Nyugati szomszédaink frissítették az ajánlott táplálkozási útmutatójukat. Az eddigi piramis helyett egy tányéron, cikkelyekre felosztva szerepelnek a javasolt élelmiszer-kategóriák. Az új útmutató nemcsak a szükséges tápanyagokat, hanem az élelmiszerek környezeti lábnyomát is számításba veszi. Összességében az osztrák táplálkozási szakemberek kevesebb állati fehérje és több növény fogyasztását javasolják.
Újabb ország frissítette táplálkozási útmutatóját a tudományterületen sorra napvilágot látó új ismeretek fényében. Ausztria legújabb modellje már nem piramis, hanem egy tányér, amin az egyes cikkelyek jelzik az élelmiszer-kategóriák megoszlásának javasolt mértékét. A mostani frissítéssel már a hüvelyesek is saját kategóriát kaptak, ami újdonságnak számít – olvasható a Green Queen oldalán.
Az útmutató segít az embereknek abban, hogy egészségesebb, környezetkímélő étrendet állíthassanak össze. Ez az étrend a zöldségekre, gyümölcsökre, hüvelyesekre és gabonákra összpontosít, és nemcsak a bolygónak kedvezőbb, hanem segít abban is, hogy egészségesebben és tovább éljünk
– mondta Johannes Rauch, az ország szociális minisztere.
A mostani modell azt a piramismodellt váltja, amit eddig kizárólag a tápanyagbevitel, valamint a hiánybetegségek megelőzése alapján állítottak össze. A tányérkonstrukció emellett az egyes élelmiszerek környezetre gyakorolt káros hatását is figyelembe veszi.
A táplálkozási útmutató szerint csökkenteni kell az állati fehérjét
Az összeállítás 50 százalékban gyümölcsöket és zöldségeket javasol, amelyek a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat tartalmazzák. A fennmaradó másik 50 százalék egyik felét a teljes kiőrlésű gabonáknak (kenyér, rizs, tészta) és krumplinak kell kitennie. Ezek összetett szénhidrátokkal és rostokkal járulnak hozzá az egészséghez.
A maradék 25 százalékot a fehérjedús élelmiszerek alkotják, aminek kisebb részét teszi ki a hús, a tojás, a tejtermékek, a diófélék és a magvak, nagyobb részét pedig a különböző hüvelyesek. Az útmutatóban az egészségügyi és környezetet kímélő tulajdonságaik miatt ajánlják inkább a növényi eredetű fehérjeforrásokat.
Az összes élelmiszer közül a hús- és tejtermékek róják a legnagyobb terhet a környezetre. A hús, sajt, tej és tojás termelése az élelmiszergyártáshoz köthető kibocsátás legalább felét adja a nyugati országokban
– olvasható a frissített táplálkozási útmutatóhoz kapcsolódó szakácskönyvben.
Az új ajánlás ráadásul külön kezeli a mindenevő és vegetáriánus polgárok számára készített ajánlásokat. A kapcsolódó szakácskönyv pedig minden fogás kapcsán ajánl vegán verziót is. Emellett tanácsokkal látja el az olvasót a minél inkább fenntartható étkezéssel kapcsolatban – például hogy olyan zöldségeket és gyümölcsöket használjunk, amiknek szezonja van, és lehetőleg helyben termelt.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.