bejegyzés a februári esetről.
A bagoly nemcsak lenyűgöző madár, de az ökoszisztéma fontos szereplője is
Akik olvasták a Tüskevár című népszerű ifjúsági regényt Fekete István tollából, azokban felelevenedhetnek Matula bácsi szavai, amint Gyula puskáját egy mogyorófán pihenő fülesbagolyra szegezte: „Soha nem szabad bántani. Egyetlen baglyot sem szabad bántani.” A berek csőszének szavai jól példázzák, milyen fontos szerepet töltenek be ezek a ragadozók az ökoszisztéma egyensúlyának fenntartásában.
A OneGreenPlanet szerint az Egyesült Államokban évente 340 millió madár – többek között baglyok – lelik halálukat az utakon. Az autóból kidobott élelmiszer-maradékok (akár egy banánhéj is) odavonzhatják a madár táplálékául szolgáló apró rágcsálókat, és máris kész a baj. Ezért fontos, hogy ne dobjuk el a szemetet, még akkor sem, ha az természetes, és idővel lebomlik. Tavaly az Egyesült Államok közel félmillió szalagos bagoly kilövését helyezte kilátásba, hogy így óvják a kiszoruló nyugati erdeibagoly-populációt. A lépés nagy felháborodást keltett állatvédelmi körökben.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.