A legjobb esélyünk arra, hogy az étlapon feltűnjön egy vegán fogás, a gyorséttermekben van, míg a luxuskategóriás étkezdék kínálják a legkevesebb opciót.
Magyarországon továbbra is jól körül kell nézni vidéken, ha vegánként szeretnénk egy jót enni és nem csak az étlap „köretek” oldaláról szeretnénk választani valami harapnivalót. A dedikáltan vegán, vagy növényi étkezést folytatókra is tudatosan építő helyek száma az országban elkeserítően alacsony.
Nem úgy az USA-ban, ahol egy friss felmérés szerint a vendéglátóhelyek majdnem fele (48,4%) felkészült a vegán vendégekre.
A Plant Based Food Association (PBFA – Növényi Alapú Ételek Szervezete) 4.800 éttermet vizsgált meg az államokban, hogy kiderüljön, milyen mértékű a növényi felhozatal, az eredményeket pedig számos vonatkozásból megvizsgálta és összegezte.
Az ellenőrzött éttermek száma és típusa alapján a felmérés reprezentatív, vagyis az eredmények nagy fokú pontossággal kivetíthetők az egész országra.
Mit tudhatunk meg a vegán felmérésből?
Az egyik legfontosabb és leginkább pozitív adat, hogy 2018-hoz képest 33%-kal nőtt a növényi fogásokat is kínáló vendéglátóipari egységek aránya, 2012-höz képest pedig ez a növekedési érték már 62%.
A gyorséttermek 64,7%-a kínál valamilyen vegán fogást, ezzel ők lettek az a kategória, ahol a leginkább elterjedtek a növényi alapú választási lehetőségek. Őket követik a középkategóriás helyek. A legkisebb mértékben az előkelő, luxuskategóriás éttermek tudják kiszolgálni a vegán igényeket, itt csak 31,6%-ban található valami növényi alapú fogás.
Az étlapokon leginkább a nyugati országrészben találkozhatunk olyan jellemzésekkel, mint például a vegán, húsmentes, vagy plant-based, és ezek közül a plant-based (növényi alapú) jelző az, amelyiknek a használata a legnagyobb mértékben, 20%-kal növekedett az előző évhez képest.
Négyszer annyian tervezik az általuk vezetett létesítmény kínálatába felvenni a növényi alapú húskészítményeket (28%), mint ahányan azt tervezik, hogy a kínálatban már meglévő plant-based húsokat eltüntetik az étlapról (7%).
A növényi tejek közül a kókusz vezet továbbra is, de a legnagyobb növekedést a zabtej produkálta.
A vegán sajtok vonatkozásában még nagyon sok hely van a fejlődésre, mert egyelőre nem sok étterem kínálatában szerepelnek, viszont az elmúlt négy évben ebben a kategóriában is 110%-os növekedés figyelhető meg. A legelterjedtebb növényi sajttípus a mozzarella, ezt követi a cheddar, valamint a krémsajt.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.